Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"To było nawoływanie do nienawiści" – immam pisze do arcybiskupa w sprawie spotkania w MBB - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"To było nawoływanie do nienawiści" – immam pisze do arcybiskupa w sprawie spotkania w MBB
09-12-2017 04:32   Janusz Ludwiczak
Pod koniec listopada w kaplicy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym ks. Dariuszem Oko na temat islamu. Imam Youssef Chadid prosi arcybiskupa o wyjaśnienia, dlaczego "odbyło się spotkanie nawołujące do nienawiści i obrażano uczucia religijne".

Przypomnijmy. Dwa tygodnie temu, 24 listopada w kaplicy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym duchownym ks. Dariuszem Oko, atakujący homoseksualistów, uchodźców i inne niż katolickie religie, zwłaszcza muzułmanów. Spotkanie zatytułowane "Islam - jako zagrożenie dla Polski, Europy i chrześcijaństwa" co prawda zorganizowała księgarnia Sursum Corda (która gościła już m.in. posłankę Krystynę Pawłowicz, Grzegorza Brauna czy europosła Witolda Tomczaka słynącego z wielu wypowiedzi przeciwko Unii Europejskiej), ale miejsce nieodpłatnie udostępniła Parafia Matki Boskiej Bolesnej.

Sytuacją tą zbulwersowani byli poznańscy muzułmanie, którzy mają swój ośrodek i meczet również na Łazarzu przy ul. Biedrzyckiego.

To nawoływanie do nienawiści wobec muzułmanów, szkoda, że angażuje się w to kościół, sąsiednia parafia. To tak, jakbym ja zgodził się, by w naszym centrum odbyło się spotkanie przeciwko chrześcijanom. Trzeba szanować się nawzajem. Papież Jan Paweł II jasno mówił, że trzeba szanować naszych braci muzułmanów, sam ucałował Koran. Jak to jest możliwe, że parafia pozwala na coś takiego. Czy oni znają naukę papieża Jana Pawła II i stanowisko papieża Franciszka? – powiedział imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

Imam napisał list do arcybiskupa z prośbą o wyjaśnienia.

Powiadomiliśmy arcybiskupa, o całej sytuacji. Prosimy o wyjaśnienia, dlaczego w sąsiedniej parafii odbyło się spotkanie nawołujące do nienawiści i obrażano nasze uczucia religijne. Braciom muzułmanom, którzy przybyli na to spotkanie nie dano wypowiedzieć się. Jest to bardzo nieładne. Mam pretensje do parafii, że zorganizowała coś takiego. Powinniśmy się nawzajem szanować, na pewno nie było to chrześcijańskie zachowanie – uważa imam Youssef Chadid.

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej nie widzi nic niestosownego w organizacji tego spotkania.

Dlaczego takie spotkanie nie może się odbyć? To są ważne tematy. Najpierw trzeba posłuchać co będzie na tym spotkaniu, a nie zakładać od razu z góry, że będzie o nienawiści. Ks. Oko jest profesorem i wykładowcą, wszędzie się wypowiada. Radykalny islam na pewno jest zagrożeniem. U nas mówi się o wszystkim - o muzułmanach, baptystach, niewierzących – mówił nam pod koniec listopada ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

W sierpniu ubiegłego roku ks. arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził muzułmanów z Biedrzyckiego, zwiedzając meczet - salę modlitewną, poznając kulturę i działalność centrum. Teraz muzułmanie chcą zaprosić proboszcza Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Chętnie zaproszę proboszcza, by poznał nas bliżej. Mieliśmy doskonały kontakt z ks. Marianem Ciesielskim, który był proboszczem Parafii Chrystusa Sługi na Palacza. To wspaniały człowiek, miły, otwarty, tolerancyjny – podsumowuje imam Youssef Chadid.


Komentarze (2)

18-12-2017 12:33:14
Pablo
A ja tym bardziej dam składkę
11-12-2017 20:13:59
Marcelina
No to przestaję być klientką księgarni Sursum Corda i dawać składkę gdy będę w MBB!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: