Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz = prywatny folwark - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz = prywatny folwark
11-08-2018 04:14   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz została powołana po to, aby reprezentować mieszkańców – ich sprawy, problemy, interesy. Jednak w ostatnim czasie odnoszę wrażenie, że niektórzy radni traktują samorząd pomocniczy miasta Poznania jako swój prywatny folwark, robiąc ze spraw dotyczących Łazarza wielkie tajemnice – kolejny felieton z cyklu: "Piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka...".

Od samego początku istnienia portal lazarz.pl informuje o pracach rady osiedla, relacjonuje sesje, prezentuje uchwały, zamieszcza informacje o konsultacjach, itd. Na tym polega przecież rola portalu informacyjnego, jakim jest istniejący od 13 lat serwis lazarz.pl.

Jednak od momentu opublikowania 30 lipca informacji o błyskawicznie zwołanej w ciągu 6 godzin sesji pojawił się spór z Radą Osiedla Św. Łazarz. Jak twierdziła radna Bogna Zielińska, członek Zarządu jest to "atak na radę osiedla".

Pani radna Bogna Zielińska stwierdziła również pisząc na profilu portalu lazarz.pl:

"Widzę , że sygnaliści w RO rosną w siłę- czyli kampania wyborcza po trupach do celu- zablokujemy remont alejek, jeżeli to tylko może wam zaszkodzić a nam pomóc na niezrobionym asfalcie wjechać do RM :-( a mieszkańcy- cytując klasyka-"... kupi wszystko" Nie ma to nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem jest osobistą wycieczka w odpowiedzi RO na wiadomy mail, jak on się ma do obiektywizmu i rzetelności redakcji, bo może warto aby mieszkańcy wiedzieli z jakich przyczyn nastąpił ten atak, nie wierzę w przypadkowość tych zdarzeń."

"Nie byłoby sensacji i portal by nie zarobił bo nikt by go nie odwiedzał - proste jak drut. Nie ma to nic wspólnego z etyką i rzetelnością dziennikarską co z przykrością konstatuję."

"Pański portal to prywatna działalność gospodarcza mająca na celu zarabianie, z niezależnym dziennikarstwem nie ma nic wspólnego- tak jak Pan z dziennikarzem, prowadzi Pan po prostu firmę informacyjną. A w to, że bez łaski ma Pan dostęp do informacji to wszyscy wiemy, tak samo jak wszyscy wiemy, kto w RO jest sygnalistą i udostępnia, co jest już karygodne, nawet prywatną korespondencję radnych. Przykre, że dla paru gorszy, taniej sensacji i osobistego odwetu nie potrafi być Pan przyzwoitym".

No to pani radnej Bognie Zielińskiej, która jest członkiem Zarządu Osiedla Święty Łazarz jak i wielu łazarskim radnym wyjaśnię: "tak teksty są specjalnie manipulowane, na zlecenie, a mam z tego grube miliony". Gdybym faktycznie trzepał kasę to mógłbym spokojnie siedzieć teraz na hamaku na Kanarach i pić orzeźwiające drinki za 5 tys. euro za kieliszek.

A na poważnie. Jak wiecie portal lazarz.pl, który mam możliwość prowadzić dla Państwa już od 13 lat jest prowadzony przeze mnie praktycznie po godzinach, nie ma z niego wielkich kokosów. Gdyby nie mój zapał, poświęcenie, pasja już dawno zakończyłby swoją działalność. Nigdy moją intencją nie było przedstawianie nieprawdziwych informacji. Nikt mną nie steruje i nie wpływa na przedstawiane fakty. Serwis lazarz.pl jest niezależny.

Ale jak widzę, niektórzy państwo radni nie rozumieją na czym polega być radnym, z resztą przykładów jest wiele. Oto jeden z nich. 24 maja, kiedy odbyła się nadzwyczajna sesja m.in. w sprawie autobusu na ulicy Kolejowej od pana radnego Łukasza Prymasa, zastępcy przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz usłyszałem: "Ale prasy nie wpuszczamy, jak na Wiejskiej!". Może to był żart, ale wiem przecież jak „cieszą się” przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz, gdy pojawia się redakcja portalu lazarz.pl.

Proszę, o to kolejne przykłady. Grudzień 2016 roku. W Pireusie odbywa się posiedzenie Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz w sprawie projektów drogowych "Rowerowy Łazarz". Jego przewodnicząca Maria Łazarz zabrania wykonywania zdjęć projektów i tym samym ich opublikowania. Uczestniczyłem w tym spotkaniu, bo chciałem Państwu, czyli czytelnikom i mieszkańcom przedstawić planowane zmiany w organizacji ruchu.

"Niestety, nie możesz zrobić zdjęć projektów. Nie dostałam zgody. Nie możesz tego upublicznić" – powiedziała mi w grudniu 2016 r. Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, po czym radni zakryli projekty.

Jak widać była to wielka tajemnica państwowa (przepraszam, miejska).

Kolejny przykład - z sesji, która odbyła się w czerwcu. Przewodniczący Filip Olszak prezentował nowy projekt organizacji ruchu po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania, na którym pojawia się kilka zmian, już po przeprowadzonych konsultacjach społecznych. Robiłem wtedy zdjęcie ilustracyjne akurat do relacji z sesji. No i usłyszałem: "Nie, nie będziesz robić zdjęcia projektu, dowiedzą się o tym z czasem wszyscy mieszkańcy". Na szczęście zdjęcie mapy z nową organizacją ruchu i tak udało się zrobić i mogłem je przedstawić Państwu w artykule: "W przyszłym roku strefa płatnego parkowania rozszerzana będzie na Łazarz - już od Bukowskiej"

Ale jak widać Rada Osiedla Św. Łazarz znana jest już z tego, że lubi tylko, jak wystawia się jej laurki, a unika trudnych tematów. Mogliśmy przekonać się o tym w lutym 2012 roku, kiedy to utajnione zostało posiedzenie Komisji Oświaty i Kultury Rady Osiedla Św. Łazarz (poprzedniej kadencji, której przewodniczącym był Wojciech Wośkowiak), a spotkanie dotyczące obwodów i rejonów szkół gimnazjalnych i podstawowych odbyło się przy zamkniętych drzwiach. Wtedy redakcja portalu lazarz.pl została wyproszona z sali i posiedzenia łazarskiego samorządu pomocniczego. Pewnie kwestią czasu pozostanie sytuacja, kiedy to Rada Osiedla Św. Łazarz weźmie przykład z parlamentarzystów z Wiejskiej w Warszawie i nie pozwoli dziennikarzom uczestniczyć w posiedzeniach sesji, a tym samym pozbawi mieszkańców informacji. Przepraszam, de facto to już się dzieje.

Niektórzy łazarscy radni osiedlowi traktują samorząd pomocniczy jak swój prywatny folwark, a zapomnieli, że nie są politykami, tylko przedstawicielami mieszkańców wybranymi w wyborach. Dziwi więc fakt, że z wiele dokumentów i informacji jest utajniane, a przecież są to sprawy publiczne, które dotyczą nas wszystkich.

No, ale czego możemy się spodziewać po Radzie Osiedla Św. Łazarz, skoro w zeszłym roku na jej oficjalnej stronie internetowej www.naszlazarz.pl pojawiły się informacje... jak powiększyć penisa. Przez 6 lat na oficjalnej stronie miasta, w wortalu osiedlowym (poznan.pl/osiedla) nie pojawiły się żadne aktualności i komunikaty ze strony Rady Osiedla Św. Łazarz, ostatnie informacje pochodzą z... 29 lutego 2012 roku!

Nic więc dziwnego, że w czerwcu Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania wystąpiła z interpelacją, w której pisze:
"Tak jak w przypadku Rady Miasta Poznania, również informacje rad osiedli - porządek obrad, projekty uchwał i inne powinny być w BIP z wyprzedzeniem. Dotychczas takich informacji nie ma, a jest to pozbawienie informacji publicznej, mieszkańcy mają prawo wiedzieć".

No właśnie, porządek obrad sesji wraz z projektami uchwał powinny być, tak jak w przypadku Rady Miasta Poznania i wielu innych samorządów, powinny być przynajmniej tydzień wcześniej zamieszczane w BIP-ie, czyli Biuletynie Informacji Publicznej, tak, by mogli wszyscy się z nimi zapoznać.

No, ale cóż, niektórym radnym nie jest na rękę przedstawiać wszystkie sprawy i niestety trzeba im dalej patrzeć na ręce. A w marcu mamy kolejną okazję to zmienić. Odbędą się wybory na nową kadencję Rady Osiedla Św. Łazarz (2019-2023). Podczas ostatnich wyborów, które odbyły się w 2015 r. frekwencja wyniosła zaledwie 4,93%, na 27 426 uprawnionych do głosowania poszło zaledwie 1 353 osób, czyli co 20 mieszkaniec, a żeby zostać radnym wystarczyło 195 głosów (czyli 1,85%). Może więc czas na zmiany?


R E K L A M A

Komentarze (22)

14-08-2018 09:24:05
ania
RO nie dziala jako glos mieszkancow Lazarza, juz dawno "przeszla" na strone decydentow miastowych. Nie potrafi, nie umie, nie chce stawiac veto przeciw idiotycznym pomyslom decydentow. I tak, nadal bede przypominac zamurowanie kas przy plywalni ! IDIOTYZM ! Teraz my mieszkancy placimy na wynajem kontenera, napewno nie male pieniadze !!!, ktory szpeci totalnie front plywalni. Czy ktos wylecial ze stolka za te decyzje ??? Panie Jaskowiak, pociagnal pan do odpowiedzialnosci kogokolwiek ??? Takich idiotycznych decyzji w miescie jest dziesiatki a pieniadze plyna jak rzeka, nasze pieniadze.
14-08-2018 07:15:43
Negatyw
Jednokierunkowa Jarocho czy Choci, to chory pomysł. Trzeba zmienić pierdzistołków na nowe twarze, którym się będzie chciało myśleć i działać.
12-08-2018 22:42:31
ola
do (pseudo)radnych Lazarza: zdecydowane NIE! dla popieranego przez was wbrew mieszkancom ruchu jednokierunkowego na wiekszosci ulic dzielnicy; to zamienia je w scieki kominikacyjne
12-08-2018 20:36:51
Z Łazarka
Bogna Zielińska ma wprawę w byciu pieskiem, bo sama takiego posiada. Tyle, że cały zarząd to pieski Marii Łazarz. W.sumie cała ta rada to Maria Łazarz i jej wytresowane pieseczki. Szczekają jak tylko ktoś na nich krzywo spojrzy. Filipek Olszak robi tylko.to, co każe mu przewodniczący PO. No i Marysia oczywiście. Ona niby taka lewica, a PO się słucha... Ledwo Chodzi, ale wszędzie jest. Nawet jak jej nie ma, to też jest. Gdzie ona nie była, czego nie widziała...Wszystko. I wie wszystko o.wszystkich i do każdego co innego gada.
12-08-2018 12:22:52
xyz
Nasza Rada Osiedla to kilka osób ,a w zasadzie jedna -pani Przewodnicząca Zarządu M.Łazarz,układają sobie ten Łazarz według swoich zasad,wytycznych z Urzędu Miasta czy też opcji politycznych W sesjach uczestniczy troszkę ponad połowa radnych ,rzadko zabierają głos w sprawach osiedla ,przyklepują podane przez zarząd uchwały .Od początku portal lazarz .pl ma trudności z dostępem do informacji o pracach rady,co tam portal radni czasem tuż przed sesją dostają projekty uchwał ,czasem dopiero na sesjach ,ale tak jest w innych radach podobno też Osoby z zarządu krytycznie zabierają głos wobec działań Łazarz Otwarta Strefa Kultury czy Kolektyw Kąpielisko ,pokazują ich działania w złym świetle Te osoby chcą kontrolować wszystko co się dzieje na Łazarzu ,zle patrzą na formy działań gdy nie mają na nie wpływu jeśli chodzi o finansowanie
11-08-2018 23:43:12
Rozwaga
Jeżeli radna Zielińska rzeczywiście, na prawdę twierdzi(ła), że jeden z radnych osiedlowych jest sygnalistą, to mamy na Łazarzu grubszy problem. Według definicji sygnalista to osoba, która "informuje opinię publiczną o malwersacjach, aktach korupcji, naruszeniach przepisów i tym podobnych nieprawidłowościach mających miejsce w organizacji, w której pracuje." Może pani radna wyjaśni w takim razie, co to za malwersacje, akty korupcji itd. wyjawia prasie sygnalista? I czy na nią też doniósł? Co dzieje się w Radzie Osiedla?
11-08-2018 23:09:13
Dziadku!
Masz rację! Dodałbym jeszcze: wybieg dla psów w parku Kasprowicza, na który składa się kawałek płotu za.... 32 TYSIĄCE ZŁOTYCH!!! Ale interes życia to dopiero zmiana organizacji ruchu na Łazarzu. To już kwoty zupełnie innego rzędu, ale tez i rozłożone na lata: projekty, konsultacje, wykonanie... Poprzedzono to "małą" sondażową inwestycją mini-kontrapasów rowerowych, które służą za miejsca parkingowe dla aut. Ale kaska popłynęła, żeby smaku narobić przed daniem głównym. MIŚ NA MIARĘ ŁAZARSKICH MOŻLIWOŚCI
11-08-2018 21:39:08
Gosia
Przykład z pracy RO św. Łazarz: w maju zgłosiłam propozycje do budżetu osiedla na 2019 r., o takie Rada prosiła mieszkańców, była ta budowę fragmentu jednego chodnika i remont drugiego. W razie odmowy poprosiłam o odpowiedź. Czekam do dzisiaj, irytujące, zwłaszcza gdy zgłasza się coś na czym zależy. Brawo dla pana Janusza. I jeszcze zacytuję poprzedników "czas na zamiany".
11-08-2018 20:58:55
Dziadek
Radni od obśrupanego brudnego zaniedbanego z koślawymi chodnikami i ulicami niedziałającymi przyciskami na przejściach dla pieszych i wielu wielu innych podobnych spraw Można by pisać bez końca Ale niestety radni są z tego co widać powołani do wyższych celów czyli do snucia abstrakcyjnych projektów które nie są za darmo Za betonowaniem rynku itp A Kolejowa i kilka podobnych ulic od po wojny jest też tylko w planach
11-08-2018 15:13:52
maciej
ma Pan rację - tak trzymać!!!
11-08-2018 14:11:35
kibol
Może i radni popełniają błędy, może nie do końca są obiektywni w podejmowaniu decyzji ...zawsze należy zwracać uwagę , to nasza dzielnica i sprawy, które nas dotyczą ! Panie redaktorze - szanuję Pańska trudną pracę, dzięki której wiem co się dzieje w naszym fyrtlu. Ale niech nie ulega Pan emocjom, proszę! Niech Pan nie wdaje się w bezsensowna szarpaninę i walkę na argumenty ! Nie róbmy niepotrzebnego szamba z pracy rady, przejdźmy do rzeczowej oceny i skończmy tę walkę prowadzoną nie wiadomo dla jakiej idei ???? Serdecznie pozdrawiam Pana oraz członków Rady Osiedla Łazarz!!!
11-08-2018 11:01:43
Poważny
Zapamiętamy te nazwiska!
11-08-2018 10:32:48
J
Tajne inormacje na posiedzeniach brak przekazu dla mieszkańców to fakty. Jak długo tak bedzie? Smutne to wszystko.
11-08-2018 10:16:42
De.
Brawo Panie Januszu, tak trzymać. Popieram Pana.
11-08-2018 10:09:03
swojak
Rada od dłuższego czasu bardzo mnie rozczarowuje. Zamiast poprawiać naszą dzielnicę choćby małymi krokami organizuje pożegnanie Rynku Łazarskiego. Myslę że należałoby sie zastanowić nad zawiadomieniem prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na marnotrawieniu środków publicznych.
11-08-2018 09:50:44
radny
Ludwiczak przegiąłeś!
11-08-2018 09:47:59
Ja
Zielińska odjechała już dawno. Sama wypomina innym frekwencję pierwsza, ale jak ktoś jej śmie zwrócić uwagę na jej nieobecności, to "szuka dziury w całym". Tak samo Prymas. Chamstwo, zapatrzenie w siebie i nic więcej.
11-08-2018 09:46:33
Bella
Czy Pani Radna moglaby się zastanowić, zanim coś napisze? Ja już wiem, dlaczego ta rada jest taka nieogarnięta i nielogiczna. Wystarczyło przeczytać komentarz Pani Radnej, w którym nie wiadomo, o co chodzi, poruszonych kilka wątków bez jakiegokolwiek porządu i sensu. Zero logiki, zero ciągłości i następstwa wypowiedzi. A czy Pani Radna nigdy nie słyszała o czymś takim jak przecinki i inne znaki przestankowe? Co tu dużo mówić, redaktor ma rację - oni tak pracują jak ta Pani pisze. Bez ładu i składu.
11-08-2018 09:43:38
ania
RO Lazarz wpadla w rutyne, w rozne uklady, ukladziki, zaleznosci, znajomosci i spelnianie wlasnych ambicji, oraz stworzyla system pracy spolecznej, ktory oddalil ich od mieszkancow Lazarza. RO Lazarz nie moze podejmowac decyzji ZA NAS BEZ NAS, jak 25 tysiecy zlotych na "pozegnanie Rynku lazarskiego", to dzialanie jak we firmie prywatnej, czyz nie ? Nie moge tez napisac, ze cala dzialalnosc RO byla i jest naganna bo tak nie jest, jednak ostatnie przypadki wykazuja, ze mieszkancy nie sa RO potrzebni do niczego, najlepiej sie czuja sami jak nikt im nie przeszkadza, prasa takze. Slowa krytyki pod adresem RO sa przyjmowane jako ataki na RO. Dlugoletni czlonkowie RO poprzez zasiedzenie czasowe, zatracili to co byc moze na samym poczatku bylo dla nich wazne - pracowac spolecznie dla mieszkancow Lazarza i nie kierowac sie niczym innym a dobrem mieszkanca. Inni czlonkowie tak jakby nie mieli wlasnego glosu/opini/zdania. Po co wogole sa w RO Lazarz ? Prosze aby Rada pamietala po co dziala i dla kogo. Gdyby nie lazarz.pl i pan redaktor to bylibysmy w ciemnogrodzie a wiec dziekuje redaktorowi za jego olbrzymia prace przez te wszystkie lata i mam nadzieje na drugie tyle.
11-08-2018 09:23:14
ala
czy to ci sami radni i radne, dzięki którym chodniki Lazarza zamieniają się w liche, brudne pozbrukowe klepiska?
11-08-2018 09:16:30
do (wielko)miejskosci
potrzeba odpowiedniego formatu, a tu - pech, malomiasteczkowe klimaty..
11-08-2018 08:56:25
poznanianka
Panie Redaktorze.Aż trudno to czytać.Czy warto własna energię tracic , aby boksować się z radnymi ??? Każdy z nas ,który reagują, może wskazać na trudności i nie jasności we współpracy z radnymi. Mało , który jest rzetelny i chętny , powtarzam chętny, przekazywać rzetelne, sprawdzone informacje , Po prostu ciągną kilka srok na ogon i nic nie wiedzą. Markują prace.Dlatego kadencyjnośc ma wiele zalet .Szybciej można podziękować za współpracę.Bo tylko poprzez działanie sprawdzamy naszego radnego.Kilku , albo kilkudziesięcioletnie " bywanie " w radach powoduje rutyne .Takim , którym się chce i wysłuchują mieszkańców jest niewielu .Przy tym znaja problem tu i teraz.Ale to wszystko już było .Teraz my idziemy głosować.Kandydujemy.Pozdrowienia dla Pana Panie Redaktorze i Tych , którzy cokolwiek napiszą .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: