Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu powstanie galeria sztuki, pracownia kaletnicza i mody, księgarnia i zakład kaligrafii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu powstanie galeria sztuki, pracownia kaletnicza i mody, księgarnia i zakład kaligrafii
19-04-2016 14:10   Janusz Ludwiczak
Aż 43 podmioty zgłosiły się do programu "Otwarta Strefa Kultury", który ma ożywić Łazarz i sprawić, że pustostany będą tętnić życiem dla mieszkańców. Nowi najemcy miejskich lokali użytkowych mogą liczyć na zwolnienie z czynszu na okres od 3 do 5 lat.

Program "Otwarta Strefa Kultury - Łazarz" polega na wykorzystaniu potencjału istniejących już na tym obszarze miejsc, stworzenie warunków do powstawania nowych przedsięwzięć oraz wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw, zaangażowanie mieszkańców. Do projektu mogły zgłaszać się podmioty, które prowadzą działalność artystyczną, kulturalną bądź społeczną, otwartą i dostępną dla mieszkańców Poznania.

Zgłosić mogła się zarówno osoba fizyczna jak i organizacje - każdy, kto prowadzi działalność kulturalno-społeczną. Im bardziej będzie to projekt prospołeczny otwierający działalność na okolicznych mieszkańców tym lepiej. Najemca będzie zwolniony z czynszu od 3 do 5 lat. Będzie musiał jedynie dokonywać opłat za korzystanie z lokalu, czyli media – objaśnia Natalia Madajczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

W sumie do projektu zgłosiły się 43 podmioty, zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne. O wyborze podmiotu, który będzie mógł korzystać z lokalu decydowała Grupa Programowa, składają się z 7 członków inicjatywy Otwarta Strefa Kultury - Łazarz, 7 przedstawicieli Rady Osiedla Św. Łazarz oraz przedstawiciel Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Dzisiaj mamy ukoronowanie ponad półtorarocznej pracy nad rozwinięciem oddolnego projektu o nazwie Otwarta Strefa Kultury. Znaleźliśmy podmioty kulturalne - pracownie artystyczne, warsztaty, galerie i nawet księgarnię, które zajmą pustostany. To są pomieszczenia trudne do adaptacji i wynajęcia, przez lata stały puste, a teraz dają szansę na ożywienie Łazarza – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W ramach programu do rozpoczęcia działalności w łazarskich pustostanach rekomendowane zostaną następujące podmioty: Projekt Laboratorium (Galeria sztuki i warsztaty) - Rynek Łazarski 5, Lazarus – kulturalna kawiarnia z warsztatami – Małeckiego 31/32, Pracownia kaletnicza Krom – Małeckiego 10, Politura: galeria im. Janusza Różańskiego – Gąsiorowskich 12, Pracownia Mody Magdaleny Hasiak – Głogowska 39, Hello Calligraphy – ul. Kanałowa 8, Galeria Maciek – Kolejowa 49, Galeria sztuki i sklep z designem – Łukaszewicza 2, Strefa twórcza i studio nagrań - Głogowska 27, Księgarnia i antykwariat – Głogowska 48/50.

Udało nam się porozmawiać ze zwycięzcami konkursu i pomysłodawcami ożywienia pustostanów.

Planujemy miejsce łączące kawiarnię, pracownię artystyczną, miejsce warsztatów artystycznych, kulinarnych i nie tylko; spotkań z ludzmi i ze sztuką. Nawiązaliśmy kontakt z twórczymi ludźmi z Poznania, jesteśmy otwarci na ciekawe inicjatywy i lokalną aktywność. Lazarus będzie też miejscem z dobrą kawą, pysznymi wypiekami bez chemii występującej w produktach z cukierni, planujemy też lunche. Warsztaty będą się odbywały co dwa tygodnie. Miejsce będzie przyjazne dzieciom. W Lazarusie będzie regał z książkami do wymiany, jednak żeby coś wziąć trzeba będzie coś zostawić - nie tak jak w rozkradanych regałach ulicznych. Interesujemy się łazarską secesją i planujemy cykl spotkań i program mający na celu uwiecznienie detali architektonicznych poszczególnych kamienic, póki jeszcze całkiem nie zniknęły – zapowiada Marek Rejmer z Lazarusa.

"Hello Calligraphy" będzie to miejsce, w którym będziemy promowali pisanie ręcznie. Żyjemy w czasach cyfrowych, gdzie komunikujemy się głównie przez e-maile, smsy czy pisma pisane komputerowo. Chcielibyśmy uczyć kaligrafii, by ludzie mogli pisać ręcznie kartki pocztowe czy listy do bliskich. U nas będzie można nauczyć się kaligrafii – wyjaśnia Małgorzata Małecka, która pozyskała lokal przy ul. Kanałowej 8.

W lokalu przy ul. Głogowskiej 39 stworzymy pracownię mody, show room. Będzie można zobaczyć rzeczy, wysłuchać porad z projektowania. Będziemy chcieli stworzyć miejsce na warsztaty, podczas których będzie można spotkać się z ciekawymi ludźmi, zaczerpnąć garść inspiracji. Będzie to również przestrzeń kreatywna od projektowania do szycia tkanin – powiedziała Hanna Grześkowiak.

Zamierzamy stworzyć galerię, która będzie opierać się na alternatywnej przestrzeni. Nasze wydarzenia bazować będziemy na performance i sztuce nowoczesnej. Oprócz tego stworzymy sklep z designem, w którym pojawią się prace tylko polskich rzemieślników – tłumaczy Tomasz Dutka.

Pracownia kaletnicza działa już od kilku lat przy ul. Limanowskiego, ale wkrótce przeniesie się na ul. Małeckiego 10. Będzie to normalny zakład, w którym będzie można naprawić sprzęt skórzany, w tym torebki. Oprócz tego planowane są warsztaty "nie daj się puścić z torbami", które poświęcone będą rozpoznawaniu jakości galanterii i nie dać się nabrać na podróbki. Planowane są również warsztaty z obsługi domowych maszyn krawieckich, będzie można nauczyć się szyć czy skrócić nogawki spodni – objaśnia Miłosz Kromuszczyński.

Politura będzie to galeria Janusza Różańskiego, projektanta, który w latach 60., 70. i 80. tworzył w Poznaniu meble. Mieszkał on właśnie na Łazarzu przy ul. Gąsiorowskich 12. Udało nam się pozyskać ten sam lokal, w którym mieszkał i pracował Janusz Różański – mówi Przybyrad Paszyn.

Na ul. Głogowskiej chciałbym kontynuować działalność księgarską. Będzie to nietypowa księgarnia z niszową, ciekawą ofertą, w której znajdziemy tylko dobrą literaturę, której nie znajdziemy w sieciowych i dużych księgarniach – zaznacza Roman Romanowski, Tristero.

W ramach programu "Otwarta Strefa Kultury" w łazarskich pustostanach działalność prowadzić będą nastepujące podmioty:

 1. Politura - ul. Gąsiorowskich 12:
  W lokalu przewidziano utworzenie Galerii im. Janusza Różańskiego – jednego z najwybitniejszych polskich projektantów mebli, który mieszkał przy ul. Gąsiorowskich 12. Działalność ma na celu odkrywanie i promocję polskiego wzornictwa meblowego lat 50-70, popularyzację dorobku poznańskich twórców, oraz spotkania z zapomnianą historią poznańskiego wzornictwa.
 2. Lazarsu - ul. Małeckiego 31/32:
  Projekt przewiduje stworzenie miejsca o nazwie Lazarus. W lokalu, oprócz działalności gastronomicznej, odbywać się będą warsztaty, spotkania i wykłady dotyczące architektury Łazarza, fotografii, mody, rękodzieła, projektowania, gotowania, a także spotkania lokalnych inicjatyw.
 3. Beats In Motion - ul. Głogowska 27:
  W lokalu przewiduje się utworzenie strefy twórczej – przyjaznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Strefa będzie miała charakter profesjonalnego studia nagrań „Beats In Motion”, w którym będą miały miejsce zarówno działania komercyjne, jak i bezpłatne, organizowane z myślą o mieszkańcach dzielnicy Łazarz.
 4. Tristero - ul. Głogowska 48/50:
  W lokalu powstanie księgarnia i antykwariat Tristero o profilu literacko-artystycznym z funkcją czytelni, oferującą dostęp do szeregu wydarzeń kulturalnych, spotkań literackich, dyskusji, warsztatów i wystaw.
 5. Pracownia Kaletnicza Krom - ul. Małeckiego 10:
  Pracownia kaletnicza Krom, poprzez kultywowanie tradycji polskiego skórnictwa ma tchnąć nowe życie w zapomniane dziedziny rzemiosła i podnieść je do rangi dziedziny artystycznej przy jednoczesnym dbaniu o naprawę i renowację galanterii.
 6. Galeria Maciek - ul. Kolejowa 49:
  Rekomendowany podmiot zamierza prowadzić działalność, która przyczyni się do realizacji idei Programu poprzez stworzenie w lokalu otwartej galerii artystycznej, która będzie umożliwiała organizowanie wystaw anonimowych. Poza czasem wystaw twórcy planują korzystać z tej przestrzeni jako pracowni i studia.
 7. Projekt Laboratorium - Rynek Łazarski 5:
  Celem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni otwartej, która stworzy osobom zainteresowanym możliwość uczestnictwa w różnorodnych projektach, w tym stolarskich, stylizacji i renowacji mebli. Oferta “Laboratorium” zostanie poszerzona o dostęp do warsztatów i grup terapeutycznych, dotykających tematyki profilaktyki uzależnień, radzenia sobie z przemocą i wykluczeniem.
 8. Hello calligraphy - ul. Kanałowa 8:
  „HELLO calligraphy” to miejsce, które będzie łączyło funkcję pracowni ręcznego pisania (wytwórni personalizowanej galanterii papierowej), promowało tworzenie unikalnych wytworów artystycznych oraz przywracało społeczną wartość związaną z powrotem do tradycyjnych metod pisania i tworzenia pisma.
 9. Pracownia mody - ul. Głogowska 39:
  W lokalu przewiduje się powstanie pracowni projektowej autorskiej marki modowej "Magda Hasiak". Program projektu zakłada staże dla studentów, prowadzenie praktycznych warsztatów, dających konkretne umiejętności w dziedzinie mody (szycie, stylizacje, pokazy mody, sesje zdjęciowe, zarządzanie modą) oraz otwarte prelekcje z profesjonalistami z branży.
 10. Sklep z produktami polskich projektantów i rzemieślników - ul. Łukaszewicza 2:
  W lokalu powstanie sklep z produktami projektowanymi i produkowanymi przez polskich rzemieślników lub studentów designu. Dodatkowo, pozostała przestrzeń lokalu będzie służyła jako scena na organizację performensów, koncertów muzycznych lub przedstawień teatralnych.


Komentarze (6)

21-04-2016 16:23:00
Hania
Tak jak zasmiecony jest jezyk polski idiotycznymi wyrazami/wyrazeniami stworzonymi z jezyka angielskiego to nie widzialam nigdzie na swiecie. Polacy powinni stuknac sie w pusta glowe i przestac tworzyc nowe, idiotyczne wyrazy bo czemu ma to sluzyc ???? Mamy swoj jezyk, nazywa sie jezyk polski. Jak widze te reklamy i nazewnictwo w "jezyku angielskim" to mnie doslownie smieszy. Tak samo polscy piosenkarze i zespoly, spiewajcie po polsku, wasz angielski jest slaby, komu chcecie zaimponowac ??? na Zachod sie i tak nie przebijecie. Dlaczego prawie kazdy w Polsce udaje kogos kim nie jest ???...pamietajcie, ze jestescie Polakami i my mamy swoj jezyk a nie angielski. Tak design to po polsku projektowanie i dlaczego, po co wpycha sie wszedzie to slowo i inne w nasz jezyk ??? Czy u nas mieszka tyle Anglikow czy Amerykanow, ze trzeba poslugiwac sie angielskimi wyrazami i temu podobnymi tworami jezykowymi, ze az zal sluchac i czytac. Cos okropnego, skora jezy sie na ciele. "Hello Calligraphy" ??? a co to jest, nie mozna nazwac po polsku ??? Kto tam przyjdzie na Kanalowa 6m tlum Anglikow i Amerykanow ??? albo "Beats In Motion" znowu po angielsku, czy juz zapisuja sie tam wycieczki z Anglii i Nowego Jorku ??? Po co, na co uzywa sie jezyka angielskiego do nazwania sklepu, klubu, przedsiebiorstwa, zakladu, klity z kultura, po co ? Czy naprawde nie macie innych pomyslow ??? Nie jestescie w Londynie i Nowym Jorku i wasza klientela czy czlonkowie nie bedzie z tamtych krajow. Dajcie spokoj i postawcie na jezyk polski bo juz wymiotowac sie chce na tez przerobiona angielszczyzne. Tak akurat jest, ze angielski to moj drugi jezyk, wladam nim tak plynnie jak polskim /choc gorzej po polsku/ ale nigdy aby szpanowac a wiec tym ktorzy maja o tym jezyku szare pojecie radze aby poprzestali na jezyku polskim bo zyjemy i mieszkamy w Polsce, nie osmieszajmy sie, naprawde.
20-04-2016 21:19:18
M.
Panie Tomaszu, czy sugestia o przegranej była skierowana do mnie? Jeżeli tak, to nie trafił pan - w programie "Otwarta Strefa Kultury" nie brałam udziału. I z całym szacunkiem dla wygranych, sformułowanie "Nasze wydarzenia bazować będziemy na performance i sztuce nowoczesnej. Oprócz tego stworzymy sklep z designem...", to potworek językowy. PS. Jeżeli przeczyta pan mój poprzedni wpis jeszcze raz, to zauważy pan, że znam znaczenie słowa design...
20-04-2016 02:49:55
Tomasz Dutka
Tęsknie za czasami kiedy ludzie sie godzili ze swoją przegrana PS design znaczy projektowanie
08-04-2016 20:11:53
M.
Mam nadzieję, że się mylę, ale sugerując się niektórymi nazwami obawiam się przerostu formy nad treścią. Aż chciałoby się zapytać co poeta miał na myśli nazywając coś "sklepem z designem". Może chce handlować przedmiotami lub meblami designerskimi ? Tęsknię za czasami kiedy nie studiowało się designu, ale projektowanie...
08-04-2016 07:29:24
lolo
Gratulacje - oby to się udało !!
08-04-2016 06:17:55
Negatyw
Poproszę pracownię kaletniczą. Ta kultowa przy Głogowskiej (w okolicy mbb) nie wytrzymała niestety...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: