Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznaniacy chcą starego dworca z historyczną fasadą. Tunel zostanie przedłużony do City Center? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznaniacy chcą starego dworca z historyczną fasadą. Tunel zostanie przedłużony do City Center?
31-10-2015 20:02   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Zakończyły się konsultacje, w których poznaniacy mogli wybrać czy zachowana zostanie i zrewitalizowana zostanie istniejąca fasada starego dworca, nawiązująca do elewacji przedwojennej czy nowa fasada będzie bardziej nowoczesna.

Jak już informowaliśmy pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Zaproponowane zostały dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca.

Przez dwa tygodnie poznaniacy mogli zdecydować w konsultacjach, czy zachowana zostanie i zrewitalizowana zostanie istniejąca fasada starego dworca, nawiązująca do elewacji przedwojennej czy nowa fasada będzie bardziej nowoczesna.

Okazuję się, że aż 72% poznaniaków chce, by przywrócona została historyczna fasada starego dworca.

Zadaniem, jakie sobie postawiliśmy i naszym głównym założeniem, było przywrócenie funkcji pasażerskich w starym budynku dworca i rozwiązanie węzła gordyjskiego, jakim jest komunikacja w obrębie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. W pracy nad projektem koncentrowaliśmy się na 3 kwestiach: budowie kładki, wykorzystaniu ul. Dworcowej do obsługi komunikacyjnej kompleksu i architekturze budynku. O szczegółach na pewno będziemy jeszcze dyskutować – powiedział Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

Fasada, w formie, jaką miała przed II wojną światową, oprócz wartości historycznej ma też walor symboliczny. Jest swego rodzaju nośnikiem informacji o przeznaczeniu i historycznej funkcji tego miejsca – dodaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Wyniki konsultacji zostały zaprezentowane w środę w trakcie specjalnej debaty, która z przedstawicielami Urzędu Miasta i PKP odbyła się w Centrum Kultury Zamek. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały szczegóły projektu w zakresie funkcjonalności dworca, z uwzględnieniem kwestii komunikacyjnych.

W całym układzie komunikacyjnym dworca brakowało miejsca, które powiązałoby wszystkie elementy rozproszonego układu dworcowego. Chcieliśmy, by łącznikiem było centrum obsługi pasażerów, z którego podróżni będą mogli szybko dotrzeć na każdy peron. To swoiste serce całego układu będzie się znajdowało na poziomie -1 – mówił Michał Lah z Pracowni Architektonicznej PiG.

Miasto się rozwija, planuje się zabudowę Wolnych Torów. To otwiera nam perspektywę wschodnią dla kompleksu dworcowego. Wyjście z tunelu powinno się więc znajdować także od strony centrum handlowego, tym bardziej, że planowana kładka ma od wschodu wylot na parkingi Poznań City Center – przekonuje Andrzej Kurzawki, architekt.

To, że dyskusja jest na takim etapie, to efekt trwających wiele miesięcy rozmów i negocjacji. Jako miasto mamy ograniczone możliwości wpływania na inwestora. Będziemy uwzględniać fachowe postulaty, ale musimy też respektować budżety i szukać kompromisów. Oczywiście będziemy starali się udostępniać na naszych stronach poszczególne etapy projektu, tak by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (1)

01-11-2015 08:41:28
Negatyw
Jeśli realizacja pójdzie na wzór Kapcia - całość będzie gotowa do 2075 roku (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: