Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przyszłym roku ruszy przebudowa Dworca Zachodniego. Powstanie tymczasowy dworzec Poznań Zachód - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W przyszłym roku ruszy przebudowa Dworca Zachodniego. Powstanie tymczasowy dworzec Poznań Zachód
06-07-2016 08:07   Janusz Ludwiczak
Oszklona fasada, nowe okna i drzwi, renowacja elewacji, podwyższenie dachu i zagospodarowanie wokół obiektu – tak będzie wyglądać Dworzec Zachodni po przebudowie. Inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Na czas prowadzonych prac podróżni będą korzystać z tymczasowego dworca Poznań Zachód, który zlokalizowany zostanie w rejonie ul. Głogowskiej i Zachodniej.

Już w zeszłym roku mówiło się o przebudowie Dworca Zachodniego. Pierwotnie obiekt ten miało przejąć miasto. W budynku planowano lokalizację punktu obsługi pasażera ZTM oraz Centrum Informacji Miejskiej.

Dworzec Zachodni będzie służył podróżnym. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy jego modernizację, przywrócimy mu właściwy wygląd. Ten budynek będzie spełniał takie funkcje jak dotąd – mówił w lutym zeszłego roku Roman Biniszkiewicz, zapewnia dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Poznaniu.

Spółka Polskie Koleje Państwowe wystąpiła do miasta z wnioskiem o warunki zabudowy i ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, polegającym na nadbudowie i przebudowie budynku Dworca Zachodniego. Prezydent Poznania oraz Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozytywną decyzję w sprawie "nadbudowy i przebudowy budynku dworca kolejowego Poznań Zachodni oraz budowę tymczasowego budynku dworca".

Przebudowa Dworca Zachodniego ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Przez dwa lata obiekt zostanie całkowicie zamknięty dla podróżnych. Pasażerowie będą korzystać z kontenerowego dworca tymczasowego, który będzie mieć maks. 65 m kw. powierzchni. Stanie on w rejonie ul. Głogowskiej i Zachodniej.

Rozpoczęcie prac budowlanych związanych z modernizacją Dworca Zachodniego planowane jest na I kwartał 2017 r., a zakończenie na przełom 2017 i 2018 r. W ramach inwestycji planowane są m.in. wymiana instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja elewacji oraz zagospodarowanie terenu koło budynku. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia portalowi lazarz.pl Aleksandra Dąbek z Wydziału Prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A.

Inwestycja obejmje również podwyższenie dachu budynku Dworca Zachodniego.

"Inwestycja obejmuje nieznaczną nadbudowę połaci dachowej budynku Dworca Zachodniego w ryzalicie środkowym, połączoną ze zmianą geometrii dachu. Wysokość budynku w kalenicy wyniesie maks. 12,5 m. Przykrycie dachem skośnym o spadku ok. 25-35°. Dodatkowo wymianie podlega pokrycie dachu całego obiektu" – czytamy w opisie decyzji.

Podwyższenie dachu będzie realizowane zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. Obecnie trwają prace projektowe – dodaje Aleksandra Dąbek z PKP.

Z kolei tymczasowy dworzec stanie w północno-zachodniej części terenu objętego wnioskiem, w odległości ok. 9 metrów od granicy terenu. Obiekt będzie mieć wymiary ok. 6,1 x 10 m i wysokość 3 metrów. Po zakończeniu przebudowy budynku dworca "Poznań Zachodni" dworzec tymczasowy zostanie rozebrany.


Niegdyś był to Dworzec Łazarski

W latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni.

Budynek Dworca Zachodniego oprócz niewielkich zmian dokonanych w trakcie odbudowy ze zniszczeń wojennych i późniejszych modernizacji wnętrza zachował swój pierwotny, klasycystyczny wygląd. W 1978 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1992-1996 został odnowiony.

Od grudnia 2011 do lutego 2013 r. prowadzony był kolejny remont Dworca Zachodniego. W związku z przedłużeniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki poszerzono przejście podziemne, łączące peron 6 z Dworcem Zachodnim, wybudowano tunel do stacji PST. Zamontowano również dwie windy w miejscu, gdzie znajdowały się toalety oraz schody ruchome, które będą prowadzić z przejścia podziemnego na Dworzec Zachodni oraz przystanek szybkiego tramwaju.

W kwietniu 2012 roku inwestycja została na chwilę wstrzymana, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty, a niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć. Wykonawca zastosował metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów.

Na czas prowadzonych prac jeden tor był wyłączony z ruchu kolejowego, a piesi aby dostać się z ulicy Głogowskiej na Dworzec Główny oraz na perony podróżni musieli chodzić trasą okrężną - obejść lewą stroną budynek Dworca Zachodniego, a następnie przejść tymczasowym przejściem do peronu 6.

ZOBACZ TAKŻE: Ma układ w kształcie odwróconej litery L, zwała się Westweg - ul. Zachodnia


Komentarze (2)

06-07-2016 10:50:06
córka kolejarza
Bedę bisowała. Bo jak pamietam to Dworzec Zachodni był przyjazny podróżnym.Nie moloch i nie do ogarnięcia w czasie podróżowania. Pięknie wkomponowany w ul. Głogowska , Poczte i tory PKP.Cieszę się ,że ruszy przebudowa.Oby wykonawca był staranny .Bo Dworzec Gł. to raczej wybudowana Galeria Handl. a Dworzec PKP to tzw. " przypieta łata ".
06-07-2016 10:42:35
Ostatni normalny
Oby tylko nie zrobili z tego pięknego dworca drugiego City Center...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: