Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hortex zostanie zburzony? Trwa postępowanie o zwrot budynku przy Głogowskiej 29 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hortex zostanie zburzony? Trwa postępowanie o zwrot budynku przy Głogowskiej 29
05-03-2015 08:26   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że budynek, w którym mieściła się kawiarnia Hortex został przejęty przez miasto latach 70. Byli właściciele nieruchomości wystąpili o jej zwrot motywując to, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Obecnie toczy się postępowanie administracyjne. Nieoficjalnie mówi się, że byli właściciele chcą wyburzyć Hortex, a teren przeznaczyć pod nową zabudowę.

Jeszcze pod koniec lat 90. przy ul. Głogowskiej 29 mieściła się słynna cukiernia-kawiarnia (zwana również koktajl-barem) Hortex, w której serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego. Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przez trzy lata działa tutaj salon wykładzin i dywanów oraz sklep z meblami i antykami.

Okazuje się, że budynek, w którym mieściła się kawiarnia Hortex został przejęty przez miasto latach 70. Byli właściciele nieruchomości wystąpili o jej zwrot motywując to, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Obecnie toczy się postępowanie administracyjne.

Skarb Państwa w 1979 roku wywłaszczył od osób fizycznych nieruchomość położoną przy ul. Głogowskiej 29 na cel publiczny – budowę kawiarni "Hortex". Następnie osoby wywłaszczone, w 1990 r., wystąpiły z wnioskiem o zwrot nieruchomości położonej przy ul. Głogowskiej 29. W uzasadnieniu wniosku osoby podniosły, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Starosta Poznański decyzją z dnia 22.09.2014 r., nr GN.7221-2-00029/06, odmówił zwrotu nieruchomości na rzecz wnioskodawców położonej przy ul. Głogowskiej 29. Od powyższej decyzji wnioskodawcy złożyli odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego. Aktualnie sprawa prowadzona jest przed Wojewodą Wielkopolskim - tłumaczy Piotr Izydorski, biuro rzecznika prasowego Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Nieoficjalnie mówi się, że byli właściciele chcą wyburzyć Hortex, a teren przeznaczyć pod nową zabudowę.


Komentarze (8)

02-04-2015 21:13:44
obi_lan_kenobi
Z tego, co wiem, to Hortex i kamienica to dwie różne działki. Byli/potencjalni właściciele kamienicy nie mogą, co więcej, nie mają prawa jej wyburzyć. Pan Redaktor nie odrobił lekcji: połączył historię secesyjnej kamienicy z peerelowskim budynkiem (posadowionym na innej działce). A Hortex, moim zdaniem, upadł nie tyle przez wybudowanie budynku na rogu Gąsiorowskich, ale z powodu zwyczajnej zmiany realiów społecznych: kawiarnia przestała istnieć bo Hortex przestał je prowadzić, no i całe życie "relaksowe" przeniosło się do centrów handlowych.
07-03-2015 09:12:11
Tomek
Proszę Państwa, przecież ten Hortex to szkaradztwo! Wyburzenie go, wybudowanie plomby w linii zabudowy o podobnej wysokości do sąsiada to najlepsze rozwiązanie.
05-03-2015 23:27:53
mania
kamienica jest pod pieczą konserwatora zabytków, uważam,że to jedna z piękniejszych secesyjnych kamienic w Poznaniu; serce boli, że niszczeje w taki sposób; mieszkańcy innych miast i krajów zazdroszczą Poznaniowi tak pięknej zabudowy, czyżby tutaj nikt jej nie cenił; mam nadzieję, iż te przypuszczenia nigdy się nie zrealizują i kiedyś będziemy mogli cieszyć się z pięknie przeprowadzonej rewitalizacji;
05-03-2015 16:32:21
Negatyw
Tak w tym mieście kończą kultowe pamiątki starych dobrych czasów...
05-03-2015 13:34:41
nick
AS wyprzedziles mnie. Albo dziadostwo typu skrzyzowanie Potockiej/ Kolejowa, gdzie PZ-ty nie potrafia parkowac i gdzie po stronie ogrodkow nie da sie przejsc, bo sobie tam dziki parking urzadzili ale kazdy ma to gdzies...
05-03-2015 12:45:21
Łazarzanka
Pamiętam jak w sobotę lub niedzielę rodzice zabierali nas do hortexu na deser :) No a latem obowiązkowo zabawy przy fontannie. Komu ona przeszkadzała! Przecież to było jedno z ładniejszych miejsc na Łazarzu, a teraz.... szkoda słów.
05-03-2015 11:32:34
as
Tak, najlepiej wszystko wyburzyc, zaora, a w miejsce tego postawic jakies szklane monstrum, tak jak to obok do dzis straszace w polowie pustkami, albo wybudowac jakas Biedronke, bo przeciez nastepna jest 2 ulice dalej...
05-03-2015 10:28:03
Athcos
Pozwolenie na zabudowę tego skweru i fontanny przy rogu Gąsiorowskich i Głogowskiej to największy błąd władz miasta po zmianie systemu. Nic dziwnego, że dobrze zaplanowana cukiernia i kawiarnia straciła ekonomiczny sens istnienia... Wcześniej to musiało być wspaniałe miejsce wypoczynku, spacerów i relaksu rodzinnego...
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: