Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę
25-05-2017 21:17   Janusz Ludwiczak
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że opuszczoną kamienicę na rogu ulic Matejki i Niegolewskich zakupiła spółka Kruk, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów. Obecny właściciel chce sprzedać nieruchomość, którą chce nabyć prywatny inwestor, firma "Mieszkania w Kamienicach".

"Zielona perła" to stojąca od kilku lat pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

Jak informowaliśmy w lipcu ostatecznie "Zieloną perłę" kupiła spółka Kruk z Wrocławia, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów.

Od niedawna jesteśmy właścicielem nieruchomości przy ul. Matejki 40,41, 41a / Niegolewskich 18 w Poznaniu. Obecnie zakończyliśmy prace porządkowe oraz wykonaliśmy szereg prac zabezpieczających budynek przed niszczeniem, a także przed dostępem osób trzecich. Nadal rozważamy różne możliwości dotyczące przyszłości kamienicy, m.in. jej sprzedaż. Obecnie trwają rozmowy z wieloma podmiotami zainteresowanymi nabyciem nieruchomości. Termin sprzedaży nie został jeszcze wyznaczony – tłumaczy Agnieszka Salach z firmy Kruk SA.

Jak udało nam się ustalić "Zieloną perłę" chce nabyć firma "Mieszkania w Kamienicach", która prowadzi remonty kilku budynków na Łazarzu, m.in. przy zbiegu ulic Grottgera i Chełmońskiego czy przy ul. Małeckiego 34.

Tak chcielibyśmy nabyć tą nieruchomość. Budynek nie jest w idealnym stanie, ale jest do uratowania. Chcemy przeprowadzić kompleksową renowację tej kamienicy. Właścicielem budynku nadal jest spółka Kruk. Na razie obiekt sprzątamy i zabezpieczamy – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Rafał Bednarczyk, "Mieszkania w Kamienicach".


Komentarze (3)

26-05-2017 11:50:23
M.
@morlock, firma, która chce odkupić ten budynek właśnie skończyła remont kamienicy na Grottgera, zaczyna kolejny na Małeckiego. Już teraz zabezpieczyli balkony, wywieźli śmieci pozostawione przez bezdomnych. Część ludzi zaczyna dostrzegać, że mieszkanie w starej kamienicy ma sporo zalet. Niestety panowało przekonanie, że w takich domach mieszka patologia i ci, których nie stać na kupno mieszkania. Wiem, że takie myślenie jest zwyczajnie głupie. Niedługo mieszkanie w starej, odremonotowanej kamiecy będzie wiązało się z prestiżem (czytaj niektórzy będą chcieli pokazać, że stać ich na zapłacenie 8tys./m2).
26-05-2017 11:32:19
x
Czas najwyższy, bo jej stan woła o pomstę do nieba. Swoją drogą - "Mieszkania w Kamienicach" dopiero chcą nabyć, a już tam sprzątają i zabezpieczają. To tak każdy może przyjść i sobie wejść?
25-05-2017 21:45:34
morlock
Proszę mi wybaczyć ale już nie czytam idiotyzmów, mitów, bajek i legend związanych z Zieloną Perełką. Mam tylko nadzieję że nie podzieli losu Młyna i "prostowania" chodnika przy Św.Annie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: