Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec zostanie zburzony? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec zostanie zburzony?
07-02-2014 07:28   redakcja, Biuletyn Miejski
Za kilka tygodni okaże się co dalej ze starym dworcem. Wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie jednak zburzony.

PKP negocjuje z TriGranitem warunki wspólnej inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że stary dworzec będzie zburzony, nowy budynek będzie miał jednak odtworzoną przedwojenną fasadę, a kładka, która powstanie będzie schowana w budynku.

Stary budynek dworca kolejowego zamknięto pod koniec października ubiegłego roku. Choć obiekt przestał już pełnić swoją funkcję to wciąż nie jest znana jego przyszłość. O tym co go czeka wciąż rozmawiają przedstawiciele PKP i TriGranit, którzy chcą wspólnie przeprowadzić inwestycję w tzw. międzytorzu, gdzie stoi wyłączony z użytkowania budynek.

Rozmawiamy z firmą TriGranit, bo jest to kontynuacja współpracy z okresu budowy nowego dworca i galerii handlowej.
Decyzja ostateczna co do inwestycji zapadnie na pewno w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że budynek zostanie zburzony, nie ma w nim bowiem zbyt wiele substancji zabytkowej. Przez powojenną odbudowę oraz zwłaszcza przebudowę w latach 70-tych budynek stracił wcześniejszą atrakcyjność. To co pozostało z dawnego obiektu nie przedstawia szczególnej wartości. Obiekt zostanie wyburzony mimo, że nie jest w złym stanie technicznym, jego przebudowa do nowych funkcji była by jednak zbyt kosztowna.
- tłumaczył Jarosław Bator, dyrektor zarządzający PKP S. A. ds. nieruchomości.

Jednym z warunków przyszłej inwestycji jaki stawiamy TriGranitowi jest odtworzenie przedwojennej fasady dworca. Chcemy by działo się to we współpracy z konserwatorem zabytków - dodaje Jarosław Bator z PKP.

Jak będzie wyglądała pozostała część bryły budynku, i czy będzie to tylko jeden obiekt, okaże się po zakończonych negocjacjach. Budynek lub budynki, które w ciągu 2-3 lat powstaną mają zająć cały obszar między torami i pełnić funkcje biurowe i hotelowe.

W tym roku ma ruszyć także budowa kładki z nowego dworca na perony 4, 5 i 6.

Ta kładka, która ma wkrótce zacząć powstawać, będzie schowana w budynku który zajmie miejsce starego dworca, nie będzie więc przesłaniać odtworzonej fasady - podsumowuje Jarosław Bator.

O przyszłości starego dworca kolejowego będą 19 lutego rozmawiać radni z Komisji Rewitalizacji oraz Komisji Polityki Przestrzennej. Na posiedzenie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele PKP.


Komentarze (4)

08-02-2014 23:36:48
ja
A, czy nie powinien być rozpisany konkurs na projekt takiego budynku, uwzgledniający wreszcie potrzeby podróznych ( komunikacja), aby znów nie powstał taki maszkaron jak Nowy Dworzec?
07-02-2014 12:19:40
Nico
Bardzo dobrze że chcą wyburzyć ten kórnik, jak ten dworzec w ogole wyglądał? Najbrzydszy w całej polsce. Fasada Dworca za Niemca super, gdyby udało im się coś takiego odtworzyć z pewnością dworzec stałby się ozdobą tego miejsca. !!! Mam nadzieje że pomysł przejdzie bo to w koncu coś rozsądnego!.
07-02-2014 10:27:29
De.
"(...) jego przebudowa byłaby zbyt kosztowna." Ale jakby mieli zrobić z tego galerię handlową do by się opłacało.
07-02-2014 08:58:53
swojak
Propozycja do Szanownej Redakcji: zainicjujmy społeczną akcję przeciw wyburzaniu starego dworca.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: