Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Eki z Małeki – wczoraj i dziś - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Eki z Małeki – wczoraj i dziś
28-06-2017 12:21   Redakcja
"Eki z Małeki" trudno znaleźć polskie tłumaczenie nazwy takich grup. Cofnijmy się do lat 50. ubiegłego wieku. W Polsce zaczyna królować muzyka Elvisa Presleya, mieszkańcy Łazarza - dziewczyny, chłopaki zaczynają wzorować się na modzie z USA, nosić odpowiednio zaczesane włosy, ubierać się w sposób wyróżniający – pisze Roman Modrzyński.

Dlaczego "eki? Tto nazwa z języka niemieckiego, oznaczająca narożnik. Były to grupy mieszkańców spotykających się na narożnikach ulic. Były papierosy, jakieś winko.

Gdy zbliżała się milicja Eki stanowiły system ostrzegania innych o zbliżających się szkiełkach [gwara pozn.]. Grupy te wypracowały nawet swój język. Używały określonej gwary.

Mamy rok 1956, czerwiec. Mieszkańcy żyją w trudnej sytuacji materialnej. Eki łączą siły z ekami innych dzielnic z którymi czasem prowadziły bezkrwawe wojny. Idą na Targi poznańskie. Tam wraz z uczestnikami z zakładów pracy biorą czynny udział w wydarzeniach Czerwca 56. Cechują się dużą odwagą. Często brawurą odbierają broń milicjantom.

Rozbrajają komisariaty. Przewodzi nimi Janusz Kulas – Edi Polo (pseudonim nadany w związku z podobizną jego do znanego aktora włoskiego). Z materiałów dostępnych wiadomo , że 5 osób z Łazarza poniosło śmierć w wydarzeniach Czerwca 56, kilkanaście usłyszało wyroki za posiadanie broni.

Mamy rok 2017 skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza, Granicznej. Od 2 lat jest bardziej dostępny dla mieszkańców. Udało się zorganizować dwa razy Sylwestra, spróbować odczarować to miejsce postrzegane jako miejsce palenia kanap oraz mebli. W grudniu 2016 r. pojawiła się choinka na skwerze, przetrwała mimo wichur. Skwer został zaakceptowany przez współczesne Eki. Nie ma większych aktów wandalizmu. Jedynie te psie odchody, ale to problem ogólny.

W kwietniu Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania podjęła decyzje na wniosek mój o nadanie temu miejscu nazwy "Eki z Małeki". Czekam na dalsze losy tej inicjatywy.

Życzę pokoleniu współczesnej Eki wielu pozytywnych dni.

Roman Modrzyński
Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz


Komentarze (6)

01-07-2017 17:14:17
eka z małeki
większości-słoikom eka kojarzy się z narożnikiem,no cóż niektórzy tego nie zrozumieją i tak to jest w każdej dzielnicy niekoniecznie w Poznaniu.Niemniej starajmy się o utrzymanie bądż co bądż jakiejś naszej wspólnej legendy i wspomnień!!!Widziałem te filmiki w tamtym czasie i teraz ponownie,no faktycznie gniot!!!Pozdrawiam eka nie z narożnika eka
01-07-2017 08:18:15
morlock
@szczun słoiczki tak mają. Mylą narożnik z winklem a ekę /pakę/ekipę z jednoosobowym gimbusem śmiecącym na lokalnych forach.
30-06-2017 23:50:25
Szczun
Co za bzdury... Słowo EKA nigdy nie miało nic wspólnego z narożnikami. Od zawsze na Łazarzu i chyba w całym Pozku Eka to była po prostu ekipa. EKA = EKIPA. Gdzieś 20 lat temu jakiś pacan z warsiawki nakręcił dokumentalnego gniota o tym jak subkultura eków (tak mówili w tym filmie - ekowie!!! :) ) walczyła z komuną i chyba bzdury zaczęły żyć własnym życiem... Reszta się zgadza... :)
29-06-2017 13:57:43
łazarz to nie słoiki
Q.E.D. @ www
29-06-2017 13:57:01
eka z małeki
- też mnie to razi BARDZO!!!Delikatnie przypominam że milicji to już dawno nie ma czasami szkoda bo na pewno szybko zrobili by porządek z patologią.Policja nasza kochana dobrze wie o nich jednak omija takie miejsca szerokim łukiem ze strachu!!!Interweniują tylko gdy nie ma dla nich zagrożenia i gdy mogą wlepić mandat starszej osobie!!!wręcz czyhają na nich!!! eka
29-06-2017 13:14:28
www
Jakie eki, po prostu patologia stać w bramie pić wino. Teraz na takich by się milicja przydała
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: