Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto przejmie sołtysówkę? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto przejmie sołtysówkę?
02-03-2015 08:21   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że Sołtysówka przestanie popadać w ruinę. Willę, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz na wniosek prezydenta miasta będzie mógł przejąć konserwator zabytków.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu.

Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

Jak się dowiedzieliśmy zabytkową willę, w której mieszkał sołtys ówczesnej wsi Łazarz chce przejąć miasto. Wymaga to skomplikowanej procedury, gdyż nieruchomość jest własnością prywatną.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności - powiedział mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

O odpowiedź w tej sprawie poprosiliśmy Miejską Konserwator Zabytków. Do tematu wrócimy.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.


Komentarze (6)

06-03-2015 08:48:40
Szymon
Ależ jakie prezenty dla właścicieli... czysty biznes i komercja. Nie chce mi się tu rozwijać bo szkoda mojego czasu na to. Jak ktoś zainteresowany wzorce austriackie w tym zakresie.
03-03-2015 14:43:42
M.
Szymonie, problem w tym, że sołtysówka ma swojego właściciela. A nawet kilku właścicieli, którzy nie potrafią ze sobą dojść do porozumienia. Rewitalizacja byłaby de facto prezentem od nas dla właścicieli, którzy teraz nie poczuwają się do przeprowadzenia remontu, ale na odnowionym budynku chętnie będą się przyznawać (przypadki doskonale znane z Łodzi). Smutne jest to, że miasto nie potrafi lub nie chce zmusić właścicieli do zadbania o zabytkowe obiekty.
03-03-2015 11:13:33
M.Łazarz
W dniu 24 lutego otrzymałam odpowiedź ze Straży Miejskiej w Poznaniu - Referat Grunwald na kolejne pismo Rady Osiedla dotyczące problemów budynku przy Matejki 40/Niegolewskich 18.To fragmenty otrzymanej odpowiedzi : ...W związku z brakiem możliwości ustalenia obecnego właściciela lub posiadacza ww nieruchomości wykonano następujące czynności: - w grudniu 2014 roku skierowano pismo do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w sprawie możliwości wykonania zastępczego niektórych obowiązków właścicielskich, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, - w styczniu 2015 r.skierowano pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.Poznania w sprawie zabezpieczenia budowli. Pisma podobnej treści kierowane były do w/w instytucji także w roku 2013.Trwają nadal czynności zmierzające do ustalenia podmiotu lub osoby wykonujących zarząd nad tą nieruchomością oraz posadowionym na niej budynkiem.
03-03-2015 09:29:59
Szymon
To jest świetne pole do popisu partnerstwa publiczno- prywatnego. Miasto powinno wyszukiwać takie perełki, szukać inwestorów, nacjonalizować, rewitalizować i czerpać zyski w proporcjach do poniesionych nakładów przez każdą ze stron, aż do spłaty każdej z stron (budynek przejmuje ostatecznie w całości podmiot który zainwestował najwięcej). To zdrowe podejście, w takich dramatycznych sytuacjach jak ta opisana powyżej, a także np. Zieloną Perłą. Nie gwałci to żadnych praw a o niebo poprawia estetykę o dziedzictwie nie wspominając. Mając na uwadze, że polskie prawo pozwala na takie rozwiązania dlaczego ich nie wykorzystujemy? Retoryczne pytanie?
03-03-2015 01:33:15
lol
Póki co po mału się rozpada i zagraża przechodniom.
02-03-2015 22:02:08
Edek Leszczyk
A co z Zieloną Perłą? Róg Matejki/Niegolewskich?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: