Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Chcemy, by Łazarz stał się modny" - miejskie lokale na działalność kulturalno-społeczną za darmo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Chcemy, by Łazarz stał się modny" - miejskie lokale na działalność kulturalno-społeczną za darmo
13-02-2016 00:42   Janusz Ludwiczak
Na zwolnienie z czynszu na okres od 3 do 5 lat mogą liczyć podmioty, które zgłoszą się do programu "Otwarta Strefa Kultury", który ma ożywić Łazarz i sprawić, że pustostany będą tętnić życiem dla mieszkańców.

Półtora roku temu wpadliśmy na pomysł Otwartej Strefy Kultury. Chcieliśmy by Łazarz odżył w ciągu 10 lat, ale staje się to szybciej – mówi Agnieszka Szablikowska.

Program "Otwarta Strefa Kultury - Łazarz" polegać będzie na wykorzystaniu potencjału istniejących już na tym obszarze miejsc, stworzenie warunków do powstawania nowych przedsięwzięć oraz wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw, zaangażowanie mieszkańców. Do projektu mogą zgłaszać się podmioty, które prowadzą działalność artystyczną, kulturalną bądź społeczną, otwartą i dostępną dla mieszkańców Poznania.

Zgłosić może się zarówno osoba fizyczna jak i organizacje - każdy, kto prowadzi działalność kulturalno-społeczną. Musimy zwrócić uwagę na proporcję pomiędzy działalnością komercyjną a społeczną. Im bardziej będzie to projekt prospołeczny otwierający działalność na okolicznych mieszkańców tym lepiej. Najemca będzie zwolniony z czynszu od 3 do 5 lat. Będzie musiał jedynie dokonywać opłat za korzystanie z lokalu, czyli media – objaśnia Natalia Madajczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

O wyborze podmiotu, który będzie mógł korzystać z lokalu decydować będzie Grupa Programowa, w skład której wejdzie 7 członków inicjatywy Otwarta Strefa Kultury - Łazarz, 7 przedstawicieli Rady Osiedla Św. Łazarz oraz przedstawiciel Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

To mieszkańcy wraz ze społecznikami będą wybierali co w danym miejscu będzie się działo. Do tej pory takiego rozwiązania nie sprawdzono w Poznaniu, jest to pilotaż. Chcemy, by inicjatywy społeczno-kulturalne sprawiły, że to miejsce stanie się modne, przyciągnie inne rodzaje biznesu, wysyp kafejek – przekonuje Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W ramach programu udostępnionych zostanie w sumie 16 lokali.

Lokale "premium" (zwolnione z czynszu na okres 3 lat):
• Głogowska 48/50 - parter, wejście od frontu: 99,20 m2.
• Małeckiego 31/32 - parter, front: 47,10 m2.

Lokale o średnim stopniu zagospodarowania:
• Głogowska 39 - parter i 1 piętro: 93,46 m2
• Kanałowa 8 - suteryna, wejście z ulicy: 42,50 m2
• Łukaszewicza 2 - suteryna, wejście z ulicy: 66,50m2
• Kolejowa 49 - parter, wejście z ulicy + lokal w podwórzu: 23,90 m2

Lokale o trudnym stopniu zagospodarowania:
• Strusia 2 - w podwórzu: 12,00 m2
• Strusia 2 - przyziemie, wejście z ganku piwnicznego: 45,90 m2
• Strusia 2 - budynek w podwórzu: 33,30 m2
• Strusia 3a - parter, przybudówka w podwórzu: 36,40 m2
• Małeckiego 10 - suteryna, wejście z podwórza: 13,20 m2
• Małeckiego 11 - piwnica: 87,50 m2
• Głogowska 27 - podwórze, suteryna: 56,60m2
• Rynek Łazarski 5 - suteryna, wejście z piwnicy: 87,00 m2
• Gąsiorowskich 12 - parter, w podwórzu: 61,20 m2
• Łukaszewicza 2 - suteryna, wejście z ulicy: 54,00 m2

A czy na programie tym nie straci Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który do tej pory wynajmował lokale odpłatnie?

ZKZL jest spółką, która identyfikuje się ze wszelkimi programami, działaniami, strategiami, które są realizowane przez miasto, którym jest również rada osiedla. Rynek podażowy jest różny, od tego, który był kiedyś. Dzisiaj Głogowska jest ulicą przelotową, tutaj mało kto zatrzymuje się na zakupy. Ciężko jest przyciągnąć klientów. Sami najemcy alarmują, że maleje ruch. Dlatego oferujemy coraz atrakcyjniejsze warunki najmu, zwolnienia z czynszu, wszystko robimy, żeby te lokale nie niszczały – uważa Ewa Bartosik, dyrektor ds. zasobów lokalowych ZKZL.

Jestem przekonany, że osiągniemy o wiele lepszy wynik niż byśmy nieudolnie próbowali wynająć te lokalne na zasadach komercyjnych. Chcielibyśmy, by Łazarz stał się modny – podsumowuje Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Szczegółowe zasady programu można znaleźć na stronach Urzędu Miasta Poznania. Informacje o projekcie udzielane są również w Inkubatorze Kultury Pireus przy ul. Głogowskiej 35 (narożnik Gąsiorowskich) we wtorki w godz. 9:00-12:00 i czwartki w godz. 16:00-19:00 do 7 marca, a także drogą e-mailową: pireus@um.poznan.pl i telefoniczną: 607 609 269.


Komentarze (4)

13-02-2016 14:52:32
otwarta strefa
Szanowni Panowie komentujący :) Uprzejmie zachęcamy do zapoznania się z warunkami panującymi w powyższych lokalach jak i regulaminem najmu oraz do nieco szerszego spojrzenia. Program nie polega na tym, iż miasto dopłaca do powyższych lokali. Co więcej - opłaty generowane przez miasto (w tym wypadku spółkę ZKZL) na rzecz tych lokali są takie same w czasie kiedy lokale stoją puste (wtedy również generują koszty takie jak opłaty do wspólnoty, podatki od nieruchomości itd. i wtedy najbardziej marnowane są nasze podatki) Poza jednym lokalem "premium " przy Głogowskiej wszelkie pozostałe w większości stoją puste od kilku lat i niszczeją. I nie ma na nie za bardzo chętnych na najem komercyjny. Wszelkie dodatkowe media i opłaty pokrywane będą przez najemców, a do tego wyremontują oni lokale i po okresie preferencyjnym będą mogli wynająć je komercyjnie. W większej perspektywie miasto może na tym zyskać; zarówno finansowo jak i wizerunkowo.
13-02-2016 13:57:47
M.
Pamiętam lokal przy ul. Ratajczaka, który miasto wynajęło za przysłowiową złotówkę miesięcznie przez pierwsze pół roku. Miała tam być restauracja promująca kuchnię i kulturę Romów. W lokalu odbyła się jedna impreza zorganizowana na własne potrzeby przez najemców. Wyszło taniej niż wynajęcie restauracji na imprezę. Mam nadzieję, że w tym przypadku historia się nie powtórzy.
13-02-2016 11:55:36
Kisielord
Zgadzam się z komentarzem poprzednika. Dodatkowo wiem, że w jednym z lokali miała powstać restauracja, która normalnie opłacała by czynsz i podatki, a nie marnowała nasze pieniądze. Kultura jest postrzegana indywidualnie przez wszystkich ludzi. Obecnie jest wystarczająco możliwości "doznań kulturowych", które nie wymagają ingerencji państwa przez dokładanie pieniędzy z mojego portfela.
13-02-2016 09:18:30
morlock
No wiem że kultura podobno odchamia, łagodzi obyczaje itp/itd ale ja widzę to nieco inaczej. Miast wydawać nasze piniendze na jakieś zbożne cele przepie.... są na siłę w imię szeroko pojętej "kultury" (ten cudzysłów to nie błąd). I to to ma niby ożywić Łazarz? Lepiej wynająć te wymienione w artykule, zatęchłe budy MTP. Na następnej Polagrze nadadzą się do zareklamowania naszych kóz. Koza to taki zwierz, ostatnio modny (te 2 ostatnie zdania kieruję do osób namolnie piszących ...a na zachodzie...). Pa!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: