Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski po przebudowie: więcej ławek i zieleni, kawiarenki i skate park? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Rynek Łazarski po przebudowie: więcej ławek i zieleni, kawiarenki i skate park?
10-02-2016 08:12   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Mniej miejsc dla samochodów, więcej dla pieszych i rowerzystów, a dla kupców - łatwiejszy dojazd do straganów – taki ma być po przebudowie Rynek Łazarski. Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przebudowy łazarskiego targowiska. Zdaniem mieszkańców na Rynku Łazarskim powinno odbywać się więcej wydarzeń, w tym giełdy staroci czy jarmarki tematyczne. Pojawił się również pomysł stworzenia skate parku. Powinno pojawić się również więcej ławek i zieleni. Odrzucona została propozycja budowy parkingu podziemnego pod Rynkiem Łazarskim, wyłączenie z ruchu ul. Niegolewskich czy doprowadzenie linii autobusowej.

Same konsultacje zostały poprzedzone opracowaniem tak zwanego Zwięzłego Dokumentu.

Przygotował go specjalny zespół i zawierał on swego rodzaju propozycje wytycznych programowych do planowanych zmian, czyli w tym przypadku to, co powinno się na Rynku Łazarskim znaleźć, a co nie. W pracach nad dokumentem uczestniczyli specjaliści z różnych miejskich jednostek, jak ZDM, ZZM czy ZTM,Spółka "Targowiska", Pełnomocnik Prezydenta ds. estetyki i wizerunku miasta, a zebrane w nim informacje i propozycje zmian były konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków – wyjaśnia Monika Borowicka-Prewicz z Oddziału wspierania inicjatyw lokalnych Gabinetu Prezydenta.

Gotowy dokument został zaprezentowany 2 grudnia społeczności lokalnej jako podstawa do konsultacji społecznych.

Celem konsultacji było zebranie uwag i pomysłów społeczności lokalnej, a więc mieszkańców, kupców, osiedlowych radnych czy organizacji oświatowych i kulturalnych mających siedzibę w tej okolicy. Zebrane uwagi czy poprawki do dokumentu posłużą do stworzenia wytycznych programowych do planowanego konkursu dotyczącego modernizacji Rynku Łazarskiego – wskazuje Monika Borowicka-Prewicz.

Uwag pojawiło się sporo - niektóre zostały zgłoszone już na pierwszym spotkaniu, gdzie prezentowano Zwięzły Dokument. Większość z nich uwzględniono w raporcie z konsultacji społecznych, a warto dodać, że wiele uwag stanowiło doprecyzowanie propozycji zawartych w dokumencie.

Wśród założeń znalazło się uspokojenie ruchu na ulicach wokół rynku i zmiana organizacji pod kątem ułatwień dla pieszych i rowerzystów, o to też postulowali mieszkańcy. Wnioskowano o zmniejszenie liczby miejsc parkingowych aby nie zasłaniały frontów kamienic – wylicza Monika Borowicka-Prewicz.

Mieszkańcy zwracali także uwagę na potrzebę modernizacji oświetlenia i monitoringu, powstanie kawiarenek i knajpek wokół rynku, a na samej płycie pozostawienie funkcji handlowej, z zastrzeżeniem ujednolicenia wyglądu straganów obok której jednak znalazłoby się miejsce na urządzanie małych imprez, na przykład osiedlowych festynów. Mile widziane są też giełdy staroci albo jarmarki tematyczne, na przykład przed Bożym Narodzeniem.

Zmienić powinny się także okolice Rynku Łazarskiego: południowa pierzeja powinna zostać zbudowana, a stragany znajdować się wyłącznie na płycie głównej. Do naprawy lub nawet całkowitej wymiany powinna iść nawierzchnia placu. Zdaniem mieszkańców przy Rynku powinno być też więcej ławek, zieleni, a mniej zwolenników picia alkoholu pod chmurką.

Wszystkie te uwagi uwzględniono w wytycznych do projektu - szereg innych, jak zadaszenie Rynku Łazarskiego, budowa skate parku czy wyrzucenie ruchu kołowego w ogóle poza rynek - pozostawiono do decyzji architektów. Odrzucono natomiast takie propozycje jak budowa parkingu podziemnego pod rynkiem, wyłączenie z ruchu ulicy Niegolewskich czy przeprowadzenie przez rynek trasy przynajmniej jednej linii autobusowej.

Konsultacje społeczne były prowadzone od 2 do 16 grudnia 2015 r., w tym czasie można też było składać pisemne uwagi do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz wyrazić swoją opinię w ankiecie internetowej mającej na celu zebranie informacji i opinii dotyczących aktualnego korzystania z Rynku Łazarskiego oraz preferowanych kierunków jego modernizacji.


Komentarze (11)

11-03-2016 00:30:57
Bazyli
Niech no zaczną już teraz wiosną od marca, a nie czekają jeszcze pół roku!!!!!! Na temat syfu syfów miasta Poznania, czyli targowiska na Rynku Łazarskim napisałem na portalu Łazarz mnóstwo wiele razy w ciągu ostatnich lat. I nic się nie zmienia, tylko stale się mówi, że będzie KIEDYŚ generalny remont... Ja już nie wierzę!!!!!!!
11-02-2016 08:05:33
albańczyk
Ta Morlock, nuta z tego filmu jest przednia, wojskowy wstęp z hipisowskim klimatem. Z ringiem jestem za, z balkonu za damkę będę sobie oglądał. Ktoś gdzieś napisał by po zakończeniu rynku po prostu go grodzić. Według mnie najlepszy pomysł, nie patrzmy serio na nierealne pomysły - skate parki, teatry, parkingi podziemne, wyrzutnie rakiet. Wyremontować i ogrodzić. Chociaż sam już nie wiem jaka może być recepta na rynek, skoro od tylu lat nie można poradzić sobie z rzeką uryny płynącą wzdłuż śmietników. Przy rynku zawsze też ciekawi mnie ta pusta działka przed SAMEM i ten wszechogarniający syf ulicy Kącik. Może misja ONZ załatwi sprawę?
10-02-2016 23:46:52
morlock
Ps.1745 Jak przeczytałem o skate parku to macki pode mną się ugły ale mnie oświeciło. Ja proponuję ring na samym środyszku Rynku. I jeszcze wykupić z Blaszoka cały zapas kisielu by w ramach ukulturalniania urządzić zapasy, topless, kocic z naszego Portalu. Mieszkańcy najbliższych kamienic wstęp darmowy, Łazarzanie pisiont groszy, reszta po stówie od łebka. Półgłówki 5 dych. A poważniej to podziemnego parkingu mi szkoda, a raczej jego braku.
10-02-2016 19:58:31
morlock
@albańczyk Ps. Przewodnia ballada ;-) toważyszy mi od poznańskiej premiery przez winyl, szpulę, kasetę, do mp3 na niniejszym Popaprańcu (tak się wabi mój comppluter).
10-02-2016 19:49:53
morlock
@albańczyk Cześć! "Oddball", "Big Joe" czy czarnowidz Moriarty bo na pewno nie Kelly lub ten szkop choć to za***sta rola Alberty`ego. Aaaaaa, teraz zajarzyłem. Granat w ... no tam gdzie wydano 880 tysi na Łazarku. Cóś nie kumam, niskie ciśnienie lub wrodzona tępota, na jedno wychodzi. Pozdrawiam!
10-02-2016 12:46:32
albańczyk
Widzę że film Kelly's Heroes, pozdro morlock
10-02-2016 11:55:20
morlock
Kolejna sprawa- "...Same konsultacje zostały poprzedzone opracowaniem tak zwanego Zwięzłego Dokumentu ... " Ile to nas kosztowało?
10-02-2016 11:51:06
morlock
@Jarecki Domem zapachniało? A poważniej. Może należy wyburzyć całą ścianę wschodnią kamienic Łazarka. Tylko produkują cień i ciepło sprzyjające rozwojowi pleśni dla wspomnianych przez Ciebie "rynsztokodawców". Inna sprawa. Kto z sobotnich kolejek po surówki też zauważył że te wkłady z zieleniną tak naprawdę to TYLKO wkłady w blat a nie chłodziarki? Kupuję od nich surówę która smaczna jest dziś i czasem jutro. Pojutrze to już GOAP a czasami Sanepid. No nie mam nic do sprzedających ekspediętek z wyjątkiem wciskania chłamu. Smaczne jak świeżawe. Uprzedzając wegów- można na Łazarzu nabyć zieleninę która wytrzyma 3 doby, w takich samych cenach.
10-02-2016 11:34:41
mieszkaniec
niech w końcu zrobią coś z tymi straganami. Mamy 2016 rok, a już średniowieczne rynki wyglądały ładniej.
10-02-2016 09:01:25
Lili
to już wogóle nie będzie gdzie stanąć, a menele się rozlegną tam jak mrówki ;/
10-02-2016 08:42:59
Jarecki
Mam nadzieję, że uwzględniono również likwidację cuchnącego rynsztoka odprowadzającego ścieki ze sklepików na wschodniej ścianie rynku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: