Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podwórko przy Małeckiego zmieniło się nie do poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podwórko przy Małeckiego zmieniło się nie do poznania
13-11-2010 02:24   Janusz Ludwiczak
Betonowe, szare i puste podwórko przy ul. Małeckiego 23 zmieniło się nie do poznania. Dzięki Fundacji All For Planet pojawiło się tutaj mnóstwo zieleni. Mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. drewniane ławki, plac zabaw dla dzieci, stojaki na rowery, a w wolnych chwilach będą mogli pograć w chińczyka lub szachy.

Śmietniki, trzepak, porzucony gruz i tapczan czekający na wywóz na śmietnik - tak jeszcze w lipcu wyglądało podwórko przy ulicy Małeckiego 23. Dzięki akcji "Zielone Podwórko" Fundacji All For Planet Grupy Allegro udało się zrewitalizować i zrekultywować to miejsce.

Przez cały czerwiec internauci mogli głosować na jedno podwórko, które ich zdaniem powinno zostać wyremontowane przez Fundację All For Planet. Do tegorocznej akcji "Zielone Podwórka" zgłoszonych zostało 162 podwórek z różnych miejsc Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć propozycji. W wyniku głosowania internautów zwyciężyły podwórka w Gorzowie Wielkopolskim (25,35%), Toruniu (24,12%) i właśnie w Poznaniu (23,85%).

Heroiczna walka mieszkańców. Naprawdę była niesamowita walka o głosy. Podwórko poznańskie znalazło się w piątce podwórce finałowych. Mieszkańcy podwórka znajdowali się przez cały czas głosowania w czerwcu na piątym miejscu. Nastąpiła niesamowita mobilizacja. Również wsparcie było ze strony miasta, które w każdy możliwy sposób nawoływało do głosowania na to podwórko. - powiedziała Krystyna Skommer, kierująca działaniami Fundacji All For Planet.

Zobacz jak wcześniej wyglądało podwórko przy ul. Małeckiego 23

Prace przy rewitalizacji podwórka rozpoczęły się już w lipcu.
Pracy było bardzo dużo. Najpierw takiej projektowej, później konsultacje z mieszkańcami.
Nie było tu nic oprócz betonu, śmietników i jednego starego trzepaka. Mieszkańcy bardzo chcieli coś zmienić. Chcieli więcej zieleni. Szli w kierunku, żeby było bardziej tradycyjnie.
- tłumaczy Iwona Wiatr, z Fundacji All For Planet.

Po ponad trzymiesięcznych pracach w miejscu muru oddzielającego podwórko od sąsiednich powstał ażurowy kwietnik, w którym zakwitły już róże. Stare kosze na śmieci zostały zastąpione wiatą, w których znalazły się pojemniki do segregacji odpadów. Pozwoliło to też na zachowanie estetyki na podwórku.

Mieszkańcy będą mogli teraz spędzać czas wolny na podwórku, a to dzięki drewnianym, ażurowym meblom, które stanowią ławki i stoły. Niedzielne popołudnia umili gra w chińczyka czy szachy.
Co więcej na podwórku powstał także plac zabaw dla dzieci i stojaki na rowery. Na podwórku pojawiło się sporo zieleni, m.in. azalie i kaliny, a na środku rosnąć będzie bukowe drzewo.

Wszystko mi się tu podoba. Lato będzie tu piękne, bo na Łazarzu nie ma gdzie odpocząć. Jedynie Park Wilsona. A tu człowiek zejdzie z trzeciego piętra, weźmie sobie ze sobą kawkę, czy sobie grilla zrobi. Ja tu w latach 70. się przeprowadziłam. Kiedyś była naprawdę lokatorska wspólnota. Na imieniny się chodziło, wszelkie uroczystości. Teraz nie ma tego. Może ta piękność spowoduje, że tak będzie - uważa Grażyna Szubert, lokatorka kamienicy przy ul. Małeckiego 23.

Najważniejsze jest dla nas zgłoszenie i to w jaki sposób jest motywowane. Rewitalizacja podwórka to jest początek, który ma dać do myślenia mieszkańcom i pokazać, że ekologia w mieście zaczyna się na własnym podwórku. Należy działać i myśleć lokalnie, a potem efekty przełożą się na skalę globalną - mówi Krystyna Skommer, Fundacja All For Planet.

Dzięki Zarządowi Dróg Miejskich otrzymaliśmy płyty chodnikowe. Jest to ogromny wkład z ich strony, dlatego, że musielibyśmy wtedy wydać większe środki na to, żeby tą nawierzchnię zrobić. Pewnie nie udało by się zrealizować wielu elementów. Dzięki ZDM mamy większy i spektakularny efekt tej energii i współdziałania różnych podmiotów.
Chcemy, by odnowione podwórko zmieniło coś w samych mieszkańcach. Mamy nadzieję, że podwórko odżyje i zintegruje samych mieszkańców, na tym nam najbardziej zależy
- dodaje Krystyna Skommer.

Myślę, że główny efekt będzie widoczny tutaj wiosną i latem, kiedy to wszystko rozkwitnie. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Przybyło tutaj więcej funkcjonalności. Zgodnie z zasadą nadajemy przedmiotom drugie życie. Szachy wykonane są z aluminiowych puszek. Postanowiliśmy na ekologię - tłumaczy Iwona Wiatr, z All For Planet.

"Zielone podwórka" to ogólnopolska akcja rewitalizacji polskich zaniedbanych i zapomnianych podwórek, której pomysłodawcą jest Fundacja All For Planet Grupy Allegro. Celem akcji jest propagowanie proekologicznych postaw wśród społeczności lokalnych w myśli zasady "myślę globalnie - działam lojalnie".


R E K L A M A

Komentarze (3)

13-04-2013 20:02:50
L.
Tylko pozazdroscić Wspólnocie na Małeckiego lokatorów, którzy nie dewastują, a chcą coś polepszyć. Parę lat temu sporym nakładem sił i energii udało się Wspólnocie wygospodarować mały fragment podwórka i wprowadzić tam zieleń. No i co, właściwie dzięki determinacji paru osób ten ogródek jeszcze funkcjonuje. Problemem są młodzi ludzie (10-15), dla ktorych to podwórko to jest przestrzeń życiowa, gdzie spędzają ileś godzin wymyslając zabawy nie zawsze spokojne i bezpieczne. Tu leży problem, bo osoba xletnia lub młoda mama z dzieckiem, to jest inna grupa użytkowników, natomiast co mają robić nastolatki, nie usiądą na kawę, prędzej na piwo. Jeżeli wśród mieszkańców znajduje się taka grupa + ich koledzy, to nie ma silnych, bo zagrożenie (okna i hałas)stwarza już banalna gra w piłkę. Popieram w całej pełni wszystkie inicjatywy, które pozwola wprowadzić więcej zieleni i porzadku na Łazarzu. Warto także pomysleć o ty nastoletnich, aby mogli gdzieś ten wolny czas spedzić, niekoniecznie na podwórku.
12-04-2013 12:23:52
Olga G.
Cały dolny Łazarz powinien zadbac o wyglad swojej dzielnicy - kwiaty na balkonach , czyste , niepomalowane sprayem klatki . Dlaczego mamy najgorszą opinie? A no własnie dlatego , ze brud. Jest nam wstyd???
13-11-2010 13:21:59
Natalia
Super! Gratuluję mieszkańcom!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: