Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz będzie jak warszawska Praga i berliński Kreuzberg? {FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz będzie jak warszawska Praga i berliński Kreuzberg? {FILM}
11-12-2014 07:13   Janusz Ludwiczak
Czy Łazarz stanie się kulturalną wizytówką miasta? Tego chcieliby pomysłodawcy akcji "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", która ma sprawić, że za kilka lat ulica Głogowska stanie się aleją neonów, na Małeckiego powstanie deptak z ogródkami, a przy Łukaszewicza będą działać galerie sztuki, kawiarnie i sale prób. Ponadto skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej miałby stać się miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z możliwością wypoczynku, darmowych wykładów i tymczasowych ekspozycji, a ulica Kanałowa zostałaby połączona z Wildą specjalną kładką pieszo-rowerową.

W środę w pustostanie po dawnej kawiarni Hortex przy ul. Głogowskiej 29 odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury". Pomysłodawcy chcieliby, by za kilka lat Głogowska, Kanałowa, Graniczna i Łukaszewicza stały się ulicami przy których powstaną galerie sztuki, kawiarnie, sale prób, zaś ulica Małeckiego zamieni się w deptak, przy którym staną ogródki. Natomiast skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej miałby być miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z możliwością wypoczynku, darmowych wykładów i tymczasowych ekspozycji czy obejrzenia seansów w ramach kina plenerowego. Z ulicy Kanałowej na Wildę można byłoby przedostać się nad torami kolejowymi specjalną kładką pieszo-rowerową. Więcej o tym w artykule: Chcą, by Łazarz stał się poznańską dzielnicą kulturalną.

Dlaczego Łazarz? Dzielnica ta ma potencjał. Jeżyce też były zalążkiem dzielnicy kulturalnej, jednak upadły wszystkie instytucje, a artyści przenieśli się do Warszawy. Jest tutaj spora liczba pustostanów, należących nie tylko do miasta, ale również właścicieli prywatnych i spółdzielni mieszkaniowych. Poznań mógłby przyciągnąć kulturę, znanych ludzi zajmujacych się szeroko rozumianą sztuką. Czas na zmianę negatywnej opinii o Poznaniu. Gdy jeżdżę do Warszawy muszę tłumaczyć dlaczego w Poznaniu dochodzi do takich sytuacji - przekonywał Łukasz Trusewicz, pomysłodawca stworzenia poznańskiej dzielnicy artystycznej na Łazarzu.

Przede wszystkim chcemy działać razem, wypracować program współpracy z miastem, prywatnymi właścicielami, spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami mieszkaniowymi. Udało się przeprowadzić pierwsze rozmowy z Komisją Społeczno-Kulturalną Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, która zaproponowała udostępnienie dwóch lokali, których nie mogą wynająć. Chcemy również ubiegać się o granty - dodała Agnieszka Szablikowska, koordynator porozumienia "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".

Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta zaoferował pomoc w składaniu wniosków o granty na działalność kulturalną.

Sam wywodzę się z Łazarza, mieszkałem przez 20 lat na Matejki. W projekcie brakuje mi potrzeb ludzi, czego oczekiwaliby mieszkańcy. Przydałaby się diagnoza. Do takich inicjatyw nie jest potrzebne wsparcie urzędników, bo oni wykonują powierzone im zadania, ale radnych, którzy podejmują decyzję. Działa program grantów na działalność kulturalną. Do 31 grudnia każde stowarzyszenie może wystąpić z projektem diagnozy potrzeb Łazarza i jego kultury. Idea musi wystąpić od mieszkańców, czyli od Państwa - wskazywał Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.

Uczestnicy spotkania poruszali również nastawienie zarządcy Parku Wilsona do kultury.

Park Wilsona to świetne miejsce, ale mogłoby odbywać się tam więcej wydarzeń. Muszla Koncertowa przez 90% czasu w ciągu roku stoi pusta - wskazywał Huber Wińczyk.

Mamy już doświadczenie z dyrektorem Palmiarni, który zarządza Parkiem Wilsona. Jest ciężka współpraca przy organizacji Dni Łazarza. Dochodziło nawet do takich sytuacji, że dyrektor Wągrowski wyrzucał nas za drzwi mimo obecności z nami radnej Lidii Dudziak - żaliła się Joanna Heller z Klubu Osiedlowego "Krąg".

Padł pomysł zrobienia z Głogowskiej ulicy neonów. To świetny pomysł, może przyciągnąć ludzi. Ulica Głogowska jest to bardzo ważna oś komunikacyjna w mieście. Jest sporo zaniedbanych kamienic, brakuje nierzadko inicjatyw właścicieli, często prywatnych. Są ulice na Łazarzu, które można uspokoić. Jako przykład podam bardzo słynnego urbanistę na całym świecie Jana Gehla, który odbudował bardzo wiele miast na świecie. Zaczął od swojego ojczystego miasta w Danii, gdzie już w latach 60. sukcesywnie wyłączano ulice z ruchu samochodowego i nagle odżywały, pojawiło się sporo ludzi. Stało się tam czysto, zielono i nie ma hałasu. Ulica Małeckiego ma potencjał, zaczyna się od Rynku Łazarskiego i dochodzi prawie do dworca. Ludzie przychodzący na Rynek Łazarski mogliby spokojnie przejść ulicą Małeckiego, zajrzeć do jakieś warsztatu - uważa Michał Marmur, mieszkający na Łazarzu student Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje program "Lokal za złotówkę", który umożliwia wynajęcie lokalu należącego do miasta pod warunkiem przeprowadzenia remontu i pokrycie opłat za zużycie prądu, wody i innych mediów.

ZKZL od jakieś czasu udostępnia lokale użytkowe, które akurat są wolne. Jest możliwość ich udostępnienia w momencie kiedy nie ma na nich popytu, nie generują przychodów. Mamy kilka lokali na Łazarzu, których nie można nazwać użytkowymi. Są to piwnice i jakieś pomieszczenia gospodarcze. Na Łazarzu jest ok. 13% lokali należących do miasta, które są obecnie pustostanami. ZKZL nie jest jednostką, która miałaby wpływ kształtowania całej polityki lokalowej - tłumaczy Jarosław Gotowicz z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Inicjatorzy stworzenia na Łazarzu Otwartej Strefy Kultury są zadowoleni z pierwszego spotkania.

Spodziewaliśmy się, że będzie żywa i owocna dyskusja, że będą padały różne głosy. Stworzyliśmy mapę potrzeb i problemów. Myślę, że sporo osób będzie uczestniczyć w realizacji tego projektu. Cieszę się, że przyszło tu ich tak wiele, do współpracy jest chętny ZKZL i Urząd Miasta. Teraz chcemy zapoznać się z postulatami, które się pojawiły. Wystosujemy pierwszy wniosek do Urzędu Miasta - zaznacza Łukasz Trusewicz, pomysłodawca stworzenia poznańskiej dzielnicy artystycznej na Łazarzu.

W roku 2024 ulica Małeckiego będzie deptakiem, przy którym będą znajdowały się kawiarnie, miejsca związane z szeroko pojętą kulturą, nie tylko galerie, ale miejsca z warsztatami. Będzie to przestrzeń, gdzie będzie można spędzić miło czas, zwłaszcza w weekend z całą rodziną. Powstanie również kładka pieszo-rowerowa, którą będzie można przemieścić się na Wildę, gdzie znajdą się lofty. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie miejscem integrującym mieszkańców, będą odbywać się tam różne warsztaty, spotkania czy projekcje filmowe. Sądzę, że pierwsze pięć lat stworzy potencjał, kolejne lata będą przyciągać na Łazarz różne dalsze inicjatywy - podsumowuje Łukasz Trusewicz.


ZOBACZ WIDEO


Komentarze (4)

08-01-2015 21:03:13
Ku
a tam, po cholere wydawać gruby hajs na takie projekty, spójrzcie na Jeżyce, swoim klimatem, pomysłowością i pracowitością ludzi dzielnica się dźwignęła i wspaniale rozwija, niech mieszkańcy biorą los we własne ręce.
15-12-2014 14:46:00
cyberczechu
Akcja z góry skazana moim zdaniem na porażkę, ponieważ w najmniejszym stopniu nie uwzględnia potrzeb aktualnych mieszkańców i samej dzielnicy. Jeśli autochtoni nie zostaną zachęceni i nie przyłączą się do tego projektu, to nie ma on większego sensu i szans.
13-12-2014 11:26:57
Ircyś
"Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie miejscem integrującym mieszkańców" przecież w Sylwestra zawsze coś się tu dzieje...
11-12-2014 11:10:45
Roman Modrzynski
Fajnie będzie być częścią tych wydarzeń
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: