Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od pięciu lat pokazują performance i ożywiają kulturalnie Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od pięciu lat pokazują performance i ożywiają kulturalnie Łazarz
18-05-2016 00:31   Janusz Ludwiczak
Galeria Raczej obchodziła swoje piąte urodziny. Jak na urodziny przystało nie mogło zabraknąć tortu i szampana i oczywiście performance, z którego Galeria Raczej słynie.

Wszystko zaczęło się 14 maja 2011 roku, kiedy to w oficynie kamienicy przy ul. Głogowskiej 53 otwarto Galerię Raczej, która prezentuje sztukę performance, a także organizuje warsztaty malarskie czy rzeźbienia w drewnie.

Wcześniej znajdował się tutaj m.in. sklep z narzędziami, a później "ciuchland". Jednak przez kilka lat lokal ten stał pusty. Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, absolwenci Uniwersytetu Artystycznego (dawniej Akademii Sztuk Pięknych), skorzystali z programu wynajmu miejskich powierzchni "Lokal za złótówkę", ogłoszonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Warunkiem wynajmu lokalu, na preferencyjnych zasadach był jedynie jego remont, który zajął artystom osiem miesięcy.

W ciągu pięciu lat pokazaliśmy ponad 100 performance. Gościliśmy wielu artystów z różnych krajów: Rosji, Białorusi, Czech, Niemiec, Japonii czy Szwecji. Zamierzamy rozwijać projekt rezydencji, stworzyć ciekawe kulturalnie projekty. Być może sami artyści pozostawią coś na Łazarzu – powiedziała Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

Pokazywane przez Galerię Raczej performance niekiedy są dziwne, niezrozumiałe, ale tez i ciekawe, inspirujące. Podczas spektakli towarzyszy śmiech, radość, ale też smutek czy przerażenie, wszystko w zależności od tego co autor chce przedstawić odbiorcy.

Od jesieni 2014 r. założyciele Galerii Raczej ożywiają również przestrzenie dawnej kawiarni Hortex przy ul. Głogowskiej 29, która przez lata stała pusta. Przestrzenie Perfexu stają się inspiracją dla sztuki performance i artystycznym tworzywem działań dedykowanych tej przestrzeni. W tym miejscu narodził się również pomysł stworzenia Otwartej Strefy Kultury.

Pierwotnie projekt nazwaliśmy "Łazarz 2024". Ta dzielnica ma potencjał i może być jak berliński Kreuzberg. Już w tym roku niektóre pustostany będą tętnić życiem. Na dolnym Łazarzu powstanie m.in. galeria sztuki, kulturalna kawiarnia czy antykwariat. Udało się zrewitalizować skwer przy ul. Małeckiego, na którym odbył się sąsiedzki sylwester – zaznacza Łukasz Trusewicz, Galeria Raczej.


Komentarze (4)

20-05-2016 07:39:30
Hania
Przypuszczam, ze w butelkach byla woda a nie wodka ale mimo tego nie powinno sie propagowac niczego co zwiazane jest w sposob jednoznaczny z alkoholem, nawet jesli w butelkach byla tylko woda, butelka pozostaje butelka z naklejka i "reklamuje" zacheca do picia a najgorsze podaje pomysly co mozna robic z alkoholem i dziewczyna. To akurat przedstawienie to wziety z zycia "rytual" mlodziezy licealnej i akademickiej zza oceanu. Reszta tez nie jest pod moj gust ale nie krytykuje tych przedstawien, sztuka w dzisiejszych czasach ma rozne oblicza i swoich fanow. Jednym sie podoba innym nie :)
19-05-2016 15:18:23
smutny
Wielu ludzi na świecie głoduje a tutaj niszczą jedzenie żeby dobrze się bawić. Idiotyzm nie zna granic.
19-05-2016 14:47:46
maciej
według mnie, to szkoda miejskich pieniędzy(podatników). Ciekawe czy za "swoje" -też tak by się "bawili"?
18-05-2016 14:03:31
Ostatni normalny
Jest alkohol - jest zabawa! Więcej takich edukacyjnych eventów dla młodzieży :D
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: