
W środę w pustostanie po dawnej kawiarni Hortex przy ul. Głogowskiej 29 odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury". Pomysłodawcy chcieliby, by za kilka lat Głogowska, Kanałowa, Graniczna i Łukaszewicza stały się ulicami przy których powstaną galerie sztuki, kawiarnie, sale prób, zaś ulica Małeckiego zamieni się w deptak, przy którym staną ogródki. Natomiast skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej miałby być miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z możliwością wypoczynku, darmowych wykładów i tymczasowych ekspozycji czy obejrzenia seansów w ramach kina plenerowego. Z ulicy Kanałowej na Wildę można byłoby przedostać się nad torami kolejowymi specjalną kładką pieszo-rowerową. Więcej o tym w artykule: Chcą, by Łazarz stał się poznańską dzielnicą kulturalną.
Dlaczego Łazarz? Dzielnica ta ma potencjał. Jeżyce też były zalążkiem dzielnicy kulturalnej, jednak upadły wszystkie instytucje, a artyści przenieśli się do Warszawy. Jest tutaj spora liczba pustostanów, należących nie tylko do miasta, ale również właścicieli prywatnych i spółdzielni mieszkaniowych. Poznań mógłby przyciągnąć kulturę, znanych ludzi zajmujacych się szeroko rozumianą sztuką. Czas na zmianę negatywnej opinii o Poznaniu. Gdy jeżdżę do Warszawy muszę tłumaczyć dlaczego w Poznaniu dochodzi do takich sytuacji - przekonywał Łukasz Trusewicz, pomysłodawca stworzenia poznańskiej dzielnicy artystycznej na Łazarzu.
Przede wszystkim chcemy działać razem, wypracować program współpracy z miastem, prywatnymi właścicielami, spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami mieszkaniowymi. Udało się przeprowadzić pierwsze rozmowy z Komisją Społeczno-Kulturalną Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, która zaproponowała udostępnienie dwóch lokali, których nie mogą wynająć. Chcemy również ubiegać się o granty - dodała Agnieszka Szablikowska, koordynator porozumienia "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".
Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta zaoferował pomoc w składaniu wniosków o granty na działalność kulturalną.
Sam wywodzę się z Łazarza, mieszkałem przez 20 lat na Matejki. W projekcie brakuje mi potrzeb ludzi, czego oczekiwaliby mieszkańcy. Przydałaby się diagnoza. Do takich inicjatyw nie jest potrzebne wsparcie urzędników, bo oni wykonują powierzone im zadania, ale radnych, którzy podejmują decyzję. Działa program grantów na działalność kulturalną. Do 31 grudnia każde stowarzyszenie może wystąpić z projektem diagnozy potrzeb Łazarza i jego kultury. Idea musi wystąpić od mieszkańców, czyli od Państwa - wskazywał Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
Uczestnicy spotkania poruszali również nastawienie zarządcy Parku Wilsona do kultury.
Park Wilsona to świetne miejsce, ale mogłoby odbywać się tam więcej wydarzeń. Muszla Koncertowa przez 90% czasu w ciągu roku stoi pusta - wskazywał Huber Wińczyk.
Mamy już doświadczenie z dyrektorem Palmiarni, który zarządza Parkiem Wilsona. Jest ciężka współpraca przy organizacji Dni Łazarza. Dochodziło nawet do takich sytuacji, że dyrektor Wągrowski wyrzucał nas za drzwi mimo obecności z nami radnej Lidii Dudziak - żaliła się Joanna Heller z Klubu Osiedlowego "Krąg".
Padł pomysł zrobienia z Głogowskiej ulicy neonów. To świetny pomysł, może przyciągnąć ludzi. Ulica Głogowska jest to bardzo ważna oś komunikacyjna w mieście. Jest sporo zaniedbanych kamienic, brakuje nierzadko inicjatyw właścicieli, często prywatnych. Są ulice na Łazarzu, które można uspokoić. Jako przykład podam bardzo słynnego urbanistę na całym świecie Jana Gehla, który odbudował bardzo wiele miast na świecie. Zaczął od swojego ojczystego miasta w Danii, gdzie już w latach 60. sukcesywnie wyłączano ulice z ruchu samochodowego i nagle odżywały, pojawiło się sporo ludzi. Stało się tam czysto, zielono i nie ma hałasu. Ulica Małeckiego ma potencjał, zaczyna się od Rynku Łazarskiego i dochodzi prawie do dworca. Ludzie przychodzący na Rynek Łazarski mogliby spokojnie przejść ulicą Małeckiego, zajrzeć do jakieś warsztatu - uważa Michał Marmur, mieszkający na Łazarzu student Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje program "Lokal za złotówkę", który umożliwia wynajęcie lokalu należącego do miasta pod warunkiem przeprowadzenia remontu i pokrycie opłat za zużycie prądu, wody i innych mediów.
ZKZL od jakieś czasu udostępnia lokale użytkowe, które akurat są wolne. Jest możliwość ich udostępnienia w momencie kiedy nie ma na nich popytu, nie generują przychodów. Mamy kilka lokali na Łazarzu, których nie można nazwać użytkowymi. Są to piwnice i jakieś pomieszczenia gospodarcze. Na Łazarzu jest ok. 13% lokali należących do miasta, które są obecnie pustostanami. ZKZL nie jest jednostką, która miałaby wpływ kształtowania całej polityki lokalowej - tłumaczy Jarosław Gotowicz z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Inicjatorzy stworzenia na Łazarzu Otwartej Strefy Kultury są zadowoleni z pierwszego spotkania.
Spodziewaliśmy się, że będzie żywa i owocna dyskusja, że będą padały różne głosy. Stworzyliśmy mapę potrzeb i problemów. Myślę, że sporo osób będzie uczestniczyć w realizacji tego projektu. Cieszę się, że przyszło tu ich tak wiele, do współpracy jest chętny ZKZL i Urząd Miasta. Teraz chcemy zapoznać się z postulatami, które się pojawiły. Wystosujemy pierwszy wniosek do Urzędu Miasta - zaznacza Łukasz Trusewicz, pomysłodawca stworzenia poznańskiej dzielnicy artystycznej na Łazarzu.
W roku 2024 ulica Małeckiego będzie deptakiem, przy którym będą znajdowały się kawiarnie, miejsca związane z szeroko pojętą kulturą, nie tylko galerie, ale miejsca z warsztatami. Będzie to przestrzeń, gdzie będzie można spędzić miło czas, zwłaszcza w weekend z całą rodziną. Powstanie również kładka pieszo-rowerowa, którą będzie można przemieścić się na Wildę, gdzie znajdą się lofty. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie miejscem integrującym mieszkańców, będą odbywać się tam różne warsztaty, spotkania czy projekcje filmowe. Sądzę, że pierwsze pięć lat stworzy potencjał, kolejne lata będą przyciągać na Łazarz różne dalsze inicjatywy - podsumowuje Łukasz Trusewicz.
Fot: Janusz Ludwiczak
FILM w lepszej jakości na kanale YouTube
ZOBACZ TAKŻE: Chcą, by Łazarz stał się poznańską dzielnicą kulturalną
ZOBACZ TAKŻE: Miało być piękne lodowisko, a jest... wysypisko
ZOBACZ TAKŻE: Pustostan po Hortexie ożył dzięki targowi rękodzieła i przedmiotów artystycznych
ZOBACZ TAKŻE: Na Małeckiego palono niemiecką flagę, a w sklepie rybnym powstał portret mieszkańców
ZOBACZ TAKŻE: "Otwarte" spotkanie na Głogowskiej - mieszkańcy o przyszłości Łazarza
Komentarze (4)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Nagi Koreańczyk tarzał się w śniegu – trafił do szpitala
(09-12-2023 01:26)
· Mężczyzna zahaczył o tramwaj – był pijany
(09-12-2023 00:58)
· Głogowska/Strusia: Zderzenie radiowozu z BMW. Dwóch policjantów trafiło do szpitala
(09-12-2023 00:44)
· Może być ślisko! – IMGW ostrzega przed opadami marznącego deszczu
(08-12-2023 12:09)
· Na tyłach zajezdni powstaną dwa bloki – znajdzie się w nich ponad 200 mieszkań
(06-12-2023 17:03)
· Głogowska/Hetmańska: Powstanie 12-piętrowy blok z 337 mieszkaniami
(02-10-2023 13:28)
· Zaginęła Zuzia – szukają jej stęsknieni właściciele
(23-01-2023 07:22)
· Na terenie dawnego stadionu Energetyka działa giełda handlowa
(16-07-2023 01:04)
· Konsekrowano kościół. Głogowską przeszedł "czarny protest" – łazarskie kalendarium
(08-10-2023 23:51)
· Równo 217 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej
(27-11-2023 12:11)
Niezapominajka |
lis
do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny
gru
do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego
gru
18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad
gru
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"
gru
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Dlaczego kiedyś mówiono, że w okolicy Głogowskiej i Hetmańskiej nie może ...
(07-12-2023 20:50)
· Brawo! Każda wolna przestrzeń zostanie zabudowana, a potem płacz że smog, ...
(07-12-2023 15:32)
· Bloki powinny być wyższe z większą ilością miejsc parkingowych- w tym ...
(07-12-2023 08:29)
· - pamiętam !!!.Dużo drzew było.A teraz--- betonoza.Nie można wszystkiego ...
(05-12-2023 12:38)
· A na Głogowskiej?
(05-12-2023 10:12)
· Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z ... (19)
· Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek (16)
· Os. Hetmańskie: Ruszyła budowa 14-kondygnacyjnego bloku, w którym powstanie ... (16)
· Radna Klaudia Stecka: "Kim jest Jacek Hałasik?" (15)
· "17" zastąpi "ósemkę", z Grunwaldzkiej zniknie "15" – ZTM szykuje ... (14)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: