Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dworzec Zachodni zostanie wyremontowany - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dworzec Zachodni zostanie wyremontowany
26-11-2014 01:23   Janusz Ludwiczak
4 miliony złotych ma kosztować remont Dworca Zachodniego. Jeszcze w tym roku obiekt od PKP ma przejąć miasto. Wiadomo, że po remoncie powstanie tutaj m.in. punkt sprzedaży biletów ZTM oraz Centrum Informacji Miejskiej.

O tym, że miasto przejmie Dworzec Zachodni mówi się od kilku miesięcy. Właścicielem obiektu ma stać się Poznań, a nie kolej, gdyż prowadzi tutaj trasa PeSTki, a Zarząd Transportu Miejskiego odpowiedzialny jest za schody ruchome, prowadzące z gmachu Dworca Zachodniego do tunelu, łączącego perony i stację PeSTki. Ponadto miasto zainwestowało również w częściowy remont budynku przekazując środki na wzmocnienie fundamentów budynku.

Za kilka dni mają zakończyć się negocjacje między PKP a miastem Poznań. Jak zaznacza Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania miasto liczy na przejęcie nieruchomości lub wynajęcie jej od PKP. Nieoficjalnie wiadomo, że kolej w zamian chciałaby otrzymać od miasta grunty na Franowie.

Wiadomo już, że remont Dworca Zachodniego ma kosztować 4 miliony złotych. W planach jest również utworzenie w tym miejscu centralnego punktu obsługi pasażera ZTM i punktu Centrum Informacji Miejskiej. Do ulicy Zachodniej ma zostać również poprowadzona linia autobusowa, którą będzie można dotrzeć do portu lotniczego Ławica.


Niegdyś był to Dworzec Łazarski

W latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni.

Budynek Dworca Zachodniego oprócz niewielkich zmian dokonanych w trakcie odbudowy ze zniszczeń wojennych i późniejszych modernizacji wnętrza zachował swój pierwotny, klasycystyczny wygląd. W 1978 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1992-1996 został odnowiony.

Od grudnia 2011 do lutego 2013 r. prowadzony był kolejny remont Dworca Zachodniego. W związku z przedłużeniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki poszerzono przejście podziemne, łączące peron 6 z Dworcem Zachodnim, wybudowano tunel do stacji PST. Zamontowano również dwie windy w miejscu, gdzie znajdowały się toalety oraz schody ruchome, które będą prowadzić z przejścia podziemnego na Dworzec Zachodni oraz przystanek szybkiego tramwaju.

W kwietniu 2012 roku inwestycja została na chwilę wstrzymana, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty, a niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć. Wykonawca zastosował metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów.

Na czas prowadzonych prac jeden tor był wyłączony z ruchu kolejowego, a piesi aby dostać się z ulicy Głogowskiej na Dworzec Główny oraz na perony podróżni musieli chodzić trasą okrężną - obejść lewą stroną budynek Dworca Zachodniego, a następnie przejść tymczasowym przejściem do peronu 6.


R E K L A M A

Komentarze (1)

26-11-2014 23:55:50
Szczur
Przecież ten dworzec był niedawno remontowany! To zresztą dziś najładniejszy obiekt na całej stacji Poznań Główny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

do 18-07-2020
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

18

lip

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: