Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

25 pracowni projektowych zgłosiło się do konkursu na przebudowę Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
25 pracowni projektowych zgłosiło się do konkursu na przebudowę Rynku Łazarskiego
30-12-2016 01:13   Janusz Ludwiczak
Najpóźniej za dwa lata Rynek Łazarski ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Miasto ogłosiło konkurs na rewaloryzację targowiska, do którego stanęło 25 pracowni projektowych, z czego pięć z nich przeszło do kolejnego etapu. Prace budowlane mają rozpocząć się jesienią przyszłego roku.

Mieszkańcy, a także kupcy narzekają na fatalny stan Rynku Łazarskiego, na którym czas już dawno się zatrzymał. Nieestetyczne, dziurawe i przeciekające stragany - tak wygląda targowisko w XXI wieku, w pół milionowym mieście. Niebawem ma się to zmienić.

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta ogłosiło konkurs na koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego.

Miasto Poznań ogłosiło dwuetapowy konkurs realizacyjny na rewaloryzację Rynku Łazarskiego w Poznaniu. Forma konkursu jest inspirowana doświadczeniami flamandzkimi. Działania dotyczące rewaloryzacji Rynku Łazarskiego prowadzone są pod auspicjami Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przy współpracy z innymi jednostkami miejskimi oraz lokalną społecznością – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do 17 listopada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przyjmowało wnioski o dopuszczenie do udziału w procedurze konkursowej. Po zaproszeniu wszystkich zakwalifikowanych pracowni, 14 grudnia rozpoczął się I etap, którego celem było przygotowanie opisu wizji Rewaloryzacji Rynku Łazarskiego, która wraz z portfolio została oceniona przez Sąd Konkursowy.

W konkursie na "Rewaloryzację Rynku Łazarskiego w Poznaniu" wpłynęło 25 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Po weryfikacji formalnej i uzupełnieniach wniosków, do udziału w I etapie konkursu dopuszczono 23 wnioskodawców. Zgodnie z terminarzem zawartym w regulaminie konkursu ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do dnia 31 marca 2017 r., a rozpoczęcie inwestycji planowane jest w 2018 r. – wyjaśnia Dariusz Zych z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania.

Wiadomo już, że do kolejnego etapu konkursu na koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego stanęło pięć pracowni. Sąd konkursowy na podstawie kryteriów dokonał oceny portfolio pracowni architektonicznych oraz złożonych opisów wizji, wyłaniając uczestników II etapu, którymi zostali: pracownia Basis z Warszawy, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska (Warszawa), Maciej Siuda Pracownia Projektowa (Warszawa), Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak (Kępice), Biuro Projektów Lewicki Łatak. Sp. z o.o. Sp. k., (Kraków) oraz Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat (Poznań).

W styczniu 2017 roku, odbędą się dwa spotkania informacyjne na terenie projektu z udziałem zaproszonych do II etapu pracowni. Pierwsze zaplanowano na 3 stycznia a drugie 31 stycznia. Każdy zespół projektowy biorący udział w II etapie otrzyma wynagrodzenie w wysokości 14.000 złotych brutto. Ostatnim krokiem będzie natomiast wybór finalnego zespołu projektowego, który nastąpi do 31 marca 2017 roku. Jego członkowie otrzymają 15.000 złotych brutto, a laureaci II i III nagrody odpowiednio 10.000 i 8 tys. zł.

Jak zapewnia magistrat zakładany harmonogram przewiduje ogłoszenie przetargu na prace budowlane w IV kwartale 2017 roku. Całość ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Celem konkursu jest podniesienie atrakcyjności przestrzeni Rynku Łazarskiego poprzez modernizację infrastruktury istniejącego targowiska, odnowę nawierzchni, wprowadzenie nowych funkcji społecznych i kulturowych oraz wprowadzenie nowych atrakcyjnych elementów urbanistyczno-architektonicznych pozwalających wykreować dla tego miejsca wysoką jakość przestrzeni publicznej. Konkurs wpisuje się w cele ujęte w Strategii Rozwoju Miasta Poznania do roku 2030, realizując program Przyjazne Śródmieście, w ramach którego prowadzona jest m.in. kontynuacja wcześniejszego programu strategicznego dotyczącego śródmiejskich rynków i placów. Działania planowane dla Rynku Łazarskiego są również elementem realizacji Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030 zwanego Programem dla Śródmieścia.

Dodajmy, że na przebudowę Rynku Łazarskiego zarezerwowano 10 milionów złotych ze środków budżetu miasta. Czy faktycznie łazarskie targowisko doczeka się w końcu remontu i otrzyma nowe oblicze – przekonamy się za dwa lata.


Komentarze (8)

06-01-2017 12:46:38
Bazyli
Droga Redakcjo - popatrzcie na zdjęcia, które sami zamieściliście. Mogę Wam podesłać jeszcze wiele innych, zwłaszcza tych zrobionych z przepełnionymi śmietnikami, fruwającymi śmieciami wokół, ze stanem technicznym straganów i "plandek"... Czy Radni tego nie widzą, że te stragany zagrażające bezpieczeństwu kupujących i sprzedających (zwłaszcza w wietrzną i deszczową pogodę) należy NATYCHMIAST zdemontować! Na razie z artykułu wynika, że co najmniej rok będą dyskutować nad projektami i wybierać- przecież już to było! Potem będą szukać kasę. Czyż nie robiła tego poprzednia ekipa radnych??? A stan targowiska jest taki, że jest PILNA RENOWACJA już w I KWARTALE 2017 tak jak planowano i obiecano dwa lata temu.
06-01-2017 12:39:28
Bazyli
Jak to "ZA DWA LATA"? Co roku podajecie, że "za rok", "za dwa" i znów??? Stan targowiska jest KRYTYCZNY. Miał być remont już dawno - zajrzyjcie proszę do swoich artykułów sprzed 3-5 lat! Koniec oszukiwania mieszkańców!!!
31-12-2016 12:35:46
M.
Jeżeli płatny, to jego istnienie bardzo niewiele zmieni. Niedawno czytałam artykuł o nowym parkingu Za Bramką. Mieszkańcy (a przynajmniej ich zdecydowana większość) stawiają sprawę jasno - 50% zniżka to za mało, miejsca mają być darmowe.
30-12-2016 22:12:03
Amicus
No jasne, że płatny, bo w tym kraju za darmo to umarło...
30-12-2016 19:44:30
M.
@z łazarza - płatny?
30-12-2016 17:41:04
Amicus
Zdecydowanie popieram: parking podziemny i zadbane boksy zamykane na nic, by się tam menelstwo nie gromadziło.
30-12-2016 16:52:05
z łazarza
Przydałby się, a może inaczej: NIEZBĘDNY byłby parking podziemny pod rynkiem.
30-12-2016 09:10:17
Amicus
Wreszcie ktoś za ten syf się weźmie... Czekam z niecierpliwością na efekt końcowy.
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: