Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto nie przejmie Dworca Zachodniego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto nie przejmie Dworca Zachodniego
12-02-2015 08:53   Janusz Ludwiczak
Poznań nie stanie się właścicielem Dworca Zachodniego. Jednak w tym roku obiekt doczeka się remontu. W tym roku na zlecenie kolei ma ruszyć również budowa kładki i schodów ruchomych, które mają wwozić podróżnych z peronów do nowego dworca Poznań Główny.

Dworzec Zachodni będzie służył podróżnym. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy jego modernizację, przywrócimy mu właściwy wygląd. Ten budynek będzie spełniał takie funkcje jak dotąd - zapowiedział w Radiu Merkury Roman Biniszkiewicz, zapewnia dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Poznaniu.

Obiekt miało przejąć miasto, o czym mówiło się od kilku miesięcy. Właścicielem nieruchomości miał stać się Poznań, a nie kolej, gdyż prowadzi tutaj trasa PeSTki, a Zarząd Transportu Miejskiego odpowiedzialny jest za schody ruchome, prowadzące z gmachu Dworca Zachodniego do tunelu, łączącego perony i stację PeSTki. Ponadto miasto zainwestowało również w częściowy remont budynku przekazując środki na wzmocnienie fundamentów budynku.

Pewne jest, że w tym roku Dworzec Zachodni doczeka się remontu. Inwestycja ma kosztować 4 miliony złotych, a po jej zakończeniu powstanie punkt obsługi pasażera ZTM i Centrum Informacji Miejskiej.

Ponadto miasto wspólnie z PKP powołają zespół, który ma poprawić komunikację wokół dworca Poznań Główny i pracować nad wykorzystaniem przestrzeni związanej ze starym budynkiem dworca.

PKP SA i Urząd Miasta Poznania będą kontynuować prace, które poprawią komunikację w okolicy stacji Poznań Główny. Odpowiednie rozwiązania w tym zakresie opracuje zespół roboczy. Pierwsze wytyczne pojawią się w ciągu 1,5 miesiąca. Obie strony zapewniają także, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, że utworzona zostanie przestrzeń dla obsługi podróżnych w budynku starego dworca - przekonuje Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.


Niegdyś był to Dworzec Łazarski

W latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni.

Budynek Dworca Zachodniego oprócz niewielkich zmian dokonanych w trakcie odbudowy ze zniszczeń wojennych i późniejszych modernizacji wnętrza zachował swój pierwotny, klasycystyczny wygląd. W 1978 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1992-1996 został odnowiony.

Od grudnia 2011 do lutego 2013 r. prowadzony był kolejny remont Dworca Zachodniego. W związku z przedłużeniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki poszerzono przejście podziemne, łączące peron 6 z Dworcem Zachodnim, wybudowano tunel do stacji PST. Zamontowano również dwie windy w miejscu, gdzie znajdowały się toalety oraz schody ruchome, które będą prowadzić z przejścia podziemnego na Dworzec Zachodni oraz przystanek szybkiego tramwaju.

W kwietniu 2012 roku inwestycja została na chwilę wstrzymana, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty, a niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć. Wykonawca zastosował metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów.

Na czas prowadzonych prac jeden tor był wyłączony z ruchu kolejowego, a piesi aby dostać się z ulicy Głogowskiej na Dworzec Główny oraz na perony podróżni musieli chodzić trasą okrężną - obejść lewą stroną budynek Dworca Zachodniego, a następnie przejść tymczasowym przejściem do peronu 6.


Komentarze (2)

12-02-2015 17:36:33
cyberczechu
@kazelot jak to galerie odbudować? W zachodnim zrobić galerie i dostawić z boku budkę z kasą pkp
12-02-2015 13:36:05
kazelot
A może by tak jakąś małą galeryjkę przy okazji dostawić gdzieś z boczku? Takie np Łazarz City Center
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: