Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wojewoda w sprawie zagospodarowania starego dworca interweniuje w PKP i Ministerstwie Infrastruktury - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojewoda w sprawie zagospodarowania starego dworca interweniuje w PKP i Ministerstwie Infrastruktury
23-06-2016 00:43   Janusz Ludwiczak
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann postanowił włączyć się w konsultacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych i społeczników w sprawie przyszłości starego budynku dworca Poznań Główny.

Wojewoda przychylając się do wniosków poznańskich środowisk obywatelskich postanowił o wzięciu udziału w spotkaniu mającym charakter konsultacji społecznych w sprawie sposobu zagospodarowania dawnego budynku Dworca Głównego w Poznaniu.

Inwestycja ma zostać przeprowadzona przez PKP S.A. z udziałem partnera prywatnego. W ramach prezentowanej koncepcji zagospodarowania terenu planuje się połączenie funkcji związanej z obsługą pasażerów w budynku dawnego Dworca z funkcją komercyjną biurowo-hotelową na pozostałej części terenu. Przy uwzględnieniu obecnego porządku prawnego organem właściwym do wydania decyzji lokalizacyjnej – z uwagi na status tzw. terenu zamkniętego – jest wojewoda.

W trakcie spotkania strona społeczna wyraziła postulat konieczności ukierunkowania inwestycji na przywrócenie w budynku dawnego Dworca funkcji obsługi podróżnych. Wyrażano zaniepokojenie możliwością wystąpienia sytuacji, w której cele komercyjne przedsięwzięcia zdominują cele publiczne. Przypomniano w tym zakresie doświadczenia związane z budową nowego dworca, krytycznie ocenianego przez mieszkańców Poznania i Wielkopolski. W ocenie uczestników spotkania koniecznym jest zachowanie w budynku ogólnodostępnej przestrzeni publicznej uwzględniającej szczególne położenie nieruchomości – w centralnym miejscu poznańskiego węzła kolejowego. Wskazywano także na konieczność przykrycia zadaszeniem peronów 4-6, potrzebę całościowego rozwiązania układu komunikacyjnego oraz budowy kładki zapewniającej powiązanie z dworcem Poznań Zachód, a także konieczność budowy dojazdu od strony południowej, czyli tzw. wolnych torów. – informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ze zrozumieniem przyjął wyrażane przez partnerów społecznych opinie. Wojewoda zapewnił zebranych, iż kierowana przez niego terenowa administracja rządowa podejmie wszelkie niezbędne działania celem uwzględnienia w prowadzonym zamierzeniu inwestycyjnym szczególnego charakteru budynku dawnego Dworca z uwzględnieniem jego podstawowej funkcji polegającej na obsłudze ruchu pasażerskiego. Ze względu na strategiczne znaczenie tego miejsca Wojewoda wielkopolski podkreślił, że będzie zwracał szczególną uwagę na spełnienie przez Inwestora wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Wojewoda zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka z prośbą o objęcie swoim szczególnym nadzorem planowanej przez spółkę Polskie Koleje Państwowe S.A. inwestycji. Wojewoda spotkał się także z Członkiem Zarządu PKP S.A. Michałem Beimem, zaangażowanym w sprawę przywrócenia funkcji dawnego Dworca. Wojewoda wielkopolski z uwagi na zainteresowanie Wielkopolan planowaną inwestycją, będzie na bieżąco przekazywał opinii publicznej informacje na temat czynności podejmowanych w tej sprawie – dodaje Tomasz Stube.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: