Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skweru "Eki z Małeki" na razie nie będzie – radni PiS przedłużali sesję, uchwała została wycofana - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skweru "Eki z Małeki" na razie nie będzie – radni PiS przedłużali sesję, uchwała została wycofana
24-01-2018 01:18   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta miała podjąć uchwałę w sprawie nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

W porządku obrad LXI sesji zwyczajnej Rady Miasta Poznania, która rozpoczęła się dopiero o godz. 9:16 było piętnaście projektów uchwał, dotyczących nadania kilku ulicom, skwerom i rondom nowych nazw. W punkcie 13. znalazł się projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki". Jednak radni w ogóle nie zajęli się tą sprawą, w końcu projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. Stało się tak, przez przeciąganie sesji głównie przez radnych PiS.

Radni dopiero dwie godziny po rozpoczęciu sesji zajęli się uchwałami dotyczącymi nazewnictwu ulic i skwerów. Radny PiS Jan Sulanowski przez kilkanaście minut przybliżał postać Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego, którzy otrzymali swoją ulicę na Świerczewie. Wcześniej historię Dywizjonu przedstawił obszernie Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz. Radni również otrzymali wcześniej uzasadnienie do projektu uchwały.

Później radni spierali się o nazwę ronda przy zbiegu ulic Przełęcz, Kołłątaja, Bohaterów Westerplatte i dopiero co uchwalonej ulicy Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego, czy powinno otrzymać nazwę "Świerczewo".

– Jesteśmy w okresie 100-lecia niepodległości Polski. Dzisiaj mamy rocznicę Powstania Styczniowego. Mamy mnóstwo okazji upamiętnić. Świerczewo nic nie znaczy. Z czym to się kojarzy. Nazwa jako taka, upamiętniać ma członków rady osiedla? – stwierdził Janusz Kapuściński, radny Miasta Poznania z PiS.

Po przerwie kawowo-śniadaniowej, która zakończyła się kilka minut po godz. 12 radni zajęli się projektem uchwały ws. nadania jednej z ulic na Ratajach nowego patrona - muzyka Grzegorza Ciechowskiego. Radny Mateusz Rozmiarek, również z PiS przez 14 minut przedstawiał stanowisko klubu, przybliżając postać.

– Panie przewodniczący, szanowne państwo prezydium w radzie miasta, drodzy radni, mieszkańcy. Nie powinniśmy podchodzić tak do każdej uchwały, słysząc tylko i wyłącznie lokalizację, osobę i bardzo skrócony dorobek, wobec czego przypomnę kilka podstawowych faktów z życia Grzegorza Cichowskiego... – powiedział radny Mateusz Rozmiarek, również z PiS, który czytał życiorys muzyka z encyklopedii.

W końcu przewodniczący klubu radnych PO Marek Sternalski stracił cierpliwość i powiedział, że będzie wnioskować o zmianę regulaminu prac rady miasta. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski złożył wniosek o zmianę porządku obrad, m.in. przyspieszając głosowanie nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia bezpłatnej komunikacji dla uczniów.

Okazało się również, że dyrektor Geopoz-u, przedstawiający projekty uchwał dotyczących nazewnictwa ulic po południu nie będzie mógł uczestniczyć w obradach sesji Rady Miasta ze względu na inne obowiązki zawodowe i udział w kongresie kartografów. W efekcie z porządku obrad wycofany został projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

Proszę zapisać do protokołu, że klub PiS przeprasza pana dyrektora Andrzeja Krygiera za to, że prezydent Mariusz Wiśniewski lekceważy jego pracę – stwierdził Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS.

Nazwą skweru przy ul. Małeckiego Rada Miasta Poznania ma zająć się podczas kolejnej sesji, która planowo ma odbyć się 6 lutego, ale możliwe, że odbędzie się jeszcze dodatkowa w terminie wcześniejszym.


O tym, że skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otrzyma nazwę "Eki z Małecki" pisaliśmy już rok temu. Skwer ten początkowo miał otrzymać imię Janusza Kolasa, jednak uczestnik Powstania Czerwca`56 otrzymał rok temu swoją ulicę, która prowadzi od Solnej do Św. Barbary w centrum miasta. Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, społecznik i motorniczy zaproponował, by łazarski skwer otrzymał imię "Eki z Małeki".

Dlaczego taka nazwa? Funkcjonuje ona w pamięci mieszkańców Łazarza. Powstały dwie części filmu "Eki z Małeki", które oddają obraz lat 50. Łazarza. Eki to po prostu grupy ludzi stojących na narożnikach ulic. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu tych grup były wydarzenia Czerwca 1956, w których część brała aktywny udział. Kilku zginęło. Bezimienny skwer może w końcu otrzymać swoją nazwę – przekonuje Roman Modrzyński, pomysłodawca.

Członkowie Eki cechowali się specyficzną modą. Używali slangu oraz mieli specyficzne fryzury. W ubiegłym roku symbolicznie skwer został nazwany imieniem Janusza Kulasa jednak oficjalnie nie można złożyć takiej nazwy albowiem jest już ulica imienia Kulasa. W drugiej części filmu Eki z Małeki na ubeki pada nazwisko Janusza Kulasa także miał związek z Eką. Gdyby się udało chciałbym dotrzeć do bohaterów tych krótkich filmów zaprosić ich na skwer – dodaje Roman Modrzyński.

Propozycję nazwy pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania i Rada Osiedla Św. Łazarz.

Eka to wyrażenie gwarowe posiadające kilka znaczeń, używane m.in. na określenie grupy znajomych z tej samej ulicy, dzielnicy, części miasta, którzy spotykali się na tzw. ekach, czyli rogach ulic, spędzając razem czas. W latach 50. XX w. poznańskie eki tworzyli m.in. bikiniarze – przedstawiciele pierwszej polskiej młodzieżowej subkultury, których wyróżniał specyficzny strój, gwara i zawadiackie fryzury. Przez kolorowy ubiór i zamiłowanie do jazzu, boogie-woogie oraz rock and rolla bikiniarze manifestowali sprzeciw wobec szarej komunistycznej rzeczywistości. Uznawani byli za chuliganów i wrogów społeczeństwa. Negatywny wizerunek bikiniarza był kreowany przez propagandę komunistyczną za pomocą niemal wszystkich dostępnych środków społecznego wpływu i nacisku. Do najbardziej znanych grup w Poznaniu należała Eka z Małeki, której miejscem spotkań było skrzyżowanie ulic Granicznej, Kanałowej i Kolejowej z ulicą Antoniego Małeckiego. Młodzi ludzie należący do niej wzięli czynny udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r. – czytamy w projekcie uchwały.


Komentarze (3)

29-01-2018 14:22:30
J.Sulanowski
Panie Redaktorze, nie zgadzam się z poniższym fragmentem Pańskiego artykułu: "Radny PiS Jan Sulanowski przez kilkanaście minut przybliżał postać Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiemu, którzy otrzymali swoją ulicę na Świerczewie. Wcześniej historię Dywizjonu przedstawił obszernie Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz. Radni również otrzymali wcześniej uzasadnienie do projektu uchwały". 1) Byłem inicjatorem upamiętnienia lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego i byłem w to osobiście zaangażowany od bardzo dawna, zatem oczywiste było, że przy okazji debaty nad tym punktem zabiorę głos. 2) Większość poznaniaków kojarzy jakoś Dywizjon 303. "Warszawski", jednak nic nie wie na temat Dywizjonu 302. "Poznańskiego". Dlatego, mając na względzie obecność na sali dziennikarzy oraz mieszkańców i radnych uznałem, że należy ten temat rozwinąć. 3) Przygotowując swoje wystąpienie uwzględniłem treść uzasadnienia do uchwały, aby nie powtarzać tych samych informacji. Pan dyrektor Krygier przedstawił dzieje Dywizjonu 302. od momentu jego sformowania do rozwiązania. Ja natomiast wyjaśniłem, dlaczego ten Dywizjon przyjął miano "Poznańskiego", dlaczego na jego godle znajduje się czarno-niebieski kruk oraz liczba I/145 (nawiązanie do 131. eskadry myśliwskiej wchodzącej w skład Armii Poznań, której znakiem rozpoznawczym był właśnie kruk oraz nawiązanie do polskiego dywizjonu myśliwskiego we Francji o symbolu I/145), przedstawiłem informację, że lotnicy 131. eskadry zestrzelili w kampanii wrześniowej 17 niemieckich maszyn, a w czasie kampanii francuskiej, strącili ich 12. Opowiedziałem o trudnych, a niejednokrotnie tragicznych losach tych lotników po zakończeniu wojny, powiedziałem, że tradycję 302. Dywizjonu przejęła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach, że jednym z lotników 302. Dywizjonu był kpt. Kazimierz Sporny, as myśliwski, którego prochy w 2016 r. zostały sprowadzone z Londynu do Poznania (pochowane są w kwaterze lotników na Miłostowie). Do swojego wystąpienia przygotowałem również prezentację (kilkanaście slajdów) opatrzoną zdjęciami i mapami. Pozdrawiam Pana Redaktora i liczę na to, że Pan Redaktor zechce przy jakiejś okazji spopularyzować wiedzę o naszych poznańskich lotnikach. Jan Sulanowski radny Miasta Poznania klub radnych Prawo i Sprawiedliwość P.S. Będę głosować za nazwą skweru Eki z Małeki.
24-01-2018 22:31:18
as
Dlaczego klamiecie? Zaden PiS niczego nie przedluzal, tylko Wasz wiecznie zaspany prezydent Wudarski spieszyl sie pewnie gdzies bo wycofal kilka projektow z obrad m.in o wprowadzeniu ulg na przejazdy dla uczniow. No ale oczywiscie tu sie tylko chwali .N PO i p. Łazarz
24-01-2018 16:17:29
eka z małeki
-chyba nie doczekam........... stary i niedowidzący już jestem,niestety........eka........
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: