Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Perfonauci" z Czech, Białorusi, Japonii i Szwecji w dawnym Hortexie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Perfonauci" z Czech, Białorusi, Japonii i Szwecji w dawnym Hortexie
06-05-2016 12:02   Redakcja
Od maja do września w przestrzeni Łazarza i dawnej kawiarni Hortex odbywać będą się rezydencje "Perfonauci", w których weźmie udział 10 artystów, m.in. z Czech, Szwecji, Japonii i Białorusi.

W ramach Perfonautów na Łazarzu od maja do września odbędą się trzy krótkie rezydencje artystyczne z udziałem 10 artystów. Bazując na tygodniowym pobycie i pracy w oparciu o lokalny kontekst i przestrzeń Łazarza artyści przygotują działania finałowe (performances, akcje miejskie), które odbędą się w przestrzeniach miejskich lub Perfexie. Już w maju; na rezydencję przyjedzie 6 artystów związanych z Performance Art Links Stockholm (PALS) jak również wystąpi czeski artysta Jiří Surůvka. Artyści PALS przygotują dwie serie różnych działań; które odbędą się na początku oraz pod koniec pobytu w Poznaniu. Majowe wydarzenia obywają się również w ramach 5 urodzin Galerii Raczej – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, Galeria Raczej, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury.

Pierwsza część akcji "Perfonauci – Rezydencje" odbędzie się w sobotę o godz. 20:00. W Perfexie (dawny Hortex) przy ul. Głogowskiej 29 wystąpią: Alice Máselníková, Denis Romanovski, Hiroko Tsuchimoto i Erik Wijkström. Z kolei w środę, 12 maja o godz. 19:00 dodatkowo pojawią się: WOL (Wenche Tankred and Lovisa Johansson) i gość specjalny: Jiří Surůvka. Wstęp na wydarzenia jest wolny.


PALS (Performance Art Links) –to platforma skupiająca artystów performance działająca od 2011 roku w Sztokholmskim Fylkingen; przestrzeni oraz organizacji powstałej w latach 30’tych XX wieku w celu rozwoju sceny eksperymentalnej we współczesnych sztukach performatywnych; która obecnie składa się z ponad 250 artystów.
Członkowie PALS od 2011 roku organizują festiwale oraz wydarzenia w różnych formatach które realizowane są w oparciu o współpracę pomiędzy artystami, organizacjami, instytucjami i przestrzeniami na całym świecie; między innymi PALS festiwal w 2012 roku w którym wzięło udział 23 artystów z 13 państw oraz tylu samo studentów z krajów skandynawskich oraz Polski.

Alice Máselníková – Artystka i kuratorka pochodząca z czeskich Moraw; obecnie mieszkająca w Sztokholmie. Od kilku lat zajmuje się organizacją, koordynacją oraz zarządzaniem projektami artystycznymi; studiowała między innymi w Walencji i Szkocji, obecnie kształci się na magisterskich studiach kuratorskich na Uniwersytecie Sztokholmskim. W swojej praktyce artystycznej używa ciała jako punktu wyjścia do działań w wielu mediach: od rysunku i rzeźby poprzez prace interaktywne, poezję czy performance; zarówno w sztuce jak i życiu przykładając dużą wiarę do spontanicznych decyzji i wydarzeń.

Denis Romanovski – Artysta oraz kurator; urodzony w 1970 w Mińsku na Białorusi; obecnie mieszka w Szwecji w Göteborgu. Od 1999 roku w swojej praktyce artystycznej skupia się przede wszystkim na sztuce performance; prezentując swoje działania na całym świecie. Jego działania artystyczne oparte są na poszukiwaniach naukowych poświęconych zarówno eksplorowaniu eksperymentalnych technologii i form wyrazu jak również badaniu relacji pomiędzy uczestnikami wydarzeń, widzami. Współtworzył Festiwal Navinki w Mińsku (1999-2008) a od kilku lat współpracuje przy organizacji wydarzeń w ramach PALS.

Hiroko Tsuchimoto – Ur. 1984 roku w Sapporo w Japonii, artystka wizualna i performerka mieszkająca od 2008 roku w Sztokholmie. Studiowała na Musashino Art University w Tokyo oraz ukończyła Royal Institute of Arts w Sztokholmie. Swoje działania prezentowała na całym świecie, zarówno w Azji jak i Europie i USA. Sposób w jaki kreuje swoje działania oscyluje pomiędzy tworzeniem wielkich narracji a historii dnia codziennego, odnosząc się do uwarunkowań kulturowych, które budują naszą tożsamość. Interesuje ją tematyka granic kulturowych, często również w perspektywie feministycznej; problemy dotykające tradycyjnych podziałów płciowych jak również kontekstów politycznych. Artystka tworzy historie o inności i woli przynależenia w oparciu między innymi o doświadczenia azjatyckich imigrantów; opierając się na obserwacjach społeczeństwa szwedzkiego i japońskiego. W 2014 roku przebywała na miesięcznej rezydencji w Galerii Raczej prezentując działania jak również prowadząc warsztaty i spotkania w ramach projektu Perfex.

Erik Wijkström – Absolwent Królewskiego Instytutu Sztuki w Sztokholmie w 2006 roku. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. Podczas swojej artystycznej kariery m.in.: skonstruował irytujące maszyny, stworzył megalomańską rzeźbę o mastodońskich proporcjach, wynalazł urządzenie do porozumiewania się człowieka z ciężarówką, opracował narzędzia do losowej produkcji artystycznej, zaprogramował nudne gry komputerowe, pozował jako model kolekcji odzieży męskiej “Dressman”, badał grawitację, zbudował prywatne wysypy, występował jako uciekający artysta, robił gofry, koczował na festiwalach performance jak również produkował popcorn w ilościach przemysłowych.

WOL

– Performatywny duet tworzony przez Wenche Tankred i Lovisę Johansson. WOL jest artystycznym procesem zapoczątkowanym w 2007 roku tworzonym na pograniczu sztuki performance, dźwięku i instalacji. Duet tworzy często pełne humoru figlarne prace, które starają się wywrócić świat do góry nogami. WOL tworzy pełne znaczeń żywe obrazy; w których główną rolę odgrywają często wydające różne dźwięki obiekty.

Jiří Surůvka – Urodził się w 1961 roku w Ostrawie (Republika Czeska). W latach 1984-1992 studiował w Uniwersytecie Ostrawskim na wydziale filozofii, na kierunku pedagogicznym nauczania literatury i sztuki. W latach 1992-94 pracował jako nauczyciel, a w 1994 roku został niezależnym artystą poświęcając się twórczości w dziedzinie nowych mediów, malarstwa i instalacji, a także literaturze i performance. Jest kuratorem wystaw, m.in. międzynarodowego festiwalu sztuki performance Malamut w Ostravie oraz jednym z najbardziej rozpoznawanych czeskich artystów wizualnych. W 2002 roku reprezentował Czechy na Biennale w Wenecji; jego prace są prezentowane zarówno w całej Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Tworzy przede wszystkim społecznie zaangażowane prace o ironicznym lub autoironicznym zabarwieniu; niepozbawione charakterystycznego dla artysty czarnego humoru. Często angażując widzów w swoje działania; nie pozostawi odbiorców nieporuszonych. Od 2003 roku wykłada w Uniwersytecie Ostrawskim - w Katedrze Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia w pracowni nowych mediów.

Wydarzenia towarzyszące:

Project Wall Galerii Raczej – Otwarcie
Na piąte urodziny Galerii Raczej w Perfexie zainaugurowane zostanie działanie Raczej Project Wall – przestrzeni systematycznie i cyklicznie prezentującej dokumentacje działań artystów zarówno związanych z projektami Galerii Raczej i współpracujących partnerów, kuratorów, galerii.

Babelproject
Galeria Raczej kontynuować będzie rozwój projektu Babelproject internetowej platformy kreacji rzeźby autorstwa Łukasza Trusewicza. Babelproject tworzy artystyczną międzykulturową platformę komunikacji między mieszkańcami całego świata. Stanowiska do współtworzenia rzeźby znajdą się między innymi w Perfexie jak również na Łazarzu odbędą się konsultacje odnośnie przestrzeni umieszczenia obiektu powstałego w wyniku projektu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: