Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W budynku dawnego szpitala ortopedycznego będzie hotel i apartamentowce? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W budynku dawnego szpitala ortopedycznego będzie hotel i apartamentowce?
04-05-2016 07:53   Janusz Ludwiczak
Wciąż na sprzedaż jest budynek dawnego szpitala ortopedycznego przy zbiegu ulic Gąsiorowskich i Kolejowej. Tymczasem Urząd Miasta wydał warunki zabudowy, które dopuszczają stworzenie obiektu o funkcji hotelowej oraz mieszkalno-usługowej.

Przypomnijmy. Z początkiem listopada 2010 roku Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej zostało przeniesione do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej. Dzięki temu wielkopolski Urząd Marszałkowski miał zaoszczędzić kilka milionów złotych rocznie. Budynek na rogu ulic Gąsiorowskich i Kolejowej został wystawiony na sprzedaż, jednak do tej pory nie udało się znaleźć nabywcy. Obiekt próbowano sprzedać pięciokrotnie, ale bezskutecznie.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Gąsiorowskich 7-8 odbył się we wtorek 23 lutego 2016 r. Był to piąty przetarg, z ceną wywoławczą wynoszącą 3.900.000 zł. W wyznaczonym terminie tj. do dnia 18 lutego 2016r. nikt nie wpłacił wadium, w związku z tym w przetargu nie uczestniczył żaden oferent. Obecnie trwają czynności zmierzające do zorganizowania kolejnego przetargu – wyjaśnia nam biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

17 maja przeprowadzona zostanie szósta próba sprzedaży nieruchomości, tym razem ceną wywoławczą jest kwota 3,5 mln zł.

Tymczasem Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał warunki zabudowy "dla inwestycji polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania czterech budynków o funkcji szpitalnej na budynki o funkcji hotelowej oraz mieszkalno-usługowej". Jak więc to możliwe, skoro nieruchomość nie została jeszcze sprzedana?

Dla terenów, dla których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustalenie funkcji dopuszczalnej obiektu odbywa się w drodze indywidualnych decyzji administracyjnych. O taką decyzję może wystąpić każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem nieruchomości. Często się stosuje tą procedurę, kiedy chcemy nabyć jakąś nieruchomość, na której nie ma planu miejscowego. Przyszły właściciel chce sprawdzić czy może zrealizować daną inwestycję. Zapobiegliwy inwestor najpierw występuje o decyzję o warunkach zabudowy. Zdarza się również sytuacja odwrotna, kiedy to właściciel nieruchomości sam występuje o warunki zabudowy, by pokazać możliwości nieruchomości, którą chce sprzedać – mówi Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.


Szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich, na narożniku Kolejowej powstał w 1913 r. Lecznica powstała dzięki hojności Bronisława Saturnina Gąsiorowskiego i Heleny Gąsiorowskiej, która od urodzenia była kaleką. Darczyńcy powierzyli kierowanie zakładem dr med. Ireneuszowi Wierzejewskiemu, szpitalem zarządzał Caritas.

W 1923 r. na bazie ówczesnego Zakładu Ortopedycznego powstała pierwsza w Polsce Klinika Ortopedyczna pod kierownictwem dr Ireneusza Wierzejewskiego. W placówce tej wykształciło się wielu znanych i cenionych w Polsce ortopedów, m.in. prof. W. Dega, prof. F. Raszeja, doc. J. Wolszczan czy dr H. Cetkowski. Po śmierci prof. Ireneusza Wierzejewskiego Katedrę Ortopedii objął prof. Franciszek Raszeja. Po II wojnie światowej szpital rozpoczął swoją działalność 26 lutego 1945 roku pod nazwą Miejski Szpital Ortopedyczny im. Ireneusza Wierzejewskiego.

W latach 1965 - 1985 szpital został rozbudowany i zmodernizowany. Liczba łóżek zwiększyła się do 105. Powstały też dwa nowe pawilony szpitala, w których zlokalizowano przyszpitalną poradnię, część administracyjną, kolejny magazyn i aptekę.

Dwa lata później w budynku przylegającym do szpitala utworzono laboratorium oraz rehabilitację i odział fizykoterapii. W 1994 roku po siedmiu latach starań i budowy otwarto Salę Intensywnego Nadzoru Pooperacyjnego. Rok później sala została wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. respiratory, monitory i defibrylatory.

Równocześnie lecznica została przemianowana na Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej. W szpitalu przy ul. Gąsiorowskich znajdowały się trzy oddziały urazowo-ortopedyczne: kobiecy, męski i dziecięcy. Opiekę nad pacjentami sprawował zespół trzech anestezjologów i pięciu pielęgniarek. W 2013 roku szpital obchodziłby 100-lecie istnienia.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: