Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec zostanie wyburzony. Za trzy lata w jego miejscu powstanie nowy z hotelem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec zostanie wyburzony. Za trzy lata w jego miejscu powstanie nowy z hotelem
16-09-2015 08:52   Janusz Ludwiczak
Pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Kolej zadeklarowała również wyremontowanie Dworca Zachodniego i przebudowę peronów 4, 5 i 6.

W maju 2012 roku, 10 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej po dziewięciu miesiącach budowy otwarto nowy dworzec kolejowy Poznań Główny, który stanął wzdłuż Mostu Dworcowego. Rok później, pod koniec października 2013 roku wraz z otwarciem centrum handlowego Poznań City Center dotychczasowy dworzec główny po 134 latach funkcjonowania został zamknięty dla podróżnych. Teraz PKP chce, by dotychczasowy dworzec służył pasażerom.

Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

W nowym obiekcie powstaną kasy biletowy, informacja i punkty obsługi podróżnych. Znajdą się tu również sklepy, restauracje i kawiarnie. Kompleks ma mieć odtworzony historyczny wygląd starego dworca, będzie czterokondygnacyjny. W części podziemnej powstanie również parking. Koncepcja zakłada połączenie budynku kładką dla pieszych z ulicą Głogowską w rejonie Dworca Zachodniego i parkingiem naziemnym nad peronami 1, 2 i 3, znajdującym się w części centrum handlowego Poznań City Center.

Zaproponowane zostały dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca.

Do końca października mieszkańcy w konsultacjach społecznych będą mogli wybrać jeden z zaprezentowanych wariantów. Pierwszy z nich jest bardziej konserwatywny, drugi nowoczesny – zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

We wtorkowe południe, w holu starego dworca pomiędzy miastem, a PKP został podpisany list intencyjny, w którym określone zostały zasady współpracy przy realizacji inwestycji. Miasto zobowiązało się m.in. do uregulowania stanu prawnego działek ewidencyjnych, niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Podpisujemy z PKP porozumienie, w którym zakreśla się pewne terminy. Ten dworzec powinien być wizytówką miasta i powrotem do domy – stwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak.

Kolej zadeklarowała również przebudowę peronów 4, 5 i 6. Ma to nastąpić do 2017 roku. Na ten cel Polskie Linie Kolejowe przeznaczą 40 mln zł. Spółka PKP planuje również do końca 2017 roku wyremontować Dworzec Zachodni.

Nowy dworzec w miejscu starego wraz z hotelem i biurowcami ma zrealizować węgierski deweloper, firma Trigranit, która wybudowała już obecny budynek dworca wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.

Cały projekt jest projektem komercyjnym. My do projektu wnosimy grunt, który ma określoną wartość. Druga strona organizuje wkład własny i zajmuję się sprawą finansowania i realizacji przedsięwzięcia. PKP nie wnosi nic oprócz gruntu ze środków publicznych. Dla nas istotne było wypracowanie koncepcji akceptowalnej społecznie i biznesowo bez udziału środków publicznych. Liczymy, że inwestycja przyniesie zysk. Po zamknięciu procesu sprzedaży Poznań City Center odzyskaliśmy trzykrotną wartość gruntu – tłumaczy Jarosław Bator, członek zarządu spółki PKP.

ZOBACZ TAKŻE: POZnań* G(ł)ówny


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

gru

do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie

07

gru

11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

08

gru

14:00
Łazarz
Łazarskie ślady PeWuKi
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka przy hali Arena (przy wejściu A)

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Koncert Gosi Andrzejewicz - Jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: