
Budynek ma burzliwą historię. To własność prywatna, a od kilku lat jest niezamieszkały – jego stan techniczny sprawił, że lokatorzy musieli zostać wykwaterowani. A skoro oni odeszli, w budynku, położonym tak dogodnie w samym centrum i w dodatku kiepsko zabezpieczonym, pojawili się bezdomni. Efektem ich bytowania były pożary, które zdarzały się tu regularnie i które stanowiły zagrożenie nie tylko dla „Sołtysówki”, ale i sąsiednich kamienic. Najpoważniejszy miał miejsce w 2011 roku, gdy prawie w całości spłonął dach budynku.
Urzędnicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wielokrotnie nakazywali właścicielowi zabezpieczyć budynek. Bez skutku. W 2013 roku PINB wydali nakaz natychmiastowego remontu. Również bez efektu. Tak, niestety, działa polskie prawo – dopóki dachówka czy kawałek gzymsu nie spadnie komuś na głowę i przynajmniej go nie porani na tyle, by wkroczyła prokuratura – żadna siła nie jest w stanie zmusić właściciela budynku do rozpoczęcia remontu. Wystarczy, że będzie się odwoływał od kolejnych pism i sprawa zostanie odwleczona do Świętego Nigdy.
Oczywiście, znawcy tematu zaraz wytoczą argument, że przecież budynek jest własnością prywatną i wolnoć Tomku w swoim domku. Ale przecież domy nie znajdują się w próżni. Mają sąsiadów. To, co się dzieje w budynku – na przykład pożar – ma dla nich istotne znaczenie. Mówiąc w takiej sytuacji o świętym prawie własności w istocie uszczuplamy prawo własności tychże sąsiadów, zagrożonych pożarem czy dewastacją. Proste, prawda? A jednak wielu właścicieli budynków nie chce przyjąć tego do wiadomości. Dlaczego? Bo wiedzą, że mogą. Że nasze prawo jest nieskuteczne i nie do wyegzekwowania. Że mogą się nie przejmować sąsiadami, zagrożeniem pożarami, estetyką dzielnicy, bo nikt im za to nic nie zrobi.
Być może powinni wreszcie zabrać głos mieszkańcy Łazarza, sąsiedzi tego budynku i wszyscy inni, których razi ruina leżąca w sercu pięknej dzielnicy. Zrobić pikietę, marsz protestacyjny czy debatę z udziałem właścicieli budynku, radnych miejskich i osiedlowych. Jeśli nie podziała na właścicieli, to może chociaż na polityków, żeby popracowali nad kreatywnością i wymyślili skuteczny sposób na „Sołtysówkę”. W końcu niedługo wybory samorządowe. Rok to wcale nie tak dużo czasu, by zapracować na kolejny mandat. A hasło „to dzięki mnie wyremontowano „Sołtysówkę” na pewno przysporzy na Łazarzu dodatkowych głosów.
Podobno my, poznaniacy, jesteśmy dumni ze swojej historii, i tej miejskiej, i tej dzielnicowej. Budujemy nowe muzea, remontujemy zabytkowe budynki, bardzo chętnie bierzemy udział w wycieczkach poświęconych historii miasta... Podobno tak jest. Ale naprawdę trudno w to uwierzyć, patrząc na stan „Sołtysówki”.
Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich.
Fot: archiwum, Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Sołtysówka: w środę pożar, następnego dnia odgrodzona taśmą "Sprzedane/Sold"
ZOBACZ TAKŻE: Miasto przejmie sołtysówkę?
ZOBACZ TAKŻE: Pożar sołtysówki
ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Sołtysówką?
ZOBACZ TAKŻE: Czternastu strażaków gasiło pożar sołtysówki w sylwestrową noc - było to podpalenie
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: