
W porządku obrad LXI sesji zwyczajnej Rady Miasta Poznania, która rozpoczęła się dopiero o godz. 9:16 było piętnaście projektów uchwał, dotyczących nadania kilku ulicom, skwerom i rondom nowych nazw. W punkcie 13. znalazł się projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki". Jednak radni w ogóle nie zajęli się tą sprawą, w końcu projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. Stało się tak, przez przeciąganie sesji głównie przez radnych PiS.
Radni dopiero dwie godziny po rozpoczęciu sesji zajęli się uchwałami dotyczącymi nazewnictwu ulic i skwerów. Radny PiS Jan Sulanowski przez kilkanaście minut przybliżał postać Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego, którzy otrzymali swoją ulicę na Świerczewie. Wcześniej historię Dywizjonu przedstawił obszernie Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz. Radni również otrzymali wcześniej uzasadnienie do projektu uchwały.
Później radni spierali się o nazwę ronda przy zbiegu ulic Przełęcz, Kołłątaja, Bohaterów Westerplatte i dopiero co uchwalonej ulicy Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego, czy powinno otrzymać nazwę "Świerczewo".
– Jesteśmy w okresie 100-lecia niepodległości Polski. Dzisiaj mamy rocznicę Powstania Styczniowego. Mamy mnóstwo okazji upamiętnić. Świerczewo nic nie znaczy. Z czym to się kojarzy. Nazwa jako taka, upamiętniać ma członków rady osiedla? – stwierdził Janusz Kapuściński, radny Miasta Poznania z PiS.
Po przerwie kawowo-śniadaniowej, która zakończyła się kilka minut po godz. 12 radni zajęli się projektem uchwały ws. nadania jednej z ulic na Ratajach nowego patrona - muzyka Grzegorza Ciechowskiego. Radny Mateusz Rozmiarek, również z PiS przez 14 minut przedstawiał stanowisko klubu, przybliżając postać.
– Panie przewodniczący, szanowne państwo prezydium w radzie miasta, drodzy radni, mieszkańcy. Nie powinniśmy podchodzić tak do każdej uchwały, słysząc tylko i wyłącznie lokalizację, osobę i bardzo skrócony dorobek, wobec czego przypomnę kilka podstawowych faktów z życia Grzegorza Cichowskiego... – powiedział radny Mateusz Rozmiarek, również z PiS, który czytał życiorys muzyka z encyklopedii.
W końcu przewodniczący klubu radnych PO Marek Sternalski stracił cierpliwość i powiedział, że będzie wnioskować o zmianę regulaminu prac rady miasta. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski złożył wniosek o zmianę porządku obrad, m.in. przyspieszając głosowanie nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia bezpłatnej komunikacji dla uczniów.
Okazało się również, że dyrektor Geopoz-u, przedstawiający projekty uchwał dotyczących nazewnictwa ulic po południu nie będzie mógł uczestniczyć w obradach sesji Rady Miasta ze względu na inne obowiązki zawodowe i udział w kongresie kartografów. W efekcie z porządku obrad wycofany został projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".
Proszę zapisać do protokołu, że klub PiS przeprasza pana dyrektora Andrzeja Krygiera za to, że prezydent Mariusz Wiśniewski lekceważy jego pracę – stwierdził Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS.
Nazwą skweru przy ul. Małeckiego Rada Miasta Poznania ma zająć się podczas kolejnej sesji, która planowo ma odbyć się 6 lutego, ale możliwe, że odbędzie się jeszcze dodatkowa w terminie wcześniejszym.
O tym, że skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otrzyma nazwę "Eki z Małecki" pisaliśmy już rok temu. Skwer ten początkowo miał otrzymać imię Janusza Kolasa, jednak uczestnik Powstania Czerwca`56 otrzymał rok temu swoją ulicę, która prowadzi od Solnej do Św. Barbary w centrum miasta. Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, społecznik i motorniczy zaproponował, by łazarski skwer otrzymał imię "Eki z Małeki".
Dlaczego taka nazwa? Funkcjonuje ona w pamięci mieszkańców Łazarza. Powstały dwie części filmu "Eki z Małeki", które oddają obraz lat 50. Łazarza. Eki to po prostu grupy ludzi stojących na narożnikach ulic. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu tych grup były wydarzenia Czerwca 1956, w których część brała aktywny udział. Kilku zginęło. Bezimienny skwer może w końcu otrzymać swoją nazwę – przekonuje Roman Modrzyński, pomysłodawca.
Członkowie Eki cechowali się specyficzną modą. Używali slangu oraz mieli specyficzne fryzury. W ubiegłym roku symbolicznie skwer został nazwany imieniem Janusza Kulasa jednak oficjalnie nie można złożyć takiej nazwy albowiem jest już ulica imienia Kulasa. W drugiej części filmu Eki z Małeki na ubeki pada nazwisko Janusza Kulasa także miał związek z Eką. Gdyby się udało chciałbym dotrzeć do bohaterów tych krótkich filmów zaprosić ich na skwer – dodaje Roman Modrzyński.
Propozycję nazwy pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania i Rada Osiedla Św. Łazarz.
Eka to wyrażenie gwarowe posiadające kilka znaczeń, używane m.in. na określenie grupy znajomych z tej samej ulicy, dzielnicy, części miasta, którzy spotykali się na tzw. ekach, czyli rogach ulic, spędzając razem czas. W latach 50. XX w. poznańskie eki tworzyli m.in. bikiniarze – przedstawiciele pierwszej polskiej młodzieżowej subkultury, których wyróżniał specyficzny strój, gwara i zawadiackie fryzury. Przez kolorowy ubiór i zamiłowanie do jazzu, boogie-woogie oraz rock and rolla bikiniarze manifestowali sprzeciw wobec szarej komunistycznej rzeczywistości. Uznawani byli za chuliganów i wrogów społeczeństwa. Negatywny wizerunek bikiniarza był kreowany przez propagandę komunistyczną za pomocą niemal wszystkich dostępnych środków społecznego wpływu i nacisku. Do najbardziej znanych grup w Poznaniu należała Eka z Małeki, której miejscem spotkań było skrzyżowanie ulic Granicznej, Kanałowej i Kolejowej z ulicą Antoniego Małeckiego. Młodzi ludzie należący do niej wzięli czynny udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r. – czytamy w projekcie uchwały.
Fot: Janusz Ludwiczak (1-4) Sonia Firlej/Otwarta Strefa Kultury/Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz (5), Andrzej Radwański/archiwum lazarz.pl (6)
ZOBACZ TAKŻE: Eki z Małeki – wczoraj i dziś
ZOBACZ TAKŻE: Będzie skwer im. "Eki z Małeki"?
ZOBACZ TAKŻE: Na Małeckiego spłonął fotel - sylwester sąsiedzki był spokojny {►
WIDEO}
Komentarze (3)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Awaria torowiska na Hetmańskiej. Tramwaje kursują objazdem
(25-06-2022 08:56)
· W Parku Wilsona pokażą inscenizacje wydarzeń Poznańskiego Czerwca`56
(24-06-2022 23:25)
· Nawet 33°C, w nocy do 20°C – IMGW wydało ostrzeżenie 2 stopnia o upałach
(23-06-2022 12:01)
· Prezydent Jacek Jaśkowiak z absolutorium – krytykowano go m.in. za Rynek Łazarski
(22-06-2022 06:46)
· Pogrzeb Jana Kurka w czwartek na Miłostowie
(22-06-2022 06:01)
· Kupcy wracają na Rynek Łazarski. "Nie przewidujemy handlu starociami"
(01-12-2021 06:18)
· Przebudowa Rynku Łazarskiego dobiega końca. Otwarcie 4 grudnia - zagości Betlejem Poznańskie {◎FOTO}
(27-09-2021 01:07)
· Od środy kupcy wracają na zmodernizowany Rynek Łazarski. W sobotę wielkie otwarcie
(29-11-2021 07:30)
· Cmentarz Górczyński: Powalone drzewa zniszczyły kilka nagrobków
(22-02-2022 20:24)
· "Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego
(07-02-2022 01:07)
Niezapominajka |
cze
17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00
lip
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"
lip
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe
lip
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· W KMP jak i na zebraniu była mowa o historii "sołtysówki". Adam ...
(23-06-2022 21:24)
· Gratuluję i życzę dalszych udanych akcji!!
(23-06-2022 21:07)
· @REDAKCJA Liliana Krantz-Domasłowska: Dawna Głogowska - tu się ...
(22-06-2022 22:07)
· @redakcja-własnie na tym spotkaniu-o historii "sołtysówki" ...
(21-06-2022 20:20)
· @maciej: Proszę o źródło.
(21-06-2022 16:59)
· Górczyn: Jest już skwer im. Macieja Zawiei (34)
· Hetmańska: Będzie zakaz parkowania pomiędzy Reymonta i Kasprzaka (22)
· Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA] (20)
· Łazarscy radni chcą zlikwidowania postoju taksówek przy Rynku Łazarskim. ... (18)
· "Nie jestem za tym by upamiętniać pruskich urzędników" – na Kolejowej ... (16)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(25-11-2016 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: