
W ramach Perfonautów na Łazarzu od maja do września odbędą się trzy krótkie rezydencje artystyczne z udziałem 10 artystów. Bazując na tygodniowym pobycie i pracy w oparciu o lokalny kontekst i przestrzeń Łazarza artyści przygotują działania finałowe (performances, akcje miejskie), które odbędą się w przestrzeniach miejskich lub Perfexie. Już w maju; na rezydencję przyjedzie 6 artystów związanych z Performance Art Links Stockholm (PALS) jak również wystąpi czeski artysta Jiří Surůvka. Artyści PALS przygotują dwie serie różnych działań; które odbędą się na początku oraz pod koniec pobytu w Poznaniu. Majowe wydarzenia obywają się również w ramach 5 urodzin Galerii Raczej – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, Galeria Raczej, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury.
Pierwsza część akcji "Perfonauci – Rezydencje" odbędzie się w sobotę o godz. 20:00. W Perfexie (dawny Hortex) przy ul. Głogowskiej 29 wystąpią: Alice Máselníková, Denis Romanovski, Hiroko Tsuchimoto i Erik Wijkström. Z kolei w środę, 12 maja o godz. 19:00 dodatkowo pojawią się: WOL (Wenche Tankred and Lovisa Johansson) i gość specjalny: Jiří Surůvka. Wstęp na wydarzenia jest wolny.
PALS (Performance Art Links) –to platforma skupiająca artystów performance działająca od 2011 roku w Sztokholmskim Fylkingen; przestrzeni oraz organizacji powstałej w latach 30’tych XX wieku w celu rozwoju sceny eksperymentalnej we współczesnych sztukach performatywnych; która obecnie składa się z ponad 250 artystów.
Członkowie PALS od 2011 roku organizują festiwale oraz wydarzenia w różnych formatach które realizowane są w oparciu o współpracę pomiędzy artystami, organizacjami, instytucjami i przestrzeniami na całym świecie; między innymi PALS festiwal w 2012 roku w którym wzięło udział 23 artystów z 13 państw oraz tylu samo studentów z krajów skandynawskich oraz Polski.
Alice Máselníková – Artystka i kuratorka pochodząca z czeskich Moraw; obecnie mieszkająca w Sztokholmie. Od kilku lat zajmuje się organizacją, koordynacją oraz zarządzaniem projektami artystycznymi; studiowała między innymi w Walencji i Szkocji, obecnie kształci się na magisterskich studiach kuratorskich na Uniwersytecie Sztokholmskim. W swojej praktyce artystycznej używa ciała jako punktu wyjścia do działań w wielu mediach: od rysunku i rzeźby poprzez prace interaktywne, poezję czy performance; zarówno w sztuce jak i życiu przykładając dużą wiarę do spontanicznych decyzji i wydarzeń.
Denis Romanovski – Artysta oraz kurator; urodzony w 1970 w Mińsku na Białorusi; obecnie mieszka w Szwecji w Göteborgu. Od 1999 roku w swojej praktyce artystycznej skupia się przede wszystkim na sztuce performance; prezentując swoje działania na całym świecie. Jego działania artystyczne oparte są na poszukiwaniach naukowych poświęconych zarówno eksplorowaniu eksperymentalnych technologii i form wyrazu jak również badaniu relacji pomiędzy uczestnikami wydarzeń, widzami. Współtworzył Festiwal Navinki w Mińsku (1999-2008) a od kilku lat współpracuje przy organizacji wydarzeń w ramach PALS.
Hiroko Tsuchimoto – Ur. 1984 roku w Sapporo w Japonii, artystka wizualna i performerka mieszkająca od 2008 roku w Sztokholmie. Studiowała na Musashino Art University w Tokyo oraz ukończyła Royal Institute of Arts w Sztokholmie. Swoje działania prezentowała na całym świecie, zarówno w Azji jak i Europie i USA. Sposób w jaki kreuje swoje działania oscyluje pomiędzy tworzeniem wielkich narracji a historii dnia codziennego, odnosząc się do uwarunkowań kulturowych, które budują naszą tożsamość. Interesuje ją tematyka granic kulturowych, często również w perspektywie feministycznej; problemy dotykające tradycyjnych podziałów płciowych jak również kontekstów politycznych. Artystka tworzy historie o inności i woli przynależenia w oparciu między innymi o doświadczenia azjatyckich imigrantów; opierając się na obserwacjach społeczeństwa szwedzkiego i japońskiego. W 2014 roku przebywała na miesięcznej rezydencji w Galerii Raczej prezentując działania jak również prowadząc warsztaty i spotkania w ramach projektu Perfex.
Erik Wijkström – Absolwent Królewskiego Instytutu Sztuki w Sztokholmie w 2006 roku. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. Podczas swojej artystycznej kariery m.in.: skonstruował irytujące maszyny, stworzył megalomańską rzeźbę o mastodońskich proporcjach, wynalazł urządzenie do porozumiewania się człowieka z ciężarówką, opracował narzędzia do losowej produkcji artystycznej, zaprogramował nudne gry komputerowe, pozował jako model kolekcji odzieży męskiej “Dressman”, badał grawitację, zbudował prywatne wysypy, występował jako uciekający artysta, robił gofry, koczował na festiwalach performance jak również produkował popcorn w ilościach przemysłowych.
WOL
– Performatywny duet tworzony przez Wenche Tankred i Lovisę Johansson. WOL jest artystycznym procesem zapoczątkowanym w 2007 roku tworzonym na pograniczu sztuki performance, dźwięku i instalacji. Duet tworzy często pełne humoru figlarne prace, które starają się wywrócić świat do góry nogami. WOL tworzy pełne znaczeń żywe obrazy; w których główną rolę odgrywają często wydające różne dźwięki obiekty.Jiří Surůvka – Urodził się w 1961 roku w Ostrawie (Republika Czeska). W latach 1984-1992 studiował w Uniwersytecie Ostrawskim na wydziale filozofii, na kierunku pedagogicznym nauczania literatury i sztuki. W latach 1992-94 pracował jako nauczyciel, a w 1994 roku został niezależnym artystą poświęcając się twórczości w dziedzinie nowych mediów, malarstwa i instalacji, a także literaturze i performance. Jest kuratorem wystaw, m.in. międzynarodowego festiwalu sztuki performance Malamut w Ostravie oraz jednym z najbardziej rozpoznawanych czeskich artystów wizualnych. W 2002 roku reprezentował Czechy na Biennale w Wenecji; jego prace są prezentowane zarówno w całej Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Tworzy przede wszystkim społecznie zaangażowane prace o ironicznym lub autoironicznym zabarwieniu; niepozbawione charakterystycznego dla artysty czarnego humoru. Często angażując widzów w swoje działania; nie pozostawi odbiorców nieporuszonych. Od 2003 roku wykłada w Uniwersytecie Ostrawskim - w Katedrze Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia w pracowni nowych mediów.
Wydarzenia towarzyszące:
Project Wall Galerii Raczej – Otwarcie
Na piąte urodziny Galerii Raczej w Perfexie zainaugurowane zostanie działanie Raczej Project Wall – przestrzeni systematycznie i cyklicznie prezentującej dokumentacje działań artystów zarówno związanych z projektami Galerii Raczej i współpracujących partnerów, kuratorów, galerii.
Babelproject
Galeria Raczej kontynuować będzie rozwój projektu Babelproject internetowej platformy kreacji rzeźby autorstwa Łukasza Trusewicza. Babelproject tworzy artystyczną międzykulturową platformę komunikacji między mieszkańcami całego świata. Stanowiska do współtworzenia rzeźby znajdą się między innymi w Perfexie jak również na Łazarzu odbędą się konsultacje odnośnie przestrzeni umieszczenia obiektu powstałego w wyniku projektu.
Komentarze (0)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Food trucki, kiermasz artystyczny i koncerty na Rynku Łazarskim
(29-05-2023 17:59)
· Na Rynku Łazarskim powstało kino plenerowe – można było zobaczyć filmy o historii Łazarza
(29-05-2023 17:31)
· Pejzaże pamięci
(29-05-2023 17:01)
· Blubry o fyrtlu łazarskim
(29-05-2023 16:02)
· Przy Szkole Podstawowej nr 69 stanął Mobilny Przystanek Historia Przyszłości
(29-05-2023 07:13)
· Przy Kolejowej powstanie 15-piętrowy wieżowiec i osiedle z blisko 300 mieszkaniami
(28-03-2022 10:30)
· "Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego
(07-02-2022 01:07)
· Cmentarz Górczyński: Powalone drzewa zniszczyły kilka nagrobków
(22-02-2022 20:24)
· Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA]
(01-02-2022 14:33)
· Łazarscy radni chcą zlikwidowania postoju taksówek przy Rynku Łazarskim. Zamiast tego ma być ogródek
(15-02-2022 07:30)
Niezapominajka |
maj
do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl
maj
do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle
cze
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00
cze
17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski
cze
09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Poroniony pomysł!
(29-05-2023 07:18)
· Bardzo dobrze! Z perspektywy mieszkańca tej dzielnicy to naprawdę duży ...
(28-05-2023 22:27)
· "Towarzystwo wzajemnej adoracji" się rozpadło i nie chce dalej ...
(27-05-2023 11:13)
· @WHO ogłosiła koniec pandemii, a nasza RO powołuje się na nią, żeby ...
(25-05-2023 22:23)
· Czas zakończyć tę walkę.
(25-05-2023 17:26)
· Górczyn: Jest już skwer im. Macieja Zawiei (34)
· Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA] (20)
· Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z ... (19)
· Łazarscy radni chcą zlikwidowania postoju taksówek przy Rynku Łazarskim. ... (18)
· Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek (16)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(25-11-2016 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: