Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Sołtysówką? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Sołtysówką?
25-10-2016 12:13   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł. Jak udało nam się ustalić Sołtysówka została kupiona już dwa lata temu, a obecny właściciel próbował znów sprzedać nieruchomość. Teraz planuje wyremontować obiekt i dobudować nowy budynek. Jaki? Tego nie chce zdradzać ani inwestor ani Miejska Konserwator Zabytków.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

W marcu zeszłego roku informowaliśmy, że "sołtysówkę" może przejąć miasto.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności – tłumaczył nam mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Pod koniec sierpnia w jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się informacja, że "Sołtysówka" została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł (5800 zł/m2). Udało nam się skontaktować jednym z właścicieli nieruchomości.

Ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Mamy kupca, ale prowadzimy negocjacje. Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków. Mamy kupca, ale myślimy również o wyremontowaniu budynku, bywa różnie, zakładamy różne warianty. Sołtysówkę kupiliśmy dwa lata temu od poprzednich właścicieli. Chcemy ją wyremontować, myślimy o wybudowaniu obok nowego budynku, jednak jest to nasza tajemnica firmowa, nie chcę zdradzać planów. Budynku na pewno nie zburzymy, jest on wpisany do rejestru zabytków, prowadzimy rozmowy z konserwatorem – powiedział nam w rozmowie telefonicznej właściciel nieruchomości, który zachował anonimowość.

Tymczasem w informacji z zakresu pracy prezydenta i wydziałów Urzędu Miasta Poznania czytamy: "W zakresie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków: ul. Głogowska 37 (Sołtysówka) - konsultacje z nowym właścicielem willi dotyczące zabezpieczenia obiektu".

Mam informację, że sołtysówka została sprzedana. Obiekt zostanie zabezpieczony, taką wolę wyraził też inwestor. Są przymiarki projektowe, by zachowany został istniejący budynek z zaadoptowaniem go do nowej funkcji i dobudowaniem nowego budynku. Dla mnie nie jest ważne czy będzie to restauracja czy hotel, ale by obiekt ten funkcjonował, otrzymał drugie życie – powiedziała portalowi lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Nie chciałaby spalić tematu, za dużo mówić, by inwestor nie miał pretensji. Mam podobne sytuacje z Pałacem Mielżyńskich, gdzie inwestor nie chce zdradzać szerzej swoich planów, ma swoje biznesowe cele i nie chce udzielać informacji. Ja mogę jedynie opowiadać o planach remontowych, a nie funkcji jaka będzie dominować w danym obiekcie. – podsumowuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy właściciel "Zielonej perły" planuje sprzedać kamienicę


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

15

sty

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs piosenki i poezji patriotycznej

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: