Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sołtysówka: w środę pożar, następnego dnia odgrodzona taśmą "Sprzedane/Sold" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sołtysówka: w środę pożar, następnego dnia odgrodzona taśmą "Sprzedane/Sold"
02-06-2017 10:04   Janusz Ludwiczak
W środę wieczorem doszło do pożaru w budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki. Następnego dnia zabytkowa willa przy Głogowskiej 37 została ogrodzona czerwoną taśmą, na której widnieje napis: "SPRZEDANE/SOLD".
Co dzieje się z Sołtysówką? Wczoraj tam się paliło, a dziś owinięta jest taśmami "sprzedane". Coś tu śmierdzi – niepokoi się nasz Czytelnik.

Jak już informowaliśmy w środę wieczorem doszło do pożaru w budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki. W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej. W opuszczonym budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki zapaliły się śmieci. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie.

Tymczasem następnego dnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37 została ogrodzona czerwoną taśmą z napisem: "SPRZEDANE/SOLD". W tej sprawie otrzymaliśmy kilka sygnałów od Państwa na Kontaktową Platformę Czytelników 24@lazarz.pl:

Witam. Czy wiadomo cos co dzieje się z Sołtysówką. Wczoraj się tam paliło a dzisiaj owinięta jest taśmami sprzedane? – pyta Dariusz.

Pisaliście, że w środę paliła się Sołtysówka. Dziś została oklejona taśmą S P R Z E D A N E. Czyżby kolejna deweloperka? – alarmuje Maryla Kaczmarek.

Łatwiej podpalić i wyburzyć niż wyremontować. Sołtysówka przechodzi do historii? – pisze do nas Małgorzata Mielcarz.

Jak udało nam się dowiedzieć ogrodzenie taśmą "Sprzedane" to działanie jednego z artystów. Jak powiedział nam Arek Pasożyt miało to sprowokować do odpowiedzi na pytanie: co dalej z Sołtysówką? Czy jest nowy właściciel? Co dzieje się z tym budynkiem.

W środę o godz. 19:00 w Perfexie przy ul. Głogowskiej 29 (dawny Hortex) odbędzie się spotkanie dotyczące rewitalizacji Łazarza i przyszłości pustostanów oraz opuszczonych budynków.

Chcemy porozmawiać o rewitalizacji Łazarza, co można zrobić z pustostanami, co można zrobić by zmieniło się na lepsze. W spotkaniu weźmie udział wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, krytyk architektury i miejski działacz społeczny Jakub Głaz, Katarzyna Czarnota z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Arek Pasożyt – mówi Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Jak informowaliśmy niedawno pod koniec sierpnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł. Jak udało nam się ustalić Sołtysówka została kupiona już dwa lata temu, a obecny właściciel próbował znów sprzedać nieruchomość. Teraz planuje wyremontować obiekt i dobudować nowy budynek. "Sołtysówkę" chciało przejąć nawet miasto.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności – tłumaczył nam mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

Pod koniec sierpnia w jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się informacja, że "Sołtysówka" została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł (5800 zł/m2). Udało nam się skontaktować jednym z właścicieli nieruchomości.

Ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Mamy kupca, ale prowadzimy negocjacje. Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków. Mamy kupca, ale myślimy również o wyremontowaniu budynku, bywa różnie, zakładamy różne warianty. Sołtysówkę kupiliśmy dwa lata temu od poprzednich właścicieli. Chcemy ją wyremontować, myślimy o wybudowaniu obok nowego budynku, jednak jest to nasza tajemnica firmowa, nie chcę zdradzać planów. Budynku na pewno nie zburzymy, jest on wpisany do rejestru zabytków, prowadzimy rozmowy z konserwatorem – mówił nam w październiku w rozmowie telefonicznej właściciel nieruchomości, który zachował anonimowość.

Tymczasem w informacji z zakresu pracy prezydenta i wydziałów Urzędu Miasta Poznania czytamy: "W zakresie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków: ul. Głogowska 37 (Sołtysówka) - konsultacje z nowym właścicielem willi dotyczące zabezpieczenia obiektu".

Mam informację, że sołtysówka została sprzedana. Obiekt zostanie zabezpieczony, taką wolę wyraził też inwestor. Są przymiarki projektowe, by zachowany został istniejący budynek z zaadoptowaniem go do nowej funkcji i dobudowaniem nowego budynku. Dla mnie nie jest ważne czy będzie to restauracja czy hotel, ale by obiekt ten funkcjonował, otrzymał drugie życie – powiedziała portalowi lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Nie chciałabym spalić tematu, za dużo mówić, by inwestor nie miał pretensji. Mam podobne sytuacje z Pałacem Mielżyńskich, gdzie inwestor nie chce zdradzać szerzej swoich planów, ma swoje biznesowe cele i nie chce udzielać informacji. Ja mogę jedynie opowiadać o planach remontowych, a nie funkcji jaka będzie dominować w danym obiekcie – podsumowuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.


Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum

ZOBACZ TAKŻE: Pożar sołtysówki

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Sołtysówką?

ZOBACZ TAKŻE: Czternastu strażaków gasiło pożar sołtysówki w sylwestrową noc - było to podpalenie

ZOBACZ TAKŻE: Pożar zabytkowej willi na Głogowskiej {WIDEO}

ZOBACZ TAKŻE: "Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (5)

03-06-2017 20:59:48
poznanianka
Coś Poznań nie ma szczęścia do konserwatora zabytków. Czytając i słuchając , nie raz zastanawiałam się , czy sam konserwator wraz z urzędującymi pracownikami cokolwiek wie o zabytkach w Poznaniu . Czy ma ich wykaz i potrafi sensownie swoje decyzje lub obojętność uzasadnić.Warto , aby bardziej konsultował się z mieszkancami , a nie tłumaczył się ,że to nie jego "dzialka ", albo coś słyszał. a może nie.
03-06-2017 17:02:59
Bolek
Niech nawet sprzedadza sołtysowke i tereny za murem(tamto drugie podwórko co sa burdele czy co to tam jest) nawet lidlowi z zaznaczeniem ze odnowia soltysowke a sklep sobie postawia za soltysowka. Lepsze takie byloby rozwiazanie , a nie ze taki zabytek stoi i niszczeje.
02-06-2017 18:43:04
Amicus
...nie tylko w Poznaniu, niestety...
02-06-2017 16:29:36
Negatyw
Takie cyrki, to tylko w Poznaniu...
02-06-2017 11:48:02
x
Ostatnie zdjęcie - który to rok?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: