Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę
25-05-2017 21:17   Janusz Ludwiczak
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że opuszczoną kamienicę na rogu ulic Matejki i Niegolewskich zakupiła spółka Kruk, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów. Obecny właściciel chce sprzedać nieruchomość, którą chce nabyć prywatny inwestor, firma "Mieszkania w Kamienicach".

"Zielona perła" to stojąca od kilku lat pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

Jak informowaliśmy w lipcu ostatecznie "Zieloną perłę" kupiła spółka Kruk z Wrocławia, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów.

Od niedawna jesteśmy właścicielem nieruchomości przy ul. Matejki 40,41, 41a / Niegolewskich 18 w Poznaniu. Obecnie zakończyliśmy prace porządkowe oraz wykonaliśmy szereg prac zabezpieczających budynek przed niszczeniem, a także przed dostępem osób trzecich. Nadal rozważamy różne możliwości dotyczące przyszłości kamienicy, m.in. jej sprzedaż. Obecnie trwają rozmowy z wieloma podmiotami zainteresowanymi nabyciem nieruchomości. Termin sprzedaży nie został jeszcze wyznaczony – tłumaczy Agnieszka Salach z firmy Kruk SA.

Jak udało nam się ustalić "Zieloną perłę" chce nabyć firma "Mieszkania w Kamienicach", która prowadzi remonty kilku budynków na Łazarzu, m.in. przy zbiegu ulic Grottgera i Chełmońskiego czy przy ul. Małeckiego 34.

Tak chcielibyśmy nabyć tą nieruchomość. Budynek nie jest w idealnym stanie, ale jest do uratowania. Chcemy przeprowadzić kompleksową renowację tej kamienicy. Właścicielem budynku nadal jest spółka Kruk. Na razie obiekt sprzątamy i zabezpieczamy – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Rafał Bednarczyk, "Mieszkania w Kamienicach".


Komentarze (3)

26-05-2017 11:50:23
M.
@morlock, firma, która chce odkupić ten budynek właśnie skończyła remont kamienicy na Grottgera, zaczyna kolejny na Małeckiego. Już teraz zabezpieczyli balkony, wywieźli śmieci pozostawione przez bezdomnych. Część ludzi zaczyna dostrzegać, że mieszkanie w starej kamienicy ma sporo zalet. Niestety panowało przekonanie, że w takich domach mieszka patologia i ci, których nie stać na kupno mieszkania. Wiem, że takie myślenie jest zwyczajnie głupie. Niedługo mieszkanie w starej, odremonotowanej kamiecy będzie wiązało się z prestiżem (czytaj niektórzy będą chcieli pokazać, że stać ich na zapłacenie 8tys./m2).
26-05-2017 11:32:19
x
Czas najwyższy, bo jej stan woła o pomstę do nieba. Swoją drogą - "Mieszkania w Kamienicach" dopiero chcą nabyć, a już tam sprzątają i zabezpieczają. To tak każdy może przyjść i sobie wejść?
25-05-2017 21:45:34
morlock
Proszę mi wybaczyć ale już nie czytam idiotyzmów, mitów, bajek i legend związanych z Zieloną Perełką. Mam tylko nadzieję że nie podzieli losu Młyna i "prostowania" chodnika przy Św.Annie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
"LEGO® Batman" - projekcja filmu w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

24

sie

do 25-08-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

25

sie

do 26-05-2018
Park Wilsona
VI Dni Twierdzy Poznań
- zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona oraz schronu w gmachu Radia Poznań (Merkury)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: