Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przyszłym roku ma ruszyć przebudowa ul. Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W przyszłym roku ma ruszyć przebudowa ul. Kolejowej
10-08-2016 04:16   Janusz Ludwiczak
W końcu ma rozpocząć się remont ulicy Kolejowej. Według najnowszych ustaleń zachowana ma zostać kostka brukowa. Z kolei w sierpniu prace wodociągowo-kanalizacyjne, które potrwają pół roku rozpocznie Aquanet.

O przebudowie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Mieszkańcy mają już dość dziurawych, krzywych i nierównych chodników. Najbardziej przeszkadza im nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas.

W czerwcu ubiegłego roku miała rozpocząć się gruntowna przebudowa Kolejowej. Na ten cel miasto zarezerwowało 9 milionów 200 tysięcy złotych w latach 2015-2016, a kolejne 2 mln zł na przygotowanie projektu i dokumentacji technicznej.

Jak już informowaliśmy wojewoda wstrzymał przebudowę ulicy Kolejowej. Oznacza to, że cała procedura związana z rozpoczęciem inwestycji musi ruszyć od nowa. W listopadzie przeprowadzono konsultacje społeczne dla mieszkańców z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków, przedstawicieli Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego oraz Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także Rady Osiedla Św. Łazarz. Na początku stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz musiała zdecydować, który wariant remontu Kolejowej wybrać - gruntowną przebudowę arterii wraz z wymianą infrastruktury podziemnej i poszerzeniem jezdni czy tylko remont, w ramach którego wymienione zostałyby chodniki i nawierzchnia jezdni. Ostatecznie łazarski samorząd pomocniczy wybrał wariant, zakładający generalną przebudowę ulicy Kolejowej, o czym szerzej informowaliśmy 13 stycznia.

Wiadomo już, że inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku.

Konsultacje z mieszkańcami, radą osiedla i konserwator zabytków doprowadziły nas do zatoczenia koła. Przebudowa ulicy Kolejowej zostanie zrealizowana zgodnie z pierwotnymi założeniami, wprowadzone zostaną tylko zmiany w projekcie. Nie wykluczamy wprowadzenia komunikacji autobusowej. Na pewno pojawią się wyniesione skrzyżowania i wysepki z elementami zieleni. Rozpoczęcie inwestycji planujemy w przyszłym roku. Przebudowa Kolejowej ma zakończyć się w 2018 roku – mówi w rozmowie z portalem lazarz.pl Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pewne jest, że zachowana zostanie kostka brukowa, która ma zostać wyrównana. Poznańskie Inwestycje Miejskie szukają obecnie firmy projektowej, która wykona poprawki w pierwotnym projekcie. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę remontu.

Z kolei jeszcze w sierpniu Aquanet rozpocznie remont sieci wodno-kanalizacyjnej. Utrudnienia potrwają do końca roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.


R E K L A M A

Komentarze (18)

16-08-2016 00:03:53
ucieszona
Przepraszam . Lazarski mieszkaniec okazał sie dokładniejszy w czytaniu. Dziękuje.
13-08-2016 23:34:59
lazarski mieszkaniec
Proszę czytać uważnie Chociszewskiego będą tylko remontowane chodniki i zieleń.
13-08-2016 22:21:37
ucieszona
Chociszewskiego już jest prawie w przebudowie.Czytać proszę poprzednie wpisy.Sniadeckich mozna podyskutować.O Kolejowej dyskutuje się i mówi od kilku okresów wyborczych.To g ł ó w n e przed laty hasło radnego pana Wośkowiaka.Ale też wiem ,że w y s t a j ą c e w p i o n i e płyty chodnikowe ,prawie nie mające równie niebezpiecznych , na innych ulicach , były l a t a m i z g ł a s z a n e do zrobienia chodników. Bez skutku.Sto innych ulic tylko nie Kolejowa. Wzmożony hałas samochodowy ( mknące Tiry z ul.Hetmańskiej w stronę Głogowskiej ) , wybudowanie hotelu Moderno oraz bloku mieszkalnego Wechty spowodowało ,że ruch wzmógł się wielokrotnie .Mieszkańcy stracili c i e r p l i w o ś ć i domagają się od radnych dotrzymania obietnic.Pieniądze są .Nie " grzebać " z "dorabianiem " nowych wersji przebudowy t y l k o z głową pracować . Może warto zainteresować się budynkami Kolejowej 21 ( dawny młyn ) , gdzie najprawdopodobnie bezdomni rozebrali z cegieł część budynków , które straszą.Z d a j e się ,że właśiciela brak.A może odremontować tak jak budynek Cargo ,ładnie.Może i tu pani konserwator zabytków rzuci okiem.
13-08-2016 12:00:58
łazarski mieszkaniec
Ulic takich jak Kolejowa jest na Łazarzu kilka ale Kolejowa jest najbardziej medialna.A przecież na tych ulicach mieszkają także łazarzanie i ruch samochodów zdecydowanie większy np.ul.Chociszewskiego tranzyt pomiędzy Głogowską a Reymonta , autobus , kocie łby rodem z Kolejowej i dziesiątki budynków, Śniadeckich sama stare kamienice ,setki samochodów dojeżdżających na Targi i połowa ulicy to stary bruk.Jak spojrzeć na statystyki wypadków z udziałem samochodów to na Chociszewskiego co najmniej jeden tygodniowo, Śniadeckich 2-3 miesięcznie .Tylko te ulice miały pecha bo ,,,nie były hasłem wyborczym i nikt na ich remont nie przeznaczył 10 milinów złotych..
12-08-2016 23:57:42
bożenka
Ja na tej ulicy m i e s z k a m od zawsze.Jeszcze raz d z i e k u j e za komentarze , co uskrzydla , a nie z o b o j ę t n i a .Boje się wywołać "temat " , a co z pomysłem aby jeżdził autobus.? Na ostatnich konsultacjach głos zabrała pani Maria Łazarz. Uzasadniała potrzebą włączenia ulicy w połączeniu np. z Wildą.Zrozumiałam ,że chodzi o rozbudowywany plan komunikacyjny .Głosów w tej kwestii za dużo nie było.Raczej cicho.Oby to nie był plan radnych , t y l k o m i e s z k a ń c ó w .M , tak rodzaj zachowań , to kultura.Jestem optymistką .Popatrz chociażby na powstałe Wspólnoty Mieszkaniowe .I owszem może być lepiej , ale zniknął ( jeszcze nie do końca ) relikt PKP , panujący od lat pięćdziesiątych.
12-08-2016 15:57:28
M.
@bożenko, nie upieram się przy żadnym z rozwiązań. Tylko zwracam uwagę, co się z nimi wiąże. A tak naprawdę wszystko zależy od kultury użytkowników dróg - nie tylko kierowcy nie przestrzegają przepisów, rowerzyści i piesi też nie są lepsi.
12-08-2016 15:49:40
mieszkaniec ZB
Pani Bożenko zgoda, ale ja tej ulicy nie zwiedzam - ja tu mieszkam !!!!!
12-08-2016 14:24:09
bożenka
Dla Mieszkańca ZB i M oraz czytających. M o ż e po części asfalt.Ale zgadzam się z M ,że szybkość będzie większa.Wtedy progi.Dzisiaj 4o nie jest przestrzegana.Hałas daje " w kość ".Liczę , Drodzy Komentatorzy ,że zachowany zostanie ( chociaż w jakiejś części ) widok dawnej ulicy..Jej urok to również budynki nakryte wysokimi dwuspadowymi dachami i skromne c e g l a n e elewacje.Jedyny element dekoracyjny stanowią pasy jasnego tynku .Patrz, Poznań przewodnik po zabytkach i historii.Wydawnictwo Miejskie Poznań Wyd.I 2oo3 rok. Na m a r g i n e s i e zob. budynek Cargo.
11-08-2016 17:45:21
Mieszkaniec ZB
Ograniczeniem szybkości będą wyniesione skrzyżowania, nie potrzeba znaków. Po raz kolejny odsyłam do projektu.... http://lazarz.pl/?id=2&nr=8611
11-08-2016 17:03:38
Mieszkaniec ZB
No cóż bożenko, ja chciałbym żyć w 21 wieku, byłem na kilku spotkaniach i większość obecnych tam optowała jednak za asfaltem jako nawierzchnią a nawet chyba był to główny postulat. Tak się składa, że mieszkam na 2 piętrze przy tej ulicy i chcąc rozmawiać przez telefon nie mogę mieć otwartego okna, rozmówca mnie nie słyszy. O oglądaniu telewizora nie wspomnę. Bywam w mieszkaniach, gdzie za oknem są ulice pokryte asfaltem i nikt mi nie wmówi, że jest tam głośniej. Jeżeli mówimy o przełożeniu kostki którą wyłożona jest ulica, to nawet gdy znajdzie się ktoś kto potrafi ją poprawnie ułożyć (w co wątpię), a nie jak to ma miejsce na wstawkach powstałych po lokalnych remontach, to jest ona z założenia wypukła i samochody przejeżdżając po niej (nawet z niewielką szybkością) muszą generować hałas. Gdyby była to kostka granitowa, zgoda byłoby ciszej, ale nadal nie tak jak na dywaniku asfaltowym. Dla osób które nie potrafią odszukać link do projektu na stronach Łazarza: http://lazarz.pl/?id=2&nr=8611 Może Pan Janusz przedstawi cały projekt - tam jest tylko fragment..... I jeszcze jedna uwaga, bruk znajduje się na całej długości ulicy, także pod asfaltem od strony Potockiej jak też pod asfaltem pokrywającym ulicę od strony Gąsiorowskich. ODKRYWAMY GO W CAŁOŚCI ?????? - Jak już to już..
11-08-2016 10:33:59
M.
@mieszkańcu ZB, jeżeli uważasz, że kierowcy przestrzegają przepisów i będą stosowali się do ograniczeń prędkości, to gratuluję wyjątkowego optymizmu. Poza Łazarzem jestem związana z jeszcze jedną dzielnicą. Przez wiele lat mieszkańcy dojeżdżali do domów utwardzoną drogą leśną. Droga 4 razy w ciągu roku była wyrównywana, część mieszkańców dopominała się o położenie asfaltu. Przy okazji ZDM zapytał czy drogę poszerzyć o ścieżkę rowerową. Mieszkańcy odpowiedzieli, że nie - droga jest wąska, w zasadzie nie było na niej wypadków drogowych, mało uczęszczana i bez problemu zmieścimy się z rowerzystami. Teraz droga jest asfaltowa, ograniczenie do 30km i wąska droga nie przeszkadza kierowcom do jeżdżenia z dużymi prędkościami. Z drogi wewnętrznej zrobiła się przelotówka (ruch w godzinach szczytu powrotów z pracy większy niż w centrum). A mieszkańcy, którzy twierdzili, że asfalt nic nie zmieni, przy swoich domach postawili tablice z apelem "kierowco zwolnij, nasze dzieci też chcą żyć". Ale na planach wszystko wyglądało pięknie...
11-08-2016 09:11:26
Mieszkaniec ZB
@M jeżeli myślisz, że po przebudowie Kolejowa byłaby ulica przelotową to się mylisz. Zapraszam do analizy pierwszego projektu. Jest ogólnie dostępny. Jeżel nie znamy go nie zabieramy głosu !!!
10-08-2016 23:36:31
bożenka
Nikt nie mówi o jakimś tam wieku.Proszę Mieszkańca ZB , o p r z y c h y l n i e j s z e spojrzenie na dawną architekturę ulicy. Sama doświadczam wzmożonego hałasu , ale również jestem przekonana ,że przy przebudowie ulicy ten element zostanie wyeliminowany.Po to spotykali się mieszkańcy ulicy Kolejowej z p r z e d s t a w i c i e l a m i Zarządu Transp. Miejskiego , Poznańskich Inwestycji Miejskich ,Miej.Konserwatora Zabytków , i Wydz. Transportu i Z i e l e n i , aby r ó w n i e ż wsłuchać się w o c e n ę m e r y t o r y c z n a fachowców.Bardzo liczę na zapewnienie P o z n a ń s k i c h Inwestycji Miejskich ,że wyrównanie kostki da pożądany efekt. N a marginesie. Ulica Kolejowa to nie ulica Załęże.Ale ta ulica mimo kamieni i kostki brukowej , u b y t k i w jezdni uzupełniła m a ł a kostką granitową.
10-08-2016 20:43:00
M.
@mieszkaniec ZB konsultacje były prowadzone po to, aby poznać opinię mieszkańców na temat przebudowy. Ty chciałbyś asfaltu, inni byli za przełożeniem kostki brukowej. Jedni chcieli poszerzenia jezdni i wycięcia drzew, inni chcieli zachowania charakteru ulicy. To nie były wyłącznie kwestie natury estetycznej, ale dotyczące przyszłości ulicy - czy ma to być przelotówka dla osób chcących szybko ominąć korki na Głogowskiej, czy ma głównie służyć okolicznym mieszkańcom. Wygrała druga koncepcja. Jednych to martwi, drudzy się cieszą. Jedno jest pewna - nie da się zadowolić wszystkich.
10-08-2016 15:30:50
mieszkaniec ZB
No cóż pogratulować - zapraszam wszystkich do pomieszkania, przy cichej, brukowanej ulicy. Proponuje dopuścić wyłącznie ruch furmanek, oczywiście gazowe latarnie i 18 wiek. NIECH ŻYJE - NA TO CZEKALIŚMY. Tylko do jasnej ch.... po co były konsultacje i to kilkukrotne, gdzie pierwszym punktem było położenie cichego dywanika asfaltowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież projekt był i jest, gdzie ulica miała zostać pokryta asfaltem, zaś bruk miał być ułożony w zatoczkach parkingowych kompromis został zawarty. TYLKO JAK ZWYKLE NIKT NIE SŁUCHA MIESZKAŃCÓW.
10-08-2016 11:20:27
zwolenniczka
Myślę ,że także ucieszą się mieszkańcy od lat czekający na w y e l i m i n o w a n i e hałasu.Mamy go pod dostatkiem :.ze strony torów kolejowych ( PKP pracuje także na torach w nocy ) , ulicy Hetmańskiej i Kl. Potockiej . T i r y i zwiększony ruch po wybudowaniu bloku Vechty .W mniejszym stopniu hotelu.Pozostało jeszcze miejsce po dawnym Młynie ,Kolejowa 19 , gdzie można spotkać bezdomnych Wizytówką j e s t budynek C a r g o ..Przebudowa k o s t k i w)g znawców zniweluje hałas , stare drzewa wysadzające płyty chodnikowe mogą być zastąpione po części nowymi.A u t o b u s to wyższa szkoła jazdy.Oby znowu nie szukać p r e t e k s t u ,że Kolejową będzie się przebudowywać ki l k a lat .Boję się , aby Rada Osiedla św.Łazarz n i e forsowała z uporem poszerzenia jezdni i upierała się przy autobusie .Zajmie to znowu kilka lat.Zyczę zwolennikom piękna , szybkiej i owocnej przebudowy.
10-08-2016 10:23:38
bożenka
Aguanet na Kolejowej w sierpniu , k t ó r e g o roku ?Uzgodnienia są i kompromis także. C i e s z y zachowanie ulicy jako tej , która może być piękna , d a w n ą , przyjażną mieszkańcom i m.in. w i z y t ó w k ą dawnego Poznania.Nasadzenie drzew lub zachowanie ( niektórych ) , zabudowa kostką brukową ( by nie było hałasu ) jest możliwe .Brakuje mi tylko dawnych lamp gazowych zapalanych przez człowieka jeżdzącego na rowerze.Przepraszam to tylko sentyment.Wszystkich życzliwych i zainteresowanych pozdrawiam.
10-08-2016 10:02:28
ucieszona
Mamy ,mieliśmy 9 min 2oo tys. w latach 2o15 , 2o16 i 2 mln na projekt i dokumentacje. S ą i b y ł y pieniądze tylko n i e z n a n e decyzje ( może zawsze ważniejsze ) to remonty na ulicach gdzie bliżej byli d e c y d e n c i .Pieniądze są jak czytam i to nie małe.T e r a z trzymać kciuki za przestrzeganie terminów i i m i e n n y , o d p o w i e d z i a l n y n a d z o r..Cieszę się ,że na temat ul. Kolejowej wypowiadał się pan W- ce Prezydent Wudarski,konkretny i dociekliwy , wypowiadający się po zapoznaniu z rzeczywistością.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: