Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec zostanie wyburzony. Za trzy lata w jego miejscu powstanie nowy z hotelem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec zostanie wyburzony. Za trzy lata w jego miejscu powstanie nowy z hotelem
16-09-2015 08:52   Janusz Ludwiczak
Pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Kolej zadeklarowała również wyremontowanie Dworca Zachodniego i przebudowę peronów 4, 5 i 6.

W maju 2012 roku, 10 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej po dziewięciu miesiącach budowy otwarto nowy dworzec kolejowy Poznań Główny, który stanął wzdłuż Mostu Dworcowego. Rok później, pod koniec października 2013 roku wraz z otwarciem centrum handlowego Poznań City Center dotychczasowy dworzec główny po 134 latach funkcjonowania został zamknięty dla podróżnych. Teraz PKP chce, by dotychczasowy dworzec służył pasażerom.

Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

W nowym obiekcie powstaną kasy biletowy, informacja i punkty obsługi podróżnych. Znajdą się tu również sklepy, restauracje i kawiarnie. Kompleks ma mieć odtworzony historyczny wygląd starego dworca, będzie czterokondygnacyjny. W części podziemnej powstanie również parking. Koncepcja zakłada połączenie budynku kładką dla pieszych z ulicą Głogowską w rejonie Dworca Zachodniego i parkingiem naziemnym nad peronami 1, 2 i 3, znajdującym się w części centrum handlowego Poznań City Center.

Zaproponowane zostały dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca.

Do końca października mieszkańcy w konsultacjach społecznych będą mogli wybrać jeden z zaprezentowanych wariantów. Pierwszy z nich jest bardziej konserwatywny, drugi nowoczesny – zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

We wtorkowe południe, w holu starego dworca pomiędzy miastem, a PKP został podpisany list intencyjny, w którym określone zostały zasady współpracy przy realizacji inwestycji. Miasto zobowiązało się m.in. do uregulowania stanu prawnego działek ewidencyjnych, niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Podpisujemy z PKP porozumienie, w którym zakreśla się pewne terminy. Ten dworzec powinien być wizytówką miasta i powrotem do domy – stwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak.

Kolej zadeklarowała również przebudowę peronów 4, 5 i 6. Ma to nastąpić do 2017 roku. Na ten cel Polskie Linie Kolejowe przeznaczą 40 mln zł. Spółka PKP planuje również do końca 2017 roku wyremontować Dworzec Zachodni.

Nowy dworzec w miejscu starego wraz z hotelem i biurowcami ma zrealizować węgierski deweloper, firma Trigranit, która wybudowała już obecny budynek dworca wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.

Cały projekt jest projektem komercyjnym. My do projektu wnosimy grunt, który ma określoną wartość. Druga strona organizuje wkład własny i zajmuję się sprawą finansowania i realizacji przedsięwzięcia. PKP nie wnosi nic oprócz gruntu ze środków publicznych. Dla nas istotne było wypracowanie koncepcji akceptowalnej społecznie i biznesowo bez udziału środków publicznych. Liczymy, że inwestycja przyniesie zysk. Po zamknięciu procesu sprzedaży Poznań City Center odzyskaliśmy trzykrotną wartość gruntu – tłumaczy Jarosław Bator, członek zarządu spółki PKP.

ZOBACZ TAKŻE: POZnań* G(ł)ówny


Komentarze (10)

18-09-2015 22:01:26
JS
Haniu, to nie Jaśkowiak wybiera tylko inwestor. A tym jest PKP. Miasto w tym wypadku nie ma zbyt wiele do gadania. Niestety. A swoją drogą pokaż polską firmę, z polskim kapitałem, zdolną coś takiego wybudować...
18-09-2015 18:32:22
M.
Haniu, nie lubisz Jaśkowiaka - to Twoja sprawa. Ale nie obwiniaj go o wszystko, szczególnie w kwestiach, na które z przyczyn obiektywnych nie ma żadnego wpływu. Dworzec i teren pod nim należą do PKP i to wyłącznie od tej spółki zależy kto tam coś postawi. Powiem więcej, w tym konkretnym przypadku nasz poprzedni prezydent nawet nie starał się o zachowanie funkcji dworcowej dawnego Dworca Głównego. Dopiero drobny szantaż ze strony Konserwator Zabytków (odmowa zgody na wyburzenie dworca) i obecnego prezydenta (zapowiedź braku zgody w przypadku nieuwzględnienia funkcji dworcowej na dojazd sprzętu ciężkiego) spowodowały, że PKP przypomniała sobie o pasażerach.
18-09-2015 12:48:44
Hania
Pisze poraz drugi...nie podoba mi sie, ze firma zatrudniona jest zagraniczna a nie polska. Pisalam, ze pan Jaskowiak powinien miec zakorzeniony patriotyzm lokalny/Polski a widac nie ma bo powierza prace/budowe firmie niepolskiej. Ale patriotyzm to przestarzale pojecie dzisiaj liczy sie tylko business. Moj dziadek Powstaniec Wlkp przewraca sie w grobie od lat.
17-09-2015 10:27:27
x
Na zdjęciach widać, że stary dworzec dobrze się trzyma, wszystko działa. Dlaczego go wyburzać a nie wykorzystać?
16-09-2015 16:52:48
morlock
A komu potrzebny hotel nad/i/przy/obok dworca PKP. No luuuuudzie. Idiokracja pełnym ryjem.
16-09-2015 11:39:34
Niko
po cholerę parking podziemny na poziomie -1, skoro jest parking w City Center i nad peronami, praktycznie pusty.
16-09-2015 11:01:06
Aga
Nikt nie pisze jaki będzie dojazd do nowych biurowców. Czyżby przez parking przy galerii?
16-09-2015 10:42:46
myślenie nie boli
to teraz będziemy mieli trzy dworce? Zachodni, Poznań Główny nowy i Poznań Główny nowszy?
16-09-2015 10:02:34
ptyś
i po co te biurowce, mało ich? Hotel - zdaje się, że przy hortexie miał powstać Qubus. obecny dworzec to porażka. niefunkcjonalny, źle położony, to tak naprawdę dobudówka do galerii handlowej shitty srenter
16-09-2015 09:36:34
tonny
Nie można było tak od razu? Proponuję, by obecny dworzec zmienił się w galerię handlową, a za 6 lat w miejscu Dworca Zachodniego powstał nowy, nowszy dworzec.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: