Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sprzeciwiają się organizowaniu rekolekcji, będą protestować pod kościołem MBB - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sprzeciwiają się organizowaniu rekolekcji, będą protestować pod kościołem MBB
18-03-2018 12:49   Janusz Ludwiczak
Monika i Hubert Wińczykowie, małżeństwo z Łazarza, poznańscy artyści woleliby, by ich córka zamiast rekolekcji wielkopostnych miała normalne zajęcia lekcyjne w szkole. W poniedziałek na chodniku przy ul. Głogowskiej, przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej zorganizują protest.

Kika, córka Moniki i Huberta Wińczyk uczy się w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego. W poniedziałek w szkole rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne, a to nie podoba się rodzicom, którzy woleliby, by ich dziecko miało normalne zajęcia lekcyjne w szkole.

– Dzieci, które idą na rekolekcje nie muszą usprawiedliwiać nieobecności w szkole. Nasz Kika wolałaby się uczyć niż iść na rekolekcje. Nie zgadzamy się na dyskryminowanie naszych dzieci z powodu świadomego światopoglądu. Rekolekcje podczas normalnych lekcji są zawłaszczeniem przez instytucję kościoła przestrzeni i wolności w świeckiej szkole. Dzieci, które świadomie nie chcą uczestniczyć w rekolekcjach pozbawiane są lekcji i możliwości uczenia się – uważa Monika Wińczyk, artystka i mieszkanka Łazarza.

Monika Wińczyk wraz ze swoim mężem w poniedziałek zorganizują protest/happening "Tajne komplety" pod kościołem Matki Boskiej Bolesnej. Na chodniku przy ul. Głogowskiej zamierzają ustawić ławki i krzesła i przeprowadzić lekcje, które normalnie miałyby odbyć się w szkole. Najpierw przeprowadzona zostanie rozgrzewka i gimnastyka w ramach lekcji W-F, po której odbędzie się matematyka, a po niej technika i język polski.

– Nie jest to happening przeciwko szkole, tylko przeciwko systemowi. W szkole zamiast rekolekcji nie ma zajęć, co jest absurdalne. Nie rozumiemy konieczności usprawiedliwienia nieobecności jako rodzice, ponieważ Kika jest gotowa do nauki w dniach od 19 do 21 marca. Dla nas to są dni nauki w szkole. Nasza córka nie ma w planie być nieobecną na lekcjach, natomiast ze świadomego wyboru nie uczęszcza do kościoła. Jest to wielce niesprawiedliwe dla Kiki, gdyż jest dyskryminowana ze względu na światopogląd. To kościół i kuratorium powinni napisać usprawiedliwienia dla nas rodziców i naszego dziecka, że zabierają bezsensownie naszej córce trzy dni nauki. Rekolekcje to duchowe przygotowanie się do świąt i powinny odbywać się jako dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla wiernych, chętnych i innych osób – przyznaje Hubert Wińczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Dotyczy to sytuacji, gdy religia lub wyznanie, do którego należą uczniowie, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze. W czasie rekolekcji szkoły powinny organizować lekcje etyki i zajęcia w świetlicy.

Początek protestu o godz. 8:45 przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej.


Komentarze (17)

21-03-2018 11:27:41
Precz z kościołem w szkołach
Albańczyk weź Ty się zastanów co piszesz. Przecież ci rodzice protestujący pod kościołem mają pełną rację. Szkoła jest wystarczająco przeciążona materiałami, by wyrywać na zabobon aż 3 dni. Powiem więcej, każda godzina wyrwana nauce na rzecz czarów, to skandal i gwałt na racjonalizmie . Już nie wspomnę o gwałcie na młodych, chłonnych umysłach. Szkoła służy nauce, kościoły zabobonom i tak to powinno być. Szkoła z matematyką, chemią, fizyką i innymi przedmiotami nie wtargnęła do kościołów ograniczając swoją bytnością msze święte. A kościół haniebnym konkordatem wtargnął do szkół ze swoim zabobonem okradając godziny nauczania przynajmniej z dwóch godzin tygodniowo. O rekolekcjach, wizytach biskupów w szkołach, jasełkach i innych szamańskich praktykach nie wspominając. Weź Ty sobie facet jaj nie rób, bo widzę tematu kompletnie nie czujesz, a wyjesz jak potępiony pisowiec!
20-03-2018 06:55:55
Negatyw
@ Albańczyk: Wnioskuję, że jesteś samozwańczym kardiologiem...???
19-03-2018 13:49:25
eka z małeki
@P.Anna,-Mama-zgadzam się się całkowicie!!!Osobiście uczyłem się RELIGIII w salkach katechetycznych i mimo podeszłego już wieku bardzo miło ten czas wspominam.Nie ma porównania z dzisiejszą nauką!!!a mam w rodzinie uczniów i wiem jak ta nauka teraz wygląda nie wspominając o poziomie wiedzy katechetów.Ja swoich pamiętam !!!----nie ma porównania!!!Rekolekcje też były prowadzone po ludzku i z należytą czcią!!!Chodziłem!!!No cóż to na pewno!!! SE NE VRATI..........................eka
19-03-2018 12:09:11
mama
Szkoła to nie kościół!!!! Dość indoktrynacji na każdym kroku, szkoła jest od edukacji!!! Wierzenia i obrzędy są prywatną sprawą ludzi.
18-03-2018 22:48:48
Asia
Rozporządzenie nie mówi o trzech dniach zwolnienia, tylko o prawie do zwolnienia z zajęć w celu wzięcia udziału w trzydniowych rekolekcjach. Jeśli rekolekcje trwają 2 godziny dziennie to nie ma podstaw do zwalniania uczniów z całego dnia. Żeby zrobić 3 dni wolne od zajęć, szkoła musi skorzystać z puli dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych (tzw. dni dyrektorskie) i ogłosić to do 30.09. Wówczas lekcji w tych dniach nie ma, są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (na których nieobecności usprawiedliwiać nie trzeba, nie są dla ucznia obowiązkowe).
18-03-2018 21:27:16
Albańczyk
Beka Adaś, że nazwałeś chomika Babcia ; ) niezły z ciebie aparat : ) Widzę że po nastu latach funkcjonowania tego systemu grupka oświeconych Łazarzan nie może poradzić sobie psychicznie 3 dniami bez nauki od rana ; D niech Kika w tym czasie przygotuje się do jakiś twórczych performance: ) Negatyw, ty chłopie albo jesteś niezłym prowo albo pikawa ci wysiądzie z nerwów w ciągu 5 lat: )
18-03-2018 20:56:53
Anna
Szkoła to świecka placówka. Rekolekcje powinny odbywać się po lekcjach.Ciekawe ile osób wówczas by w nich uczestniczyło? Wiara i religia to prywatna sprawa, więc należy wyprowadzić ją ze szkół
18-03-2018 20:55:46
Ewa
Świetny pomysł, tak jak już napisano wyżej, 3 dni wolnego, a potem szaleńcze tempo i stękanie, że nie można się wyrobić z planem. Co jeszcze mnie strasznie oburza w temacie rekolekcji, to wymuszanie na rodzicach usprawiedliwień, jeśli dzieci nie idą na rekolekcje - skoro dni są wolne od zajęć dydaktycznych (czyli są ujęte jako dyrektorskie), to co mamy usprawiedliwiać? Całym sercem popieram ten protest.
18-03-2018 20:48:38
Ola K
Rekolekcje powinny być po lekcjach. Szkoły są świeckie i religia powinna być poza nimi. To strata czasu, w którym powinny być realizowane lekcje. I tak nauczyciele w wielu przypadkach nie nadążają z materiałem. Rekolekcje dodatkowo opóźniają realizację zajęć.
18-03-2018 20:34:52
Agata
Czy mają być objęte przymusową opieką psychologa osoby, które zwracają uwagę na łamanie prawa...?
18-03-2018 20:26:46
Negatyw
Popieram. Trzeba walczyć z Ciemnogrodem (!!!).
18-03-2018 18:06:33
Mieszkaniec Łazarza
A ja o tej samej godzinie będę protestował po 2 stronie ulicy, że takie osoby nie są przymusowo objęte pomocą psychologa. I ich dzieci również bo pewnie cała szkoła się z nich teraz śmieje. Pozdrawiam
18-03-2018 18:04:52
Adam
A mój chomik wabił się Babcia i co z tego. To są trzy dni czyli większość tygodnia pracy dziaków w szkołach, potem nauczyciele muszą przyspieszać tempo, bo nie starcza na nic czasu. Nie mówię, ż to tylko dlatego. Po prostu absurd.
18-03-2018 17:19:41
Kasia
Jola, przestań pieprzyć o 500 +.Rekolekcje były zawsze...a do rodziców i dzieci należy decyzja czy chcą być na rekolekcjach czy nie.Nasze dziecko bedzie uczeszczać do kościoła,bo tak chce.
18-03-2018 16:20:51
Monika
Kika, nie wierzę
18-03-2018 13:26:08
Jola
Jestem za rekolekcjami, ale nie za tym, żeby z takiego powodu nie było zajęć przez 3 czy 4 dni. Z jakiej racji? Czasu na naukę w szkole jest bardzo mało. Dlaczego ciągle dorośli luidzie wymyślają okazje do tego, by mieć wolne? Kosztem dzieci. Podobnie jest w święta - szkoła nieczynna przez tydzień, bo co? Bo nauczyciele mają wolne? Rodzice mają racje, powinni mieć wybór, no ale skoro tak chętnie korzystamy z 500+ to nic dziwnego, że kościół i rząd roszczą sobie prawo do decydowania o nas. :)
18-03-2018 13:00:46
Albanczyk
Moja babcia miała psa co się wabil Kika :)
Aktualności
Niezapominajka
21

sie

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

22

sie

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Zimna wojna" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

23

sie

do 24-08-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

25

sie

Park Wilsona
XIII Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

do 28-08-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody - jesień/zima 2019/2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: