Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer przy Małeckiego i Łukaszewicza został zrewitalizowany. Ma tu odbyć się sąsiedzki sylwester - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer przy Małeckiego i Łukaszewicza został zrewitalizowany. Ma tu odbyć się sąsiedzki sylwester
12-12-2015 23:48   Janusz Ludwiczak
Zakończył się remont skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Zaniedbany plac ma stać się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców. Pojawiły się tutaj ławki, alejka spacerowa. Nasadzono również nową zieleń, w tym berberysy, derenie, byliny i tulipany. Pojawiła się także alejka spacerowa z płyt piaskowych. 31 grudnia ma odbyć się tutaj sylwester sąsiedzki, gdzie na mieszkańców czekać będzie grill, a o północy "płonąca kanapa".

Rewitalizacja skweru rozpoczęła się pod koniec listopada. Prace trwały dwa tygodnie. W ramach inwestycji oczyszczono teren, usunięto zbędne, zaniedbane i zniszczone krzewy. Posadzona została nowa zieleń, w tym tulipany, rośliny cebulowe, berberysy i trawa ozdobna. Na skwerze zamontowane zostały dwie ławki, a w miejscu starej studni siedzisko z drewna egzotycznego. Wytyczona została również alejka spacerowa z płyt piaskowych. Znalazł się również pojemnik z workami na psie nieczystości. Inwestycja kosztowała w sumie 67 110 złotych. Środki na ten cel przekazała Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. W piątek odbył się odbiór techniczny wyremontowanego skweru z udziałem wykonawcy, Zarządu Zieleni Miejskiej, Rady Osiedla Św. Łazarz i przewodniczącej Komisji Rewitalizacji.

Efekt jest oszałamiający. Uważam, że będzie to miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Dobrze, że takie miejsca powstają. Skwer może zintegrować lokalną społeczn. Będę dążyła do tego, by swoje oblicze zmieniały również inne zaniedbane skwery. Jednym z nich może być ten przy zbiegu Grunwaldzkiej i Szylinga, który otrzymał imię Wierzejewskich – powiedziała radna Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, która przekazała 100 tys. zł na rewitalizację skweru przy Małeckiego.

Mieszkańcy mają jednak obawy dotyczące tego miejsca.

Źle wydano pieniądze. Sądzę, że ten skwer nie wytrzyma do 1 stycznia, on może zostać zdewastowany i podpalony. Dużo lepszym pomysłem byłby plac zabaw – uważa Dolores Hagen, spotkana w piątek na ul. Małeckiego.

To nasze dobro wspólne, to powinno być nasze wspólne miejsce. Gdy będzie się tutaj coś działo mieszkańcy powinni reagować, nie bać się dzwonić na policję. W przyszłym roku będziemy prowadzić animacje i działania na tym skweru. Wiosną planujemy wspólne przygotowanie mebli miejskich, pikniki, akcje uliczne i konsultacje dotyczące różnych tematów dolnego Łazarza – wskazuje Wojciech Sańko z grupy Komitywa.

W tym miejscu ma pojawić się również monitoring.

Będziemy wnioskować do Komisji Bezpieczeństwa Rady Miasta Poznania o zamontowanie w tym miejscu monitoringu i podłączenie go do systemu przy Rynku Łazarskim. Myślimy również o zamontowaniu w tym miejscu małych urządzeń zabawowych i urządzeń do ćwiczeń. Jednak typowy plac zabaw tutaj nie może się znaleźć, gdyż teren ten jest zbyt mały, znajduje się przy samej ulicy, po za strefą bezpieczeństwa – przekonuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Koordynatorzy Otwartej Strefy Kultury przy współpracy Rady Osiedla Św. Łazarz chcą przy skwerze na Małeckiego zorganizować sąsiedzki sylwester, o czym informowaliśmy już w połowie listopada.

Nasze plany są dalej aktualne. Będzie to sąsiedzki sylwester, planujemy grill, kiełbasę, ogórek kiszony i bułkę dla każdego obywatela. Nie będzie koncertu, ale będzie grana muzyka. Spotkanie rozpoczniemy po godz. 23. O północy zapłonie instalacja artystyczna, nawiązująca do "palonej kanapy" – zapowiada Agnieszka Szablikowska z Otwartej Strefy Kultury.

A jak wyglądał wcześniej skwer na Małeckiego? To można zobaczyć na zdjęciach w artykule: Rusza rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza.


Komentarze (10)

22-12-2015 13:52:21
AndrzejRysuje
W rejonie Małeckiego tzn w rejonie gdzie usilnie prowadzą działania lokalni blokerski z programu "peneryzacji" skwer nie ma najmniejszego sensu. Tam już popołudniami strach przechodzić, a co dopiero wieczorami! Dojście na dworzec to istna masakra
21-12-2015 11:52:45
piotr
Skwer wizualnie jest słaby - nudny wręcz, bez polotu. Ale jest lepiej niz było. Tylko jak juz robili i obsadzali to mogli chociaz z 5 tych drzew posadzic a nie jedno bidne symbolicznie. Moze z czsaem ewoluuje .
15-12-2015 09:06:19
albańczyk
Full konieczny, i całodobowy patrol tajniaków. NIE JESTEŚMY GOTOWI NA SKWERKI! Najpierw trzeba się nauczyć oddawać mocz do muszli klozetowej, później uczuć kulturalnego spożywania alkoholu, a później budować skwerki. My nie przeszliśmy jeszcze 1 etapu.
13-12-2015 14:07:02
Abesek
Razem musimy dbać o ten skwerek, bo jest piękny.Monitoring konieczny.
13-12-2015 13:43:51
Łazarzanka
Niestety, defekuje się tam dobrze ale takim ujaranym a nie pieskom:-(
13-12-2015 12:01:27
Ujarany
Niech się wypowiedzą psiarze! Jak tam? Dobrze się tam pieskom defekuje? Ławki już obsikane?
13-12-2015 11:02:10
Hania
Przydalyby sie 3 laweczki a nie dwie i choc jedna lawka powinna byc z oparciem dla ludzi starszych.
13-12-2015 09:03:08
Olga
Jeśli młodzi uważają się za inteligentnych, to mam nadzieje , ze uszanują to. W końcu nie musimy wciąż dawać świadectwa o najgorszej dzielnicy w Poznaniu. Szanujmy swoją pracę i siebie nawzajem
13-12-2015 01:50:16
xD
Deski już są xD
13-12-2015 00:41:32
as
Sasiedzki sylwester z plonacymi tapczanami i szafkami?? Ciekawe :):)
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: