Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec będzie mieć nadbudowany budynek z 11 piętrami i porośniętą zielenią fasadę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec będzie mieć nadbudowany budynek z 11 piętrami i porośniętą zielenią fasadę
14-01-2016 00:29   Janusz Ludwiczak
W połowie września ubiegłego roku PKP przedstawiło plan tego, co stanie się z budynkiem starego dworca. Dotychczasowy gmach Poznania Głównego ma zostać wyburzony, a w jego miejscu stanie nowy z odtworzeniem historycznego wyglądu, w którym znajdzie się centrum obsługi podróżnych. Wiemy jak obiekt będzie wyglądać od środka.

Jak zapowiedziały władze PKP stary dworzec ma dalej służyć pasażerom.

Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – zapowiedział Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

W nowym obiekcie powstaną kasy biletowy, informacja i punkty obsługi podróżnych. Znajdą się tu również sklepy, restauracje i kawiarnie. Kompleks ma mieć odtworzony historyczny wygląd starego dworca, będzie czterokondygnacyjny. W części podziemnej powstanie również parking. Koncepcja zakłada połączenie budynku kładką dla pieszych z ulicą Głogowską w rejonie Dworca Zachodniego i parkingiem naziemnym nad peronami 1, 2 i 3, znajdującym się w części centrum handlowego Poznań City Center.

Nowy dworzec w miejscu starego wraz z hotelem i biurowcami ma zrealizować węgierski deweloper, firma Trigranit, która wybudowała już obecny budynek dworca wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.

Cały projekt jest projektem komercyjnym. My do projektu wnosimy grunt, który ma określoną wartość. Druga strona organizuje wkład własny i zajmuję się sprawą finansowania i realizacji przedsięwzięcia. PKP nie wnosi nic oprócz gruntu ze środków publicznych. Dla nas istotne było wypracowanie koncepcji akceptowalnej społecznie i biznesowo bez udziału środków publicznych. Liczymy, że inwestycja przyniesie zysk. Po zamknięciu procesu sprzedaży Poznań City Center odzyskaliśmy trzykrotną wartość gruntu – tłumaczy Jarosław Bator, członek zarządu spółki PKP.

Wiemy jak ma wyglądać nowy obiekt. Na placu przed budynkiem znajdą się ławki i fontanny. Frontowa ściana przy wejściu do budynku ma być porośnięta zielenią. Budynek starego dworca ma składać się z 14 kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Na poziomie -1 zaplanowano parking podziemny na 41 miejsc postojowych. W części obsługi podróżnych, która znajdzie się na dwóch poziomach naziemnych oprócz kas biletowych, punktów informacyjnych znajdą się również kawiarnie, sklepy i mini galeria handlowa. W holu pod przeszklonym dachem mają rosnąć drzewa.

Do obiektu dobudowany zostanie 11-piętrowy budynek, w którym znajdzie się głównie hotel, ale również biura. Projekt przewiduje dobudowanie kolejnych trzech 11-piętrowych budynków, które wybudowane mają zostać w kierunku południowym, równolegle na osi peronów 1 i 4.

Jak zapowiada PKP pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Czy tak się stanie? Przekonamy się za trzy lata.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami kolei spotkali się poznańscy społecznicy.

Kilkuosobowa reprezentacja Prawa do Miasta odbyła dwugodzinną rozmowę w siedzibie Trigranitu w Poznaniu, z liderami projektu inwestycyjnego dotyczącego starego dworca kolejowego, z udziałem projektanta znanej już koncepcji. Rozmowa miała na celu przedłożenie uwag do projektu i wyjaśnienia oraz przedstawienie naszego stanowiska wobec inwestycji. Dobrze, że w obecnych realiach finansowo-instytucjonalnych ma być realizowany projekt, który przywraca funkcje dworca w starym budynku na dużą skalę. Chcemy, by ten projekt był zrealizowany bez odwlekania, bo podróżnym nowy dworzec jest potrzebny. Mamy uwagi i zastrzeżenia do pewnych rozwiązań projektu, podobnie jak SARP i Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. Firma jest gotowa o nich rozmawiać w toku dalszych konsultacji społecznych i otwarta na zmiany. Głownie chodzi o kładkę i tunel – wskazuje Lech Merlger ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Prawo do Miasta podtrzymuje zamiar przystąpienia w charakterze strony do postępowań środowiskowych oraz o warunki zabudowy, bo jak uczy doświadczenie, daje nam to pozycję bardziej partnerską wobec inwestora. Mamy świadomość że nie wszystkie oczekiwane rozwiązania dotyczące dworca mogą zaistnieć już przy realizacji tego projektu. Należy to zaakceptować, bo to co jest możliwe w tym kroku przyniesie jakościową zmianę na lepsze. Jednocześnie konieczne jest publiczne wyjaśnienie powodów odroczenia niektórych postulowanych rozwiązań i wskazanie drogi do ich realizacji – podsumowuje Lech Mergler, Prawo do Miasta.


R E K L A M A

Komentarze (1)

14-01-2016 13:03:29
De.
Trigranit powinien mieć zakaz robienia czegokolwiek w Poznaniu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: