Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

M.Wiśniewski: Likwidacja ławek do niczego nie prowadzi. Będę zachęcał radę osiedla do zmiany decyzji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
M.Wiśniewski: Likwidacja ławek do niczego nie prowadzi. Będę zachęcał radę osiedla do zmiany decyzji
18-10-2016 08:12   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o zlikwidowaniu ławek ze Skweru im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejku Łazarskiego" z powodu bezdomnych. Po naszej publikacji sprawą obiecał się zająć wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, którego zdaniem ławki muszą zostać, a problem bezdomnych powinny rozwiązać odpowiednie służby.

Przypomnijmy. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w ostatnią środę września łazarscy radni podjęli uchwałę o usunięciu trzech ławek, znajdujących się na skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskim"). Wielu mieszkańców skarżyło się na osoby bezdomne, które nie tylko okupują ławki, ale załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w krzakach na skwerku.

Zarząd Zieleni Miejskiej zwraca się z prośbą o rozważenie likwidacji dwóch ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka i przeniesienie ich w bardziej ustronne miejsce. Bezpośrednie sąsiedztwo krzewów stanowi miejsce nie tylko do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale jest również "sypialnią" dla bezdomnych. Powoduje to konieczność corocznej wymiany i uzupełnienia nasadzeń krzewów – tłumaczy Jolanta Szymczak, inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zauważyłem, że panowie zaopatrzyli się nawet w kołdrę i poduszką. Nie może to być sypialnia i toaleta dla bezdomnych – zaznaczył Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

To nie jest jedyne rozwiązanie, usunięcie ławek problemu nie rozwiąże. Pokazuje to tylko stan naszych służb – przekonywał radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie 13 radnych zdecydowało, że ławki znikną z "Lejku", jedynie 2 osoby wstrzymały się od poparcia tej decyzji. Ławki ze skweru im. Kazimierza Nowaka, które stanęły z inicjatywy Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania w 2012 r. mają zostać przeniesione odpowiednio: na ul. Stablewskiego, w okolicy dawnego budynku 8 LO, na skwer przy ul. Kolejowej oraz na Rynek Łazarski przy stacji roweru miejskiego. Decyzji łazarskich radnych nie popiera wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który uważa, że ławki powinny pozostać.

Nie miałem żadnych sygnałów na ten temat. Rolą rady osiedla jest również przekazywanie sygnałów, gdy dane służby sobie nie radzą. Od tego jestem.
Likwidacja ławek to nie jest dobry pomysł. Nie godzę się z tym. Będę namawiał radę osiedla, by zmieniła swoją decyzję. W pierwszej kolejności powinniśmy podjąć możliwe działania służb, by uzmysłowić osobom złe zachowania w miejscach publicznych. Zaplanowałem spotkanie z radą osiedla, policją i strażą miejską w miejscach, gdzie pojawiają się bezdomni jak można rozwiązać ten problem
– mówi portalowi lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Likwidacja ławek to przyznanie się do tego, że służby nie radzą sobie z tym problemem. Idąc tym tropem moglibyśmy zlikwidować wszystkie ławki w Poznaniu. Ławki są dla mieszkanców, nie jest metodą ich usuwanie. Ludzie oczekują miejsc, gdzie mogą na chwilę odpocząć w drodze powrotnej do domu z zakupami czy czekając na kogoś na ulicy. Dla mnie likwidacja ławek do niczego nie prowadzi – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Dodajmy, że w czerwcu 2012 r. na wniosek Rady Osiedla Św. Łazarz zostały zlikwidowane ławki z Placu Wyspiańskiego. Problem ten jednak nie został rozwiązany. Osoby bezdomne przeniosły się do pobliskiego Parku Wilsona i często śpią nawet na ławkach. Kilka lat wcześniej również z inicjatywy łazarskich radnych zlikwidowana została fontanna z "Lejku Łazarskiego", którą podobno bezdomni traktowali ją jako publiczny szalet i noclegownię. Tymczasem plany przebudowy Rynku Łazarskiego przewidują zamontowanie tam nie tylko kilku ławek, ale również budowę fontanny.


Komentarze (15)

19-10-2016 15:10:43
Łazarzanka
Amicus- ale o tym jest w dalszej części mojej wypowiedzi :-)
19-10-2016 14:47:52
Hania
Czy zwykly obywatel ma prawo dostac informacje jak wygladaja dzienne i nocne patrole na Lazarzu, chodzi mi o harmonogram. Jak czesto, w jakich godzinach i gdzie a takze o wynikach takich patroli. Czy sa jakies publikacje publiczne na biezaco z tego zakresu ?
19-10-2016 13:24:55
Amicus
Etymologią i znaczeniem słowa "urzędnik" nie rozwiąże się problemu bezdomnych meneli wypełniających łazarską przestrzeń.
19-10-2016 12:22:52
Łazarzanka
Ann- Urzędnik – w potocznym znaczeniu osoba pracująca lub pełniąca funkcję w administracji publicznej. W Polsce urzędnikami mogą być jedynie osoby zatrudnione na podstawie mianowania w administracji rządowej, a nie samorządowej, dlatego określanie pracowników samorządowych mianem urzędników w świetle polskiego prawa jest błędem. Za Wikipedią. Określenie pracownika samorządowego - tamże. Oczywiście nazwa "urzędnik" w rozszerzonej formie funkcjonuje w mowie potocznej- ale nie na tyle, żeby zniekształcać jego pierwotne znaczenie. Jest to przykład tego o czym mówię- sięgnijmy do źródeł- potem rozmawiajmy- rzeczowo. A tak podjudzamy się wzajemnie niepoprawną polszczyzną i nie ma mowy o konkretnej dyskusji, grają rozbuchane emocje. Acha ! - radni osiedlowi biorą diety- to nie jest wynagrodzenie. A określenie "zawodowy społecznik" - to oksymoron w znaczeniu paradoksalnym. Ten artykuł powinien wywołać dyskusję o tym, jak rozwiązać problem- bo ktoś może mieć ciekawy pomysł, który dotrze do odpowiednich ludzi, a nie powodować "wieszanie psów" na innych- bo to akurat niczego nie zmienia. Pozdrawiam ten deszczowy dzień i życzę więcej uśmiechu na twarzach i mniej złości w sercach :-)
19-10-2016 08:57:02
M.
@Łazarzanko, protest mieszkańców w sprawie przechowalni dla bezdomnych w zaproponowanej lokalizacji był uzasadniony. R. Grobelny chciał po raz kolejny dopieścić inwestora centrum handlowego wybudowanego przy dworcu, któremu obiecał "rozwiązanie problemu bezdomnych". Tylko, że owo rozwiązanie polegało na usunięciu bezdomnych z dworca i przesunięcie ich kilkaset metrów dalej, tuż za płot przedszkola. Przy czym pomocą miała być noclegownia (z założenia dostępna dla osób nietrzeźwych), a nie miejsce stałego pobytu. Co mieli zrobić ze sobą bezdomni w ciągu dnia? To już było nieistotne.
19-10-2016 00:42:41
REDAKCJA
@Łazarzanka: Zapewne mam przyjemność którąś z Pań Radnych. Jestem zawsze na posiedzeniach Rady Osiedla Św. Łazarz, gdy mam jakieś zapytania kontuje się z radnymi. Nigdy nie kierowałem się pogonią za sensacją i oglądalnością, ale dostarczeniu informacji Czytelnikom i Mieszkańcom. Portal lazarz.pl przekazuje nie tylko pozytywny obraz rady osiedla, ale kiedy trzeba zajmuje również stanowisko krytyczne i na tym polega rzetelne dziennikarstwo. Dodam, że w sobotę ukazała się publikacja o Waszym 20-leciu, więc nie jest tak, że uczepiłem się rady osiedla. Pozdrawiam.
19-10-2016 00:06:37
Ann
@Łazarzanka - radni dzielnicowi to urzędnicy. Społecznicy nie biorą pieniędzy za swoją pracę. Radni owszem. Czyli są zawodowymi społecznikami! Tzn. urzędnikami.
18-10-2016 17:07:31
Gonia
Z 10 lat temu chyba siedziałam na tej ławeczce, ale tak naprawdę uważam że prezydent Wiśniewski ma rację, problemy z bezdomnymi powinny być rozwiązane inaczej, stosownie do sytuacji ale w jakimś sensie systemowo, jakaś polityka miasta bardziej efektywna w tym temacie by się przydała, wszak bezdomny to też człowiek a nie jak niektórzy uważają, że g*wno
18-10-2016 16:47:37
Amicus
Tak, jak wynika z dyskusji, ławki na skwerku to najmniejszy problem, a raczej wierzchołek góry lodowej. @M: 1500 zł za miesiąc? Masakra! To za tyle uzbieranych pieniędzy powinniśmy mieć ryneczek rodem z czystych staroniemieckich bazarków :) Nic dziwnego, że produkty tam sprzedawane mają swoją cenę, a klient woli zdecydowanie taniej i wybierze pobliskie Netto lub Biedrę. Sorry, prawa rynku.
18-10-2016 15:24:37
M.
@Amicusie, a po co mają remontować rynek? Sprzedający jeszcze podnajmują stragany, kupujący też jeszcze są. Widocznie ten syf nam odpowiada. A tak zupełnie serio, spółka miejska Targowiska kasuje co miesiąc całkiem spore pieniądze, szczególnie uzwględniając, co w zamian oferuje najemcom. Ostatnio rozmawiałam z jednym z panów mających stragan - co miesiąc musi za niego zapłacić 1500 zł. Co roku słyszymy o planach modernizacji rynku, tylko z gadania nic nie wynika. Za to za jakiś czas szefostwo spółki Targowiska wyrazi zdziwienie, że na rynkach jest coraz mniej klientów i sprzedawców.
18-10-2016 14:48:53
Łazarzanka
Poznanianka- radni osiedlowi to NIE URZĘDNICY !!!- a jak społeczność lokalna była i jest zainteresowana- to najbardziej było widoczne w protestach przeciwko tzw. Przechowalni dla bezdomnych, która miała być na Łazarzu. Co do Pana wiceprezydenta- to to jest dopiero mowa-trawa, problemy z bezdomnością na łazarzu były wielokrotnie naświetlane przez społeczników i RO też- z tego co się orientuję. I co- koniec końców- zmniejszyła się liczba strażników miejskich na Łazarzu- działa 1 !- słownie jeden (reszta tych widocznych- to zależy gdzie ich poślą) i jeden radiowóz SM na całym Grunwaldzie, bo miasto nie ma kasy. I serdeczna prośba- krytykujmy- ale róbmy to z wiedzą faktyczną, zapoznajmy się z kompetencjami danych osób- a potem krytykujmy i oceniajmy ich działania w stosunku do ich możliwości i zasięgu. Dopiero wtedy możemy mówić o dialogu- a jak nie wiemy, kto co może, to sięgnijmy do źródeł ustawowych, miejskich i etc. Panie Januszu- też proszę o pisanie prawdy (np. dotyczących możliwości działania RO)- chyba na tym polega solidne dziennikarstwo. A może jednak się mylę i chodzi tylko o wzbudzenie taniej sensacji i nakręcanie spirali niechęci. Pozdrawiam wszystkich
18-10-2016 13:24:28
Amicus
Tak naprawdę to jest pudrowanie gó**a, bo radni i cała ta miejska władza powinna głęboko zastanowić się nad kompleksową przebudową rynku z ładnymi zadaszonymi boksami zamykanymi na noc, miejscami parkingowymi, itp. i przede wszystkim wdrażaniem tej idei w życie - bo z tym bywa największy problem. A teraz to brzmi dumnie, że na Rynku stawiane są miejskie meble - w otoczeniu psich kup, zapachu bezdomnych, itp.... W domu remontu też nie zaczyna się od umeblowania...
18-10-2016 13:09:55
morlock
@Amicius Przechodząc wzdłuż Lejka często obserwuję, przeważnie starsze osoby koegzystujące na ławeczkach pół na pół z osobami które i tak teraz wyprowadziły się w związku z "upalną, złotą polską jesienią" w inne miejsca. A to że czyjś dzieciak przyniósł do własnej jaskini wszy? Pozwól że niegrzecznie zachichotam i pies drapał ortografię.
18-10-2016 08:42:05
poznanianka
Pierwsze : wymienić nie tylko tych 13 radnych.To papierowi urzędnicy . Za biurka wiedza lepiej . A mowę maja kwiecistą . I na t y m k o n i e c . Ale panie i panowie r a d n i , to już nie tak. Społeczność lokalna jest bardziej z a i n t e r e s o w a n a komfortem życia i umieją l i c z y ć nasze wydawane pieniądze. Smutne tylko to ,że w sprawie czy i gdzie przenieś ławki ,jak radzimy sobie z bezdomnym angażuje sie wiceprezydent. To może przy przebudowie Kolejowej zaangażują się władze jeszcze w y ż s z e g o szczebla.Tak , tak .Może sen sprzed kilkunastu lat się spełni. Ulica Kolejowa po przebudowie ( s p r a w n i e organizacyjnie i merytorycznie ) nie bedzie " b u b l e m " , gniotem jak Dworzec Głowny.
18-10-2016 08:41:39
Amicus
Nawet jak już tam bezdomnych nie będzie, to ciekawe kto na takich ławkach będzie siadał znając ich "przeszłość"?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: