Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkanki kamienicy przy Głogowskiej wspólnie stworzyły oazę zieleni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkanki kamienicy przy Głogowskiej wspólnie stworzyły oazę zieleni
06-10-2010 02:23   Janusz Ludwiczak
Lokatorzy kamienicy przy ul. Głogowskiej 73 postanowili wspólnymi siłami zrewitalizować i zazielenić swoje podwórko. W ciągu niecałych czterech lat podwórko to zmieniło się nie do poznania.

Było szaro i ponuro, a teraz jest zielono i wesoło. Mowa o podwórku przy ulicy Głogowskiej 73, które zmieniło dzięki zasłudze i staraniom mieszkanek kamienicy swoje oblicze.

Pusty plac otoczony murem z cegły, bez miejsc do siedzenia i strefy wypoczynku, tak jeszcze do niedawna wyglądało podwórko przy głównej łazarskiej ulicy.

Trzy panie: Róża Jandy, Barbara Nowak i Janina Szałańska postanowiły zrobić coś dla swojego fyrtla zmieniając swoje najbliższe otoczenie. Wspólnie podjęły decyzje, aby zazielenić i uporządkować podwórko przy którym mieszkają i z którego codziennie korzystają.

Zaczęło od się od kępki takich liliowców, które mąż przywiózł. Potem się zrobiło się trochę więcej, dosadzonych zostało trochę kwiatków i tak stopniowo, stopniowo prywatnymi sposobami i rączkami, za swoje własne i lokatorów pieniążki tutaj doinwestujemy - powiedziała Róża Jandy, mieszkanka kamienicy przy ulicy Głogowskiej 73.

Początki były ciężkie. Każdy patrzał na nas tak z politowaniem, a w tej chwili to już tak stopniowo co roku się dokładają. To już był czwarty sezon, który wspólnie robimy. W tym roku kilka osób, które nam kwiaty doniosły i postawiły, żeby dosadzić, były dołożone też prywatne pieniążki - wspomina Pani Róża.

Łazarzanki rewitalizację podwórka przeprowadziły własnym kosztem, całkowicie z prywatnych pieniędzy. Co więcej, pełnym zaangażowaniem zaraziły swoich mężów, a także sąsiadów i innych lokatorów, którzy albo pomagali przy prowadzonych pracach, albo dołożyli się finansowo lub zaczęli przynosić kwiaty i inną zieleń.

Znajdziemy tu praktycznie mini ogród botaniczny. Dzięki staraniom mieszkańców na podwórku zostały zasadzone m.in. dalie, kanny czy miechunki. Są także dwie ławki wraz ze stołami i parasolkami. Do ogrodu prowadzi nas ścieżka z kostek brukowych, przy której znajdują się lampy oświetleniowe z bateriami słonecznymi.

Latem mieszkanki spędzały w ogrodzie prawie każde popołudnie. W przyszłym roku planują na wiosnę zorganizować grila, na który zaproszą wszystkich sąsiadów. Panie postanowiły też pochwalić się efektami swojej pracy startując do konkursu "Zielony Poznań". Ogród zobaczyła już kilka tygodni temu komisja konkursowa.

Każdy z nas może przyczynić się do poprawienia wyglądu swojego najbliższego fyrtla.
Trzeba zakasać rękawy. Nie patrzeć jeden na drugiego. Troszeczkę chęci. Wspólnymi siłami, trochę gotówki dołożyć i zawsze jest przyjemniejszy widok przechodząc przez podwórko - zachęcała Róża Jandy, mieszkanka kamienicy przy ul. Głogowskiej 73.


Fot: Róża Jandy (1-13), Janusz Ludwiczak (0, 2-44)

Komentarze (11)

26-10-2010 05:42:57
karolina
Jestem pełna podziwu dla Tych Pań!!!!Jak widać jak się chce to można pięknie ożywić takie szare betonowe podwórko!!!!Gratulacje dla założycieli tak pięknego skweru!!!!!Myślę że Radni dzielnicy docenią pracę tych Pań.
11-10-2010 11:51:25
Ula
Oklaski dla Pań z Glogowskiej! Z własnej inicjatywy,stwożyły zieloną Oazę. Przykład godny naśladowania,jednak znależli się w centrum Poznania miłośnicy natury! Zauważyłam na zdjęciach również karmniki dla ptaszków.Ptaszki będą zimą napewno wdzięczne. Brawo!!!
07-10-2010 12:11:34
Ofelia
BRAWO!!! mam nadzieję, że to pozytywne działanie zarazi mieszkańców z innych kamienic. Stwarzajmy piękno wokół siebie, nie patrząc na jakieś odgórne inicjatywy.
07-10-2010 12:02:57
natalia
Prześlicznie! Kto by pomyślał, że przy tej szarej i ponurej ul.Głogowskiej, ukryty jest ten baśniowy zielony ogródek pełen kwiatów ! Myślę że inne podwórka też w najbliższym czasie się zazielenią. Wspaniały przykład i pomysł - już jest ! Lokatorom z pod nr.73 życzę przyjemnych jesiennych wieczorów w przepięknym raju. A co do konkursu "Zielony Poznań" - uważam, że właśnie ten przytulny ogródek jest nie do pobicia !!!
07-10-2010 11:25:21
:)
super!
06-10-2010 23:45:39
TOMI
Piękna inicjatywa - Panie godne pochwały i głównej nagrody w konkursie Zielony Poznań. Wielkie brawa!!!
06-10-2010 22:14:44
mimi
Ale tam jest zielono. Doskonała inicjatywa, podziwiam i pochwalam.
06-10-2010 17:28:00
REDAKCJA
Dziękuje za zwrócenie uwagi. Bledy zostaly poprawione. Pozdrawiam.
06-10-2010 14:07:50
Joa
Bardzo lubię pozytywne informację. Proponuję przyznać paniom order ludzi pozytywnie zakręconych.
06-10-2010 12:08:10
kasia
Wspaniała sprawa, naszym miejskim partyzant(k)om z Łazarza należałby się order! (Tego typu działania na zachodzie nazwano kiedyś guerilla gardening czyli ogrodnictwo partyzanckie;) Zupełnie inna sprawa, ortografia - do autora tekstu: 'Zaczęło od się od kempki'? A może raczej od 'kępki' liliowców?.. A kwiaty to kanny, nie kany.
06-10-2010 07:59:13
Sławek
Właśnie te Panie rekomendowałem a jednym z postów do prac przy parku Wilsona, albo modernizacji Lejka:) Pomalowany murek od śmieci z kwiatkami na nim - czasami się dziwię jak proste rzeczy mogą odmienić szarą codzienność.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: