Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Sołtysówką? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Sołtysówką?
25-10-2016 12:13   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł. Jak udało nam się ustalić Sołtysówka została kupiona już dwa lata temu, a obecny właściciel próbował znów sprzedać nieruchomość. Teraz planuje wyremontować obiekt i dobudować nowy budynek. Jaki? Tego nie chce zdradzać ani inwestor ani Miejska Konserwator Zabytków.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

W marcu zeszłego roku informowaliśmy, że "sołtysówkę" może przejąć miasto.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności – tłumaczył nam mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Pod koniec sierpnia w jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się informacja, że "Sołtysówka" została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł (5800 zł/m2). Udało nam się skontaktować jednym z właścicieli nieruchomości.

Ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Mamy kupca, ale prowadzimy negocjacje. Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków. Mamy kupca, ale myślimy również o wyremontowaniu budynku, bywa różnie, zakładamy różne warianty. Sołtysówkę kupiliśmy dwa lata temu od poprzednich właścicieli. Chcemy ją wyremontować, myślimy o wybudowaniu obok nowego budynku, jednak jest to nasza tajemnica firmowa, nie chcę zdradzać planów. Budynku na pewno nie zburzymy, jest on wpisany do rejestru zabytków, prowadzimy rozmowy z konserwatorem – powiedział nam w rozmowie telefonicznej właściciel nieruchomości, który zachował anonimowość.

Tymczasem w informacji z zakresu pracy prezydenta i wydziałów Urzędu Miasta Poznania czytamy: "W zakresie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków: ul. Głogowska 37 (Sołtysówka) - konsultacje z nowym właścicielem willi dotyczące zabezpieczenia obiektu".

Mam informację, że sołtysówka została sprzedana. Obiekt zostanie zabezpieczony, taką wolę wyraził też inwestor. Są przymiarki projektowe, by zachowany został istniejący budynek z zaadoptowaniem go do nowej funkcji i dobudowaniem nowego budynku. Dla mnie nie jest ważne czy będzie to restauracja czy hotel, ale by obiekt ten funkcjonował, otrzymał drugie życie – powiedziała portalowi lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Nie chciałaby spalić tematu, za dużo mówić, by inwestor nie miał pretensji. Mam podobne sytuacje z Pałacem Mielżyńskich, gdzie inwestor nie chce zdradzać szerzej swoich planów, ma swoje biznesowe cele i nie chce udzielać informacji. Ja mogę jedynie opowiadać o planach remontowych, a nie funkcji jaka będzie dominować w danym obiekcie. – podsumowuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy właściciel "Zielonej perły" planuje sprzedać kamienicę


R E K L A M A

Komentarze (6)

28-10-2016 13:25:29
eka z małeki
-teraz już bez żartów,naprawdę!Zniszczono Adrię-jest dziura,biurowiec,akwarium,pustynia!Z pełnym szacunkiem dla P.P.,ja też tak myślę,była Adria,coś tam na MTP i niema nic.Uważam,że można by to wykorzystać w celach podobnych.Architektura super,przeprowadzić egzorcyzmy na tyłach i działać.... Położenie w takim punkcie aż się prosi o to.Jednak znając pazerność MIASTECZKA nic z tego nie będzie co widać po tłumach garnących się do wynajęcia Kaponiery,kto zechce włożyć kapitał nie mając wizji stałości a nuż się komuś odwidzi i po ptokach!.Mury solidne mogą długo niszczeć.Tak na koniec pisząc o kaplicy,oczywiście po obowiązkowych egzorcyzmach to myślę na poważnie w chwili obecnej to ma szansę na egzystencję nie wzbudzając żadnych sporów i nienawiści.Łączę wyrazy szacunku,też mi przykro jak codziennie widzę w jakim to jest stanie...eka
27-10-2016 10:46:23
poznanianka
Sama kupuje w Biedronce , niektóre towary.Smacznego zwolennikom .Ale chodzi mi o coś innego.W skrócie to tak , gdzie wolne miejsce , tam " rośnie " Biedronka.S e c e s j a miesza się z pełzająca Biedronką.Pomyślę , co by można zafundować Sołtysówce.Może dorzucą cokolwiek z pomysłów pozostali mieszkańcy i miłośnicy coraz ładniejszego Sw.Lazarza.
26-10-2016 13:47:39
eka z małeki
-fakt,pamiętam jak to jeszcze działało!-no cóż miejsce b.atrakcyjne,czy w tym MIASTECZKU nie ma nikogo kto by pomyślał jak to rozumnie zagospodarować???.Kochane LUDZISKA,cośta się tak uwzięły na BIEDRONKĘ,od małego żyję przy R.Ł.,przyznaję,że takiego bajzlu z oferowanym towarem nie pamiętam.Trzeba dobrze znać sprzedawców żeby kupić dobry towar i to wcale nie tak tanio.Ja ich znam od dziadków to wiem.Osobiście wolę kupować niektóre towary w B.bo są przyzwoicie podane i mają gwarantowaną jakość,ceny są też niższe niż na R.Ł-nie kłamię sam to sprawdziłem!!!.Wracam do tematu Sołtysówka-nie chcę nikogo obrażać a może otworzyć tam kaplicę,byłoby gdzie się pomodlić,poklęczeć i to może by to niektórych zadowoliło-niewielka przeróbka i jaka satysfakcja może warto w ten sposób załagodzić sprzeczności...???
26-10-2016 12:08:37
poznanianka
Brawo. Też tak teraz myślę .B i e d r o n k a .Ale na to nie wpadłam. Oby tak nie zaistniała jak ta o g r o m n a na M a t e j k i ( n- pko ) wejścia do kawiarni w Parku Wilsona.Albo ta idać z ul. Głogowskiej w Strusia.Ni przypiął ni przyłatał .Psuje zupełnie architekture terenu , a mamy tych biedronek wiele.Mamy urodzaj Biedronek ( o przepraszam ładnie się wpisała ta na ul. Lukaszewicza).Tylko trochę nieczysto i mysz, masz , ale jest dla ludzi. Obsługi pewnie mało i warzywa się psują.Rosły hipermarkety za poprzednią władzę . Z o b a c z y m y jak " spisze się " moloch Posnania.Szanujmy nogi.
26-10-2016 07:21:59
Negatyw
Będzie nowa Biedronka... (!!!).
25-10-2016 21:25:08
poznanianka
Sołtysówka niszczeje od kilkunastu lat.Była kupiona już dwa lata temu.Obecny właściciel chciał ją sprzedać , a t e r a z chce wyremontować.Coś nie może się zdecydować , a Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu może powiedzieć o planach remontowych ( a l e m i l c z y ).Nikt nie wymaga by informowano o funkcji jaką może budynek spełniać.Pewnie chodzi ,żeby rozpadła sie do końca .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: