Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Średnie zainteresowanie "trójką". Bezpośredni tramwaj z Głogowskiej na deptak zostanie do końca roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Średnie zainteresowanie "trójką". Bezpośredni tramwaj z Głogowskiej na deptak zostanie do końca roku
11-09-2015 08:09   Janusz Ludwiczak
Już drugi tydzień mieszkańcy Górczyna i Łazarza mogą korzystać z bezpośredniego połączenia tramwajowego, łączącego ulicę Głogowską z Dworcem Głównym i Starym Browarem. Z "trójki" korzysta jednak niewielu pasażerów, często w tramwajach dużo miejsc jest pustych. Czy zatem takie połączenie, o które od ponad 20 lat wnioskowały rady osiedli, szkoły i niektórzy mieszkańcy jest jednak niepotrzebne?

Od 31 sierpnia "trójką" można dojechać z Górczyna i Łazarza bezpośrednio do Dworca Głównego, Starego Browaru czy Multikina 51. O uruchomienie takiego połączenia od ponad 20 lat ubiegały się Rady Osiedli: Św. Łazarz i Górczyn, przedstawiciele szkół (m.in. Szkoły Podstawowej nr 69), a także niektórzy mieszkańcy.

Na bezpośrednim połączeniu tramwajowym z ulicy Głogowskiej do centrum zależało szczególnie osobom starszym oraz przedstawicielom łazarskich i górczyńskich podstawówek, którzy dojeżdżają z wycieczkami klasowymi na seanse do Multikina z grupą kilkunastu dzieci. Wielokrotnie zgłaszali się do nas mieszkańcy z postulatem, by tramwajem można było dojechać z Głogowskiej na deptak – wskazywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Od 10 lat wnioskowaliśmy o to. Argumentem ZTM była zbyt daleka odległość między przystankami. Teraz pojawił się przystanek za Mostem Dworcowym, przy nowym dworcu i galerii handlowej Poznań City Center. Powinno powstać takie połączenie, by mieszkańcy mogli dojechać nie tylko z Głogowskiej np. na Półwiejską, ale chociażby na dworzec Poznań Główny. Dodatkową komplikacją dla wielu osób są przesiadki, teraz jeszcze bardziej skomplikowane. Zazwyczaj można było przesiąść się przy Moście Dworcowym. Teraz pasażerowie mają do wyboru albo podjechać na "Most Dworcowy" i przesiąść się na "szóstkę", albo wysiąść przy Dworcu Zachodnim i przesiąść się na tramwaj linii 12. Jest to uciążliwe szczególnie wieczorami, gdy tramwaje kursują co 20 minut lub w niedzielne poranki, kiedy jeżdżą co pół godziny – argumentował Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Już drugi tydzień mieszkańcy Górczyna i Łazarza mogą korzystać z bezpośredniego połączenia tramwajowego, łączącego ulicę Głogowską z Dworcem Głównym i Starym Browarem. Z "trójki" korzysta jednak niewielu pasażerów, często w tramwajach dużo miejsc jest pustych. Czy zatem takie połączenie, o które od ponad 20 lat wnioskowały rady osiedli, szkoły i niektórzy mieszkańcy jest jednak niepotrzebne?

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu na bieżąco monitoruje funkcjonowanie linii komunikacyjnych. Jest to niezbędne dla zapewnienia oczekiwanego przez pasażerów standardu funkcjonowania poszczególnych linii, ale także dla podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących transportu publicznego. Analiza wyników monitoringu (którego elementem jest m.in. badanie napełnienia pojazdów) jest jednym z istotnych czynników służących podejmowaniu ewentualnych decyzji o zmianach w funkcjonowaniu poszczególnych linii – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Linia tramwajowa nr 3 w obecnym kształcie funkcjonuje dopiero drugi tydzień, od 31 sierpnia. Jest zatem zdecydowanie zbyt wcześnie, aby oceniać zainteresowanie linią, czy wyciągać wnioski dotyczące jej funkcjonowania. Decyzji można spodziewać się nie wcześniej, niż pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Na pewno do końca tego roku nie planujemy zmian w trasie linii nr 3 – zapewnia Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Jednym z powodów pustych siedzeń w "trójce" może być kiepska częstotliwość. Tramwaje linii nr 3 kursują tylko w dni robocze w godz. od 6:30 do 19:00 z częstotliwością co 20/24 minuty (naprzemiennie z "jedenastką"). Sytuacja może się zmienić kiedy do Poznania przyjadą studenci. Co ciekawe z Łazarza do Starego Browaru i Multikina można dojechać również tramwajem linii nr 1, który ze względu na remont torów na Rondzie Starołęka do 15 września będzie kursować objazdem przez Wildę.


Komentarze (8)

16-09-2015 21:25:51
Aga
Jedyny tramwaj jaki wgl skręca bezpośrednio w stronę półwiejskiej a zastanawiacie się czy tramwaj zostawić czy nie? Osobiście korzystam z tego tramwaju codziennie i ułatwia całkowicie dojazd. Ale często jest tez tak że kiedy musze dojechać w innych godzinach to akurat kompletnie nie pasuje przyjazd "3" bo kursuje co 20-25 min.. Nie rozumiem tez tego dlaczego nie ma rozkladu jazdy tak jak kazdy inny tramwaj tylko jezdzi w dni robocze i do 19? Te godziny to porażka.. W zeszłym roku przed godzina 8 nie dalo sie wejsc do żadnego tramwaju tyle studentów jechało a na moście dworcowym wszyscy wychodzili na przesiadke zeby skrecic w strone półwiejskiej..
12-09-2015 23:36:32
norbi
jak "1" jedzie na deptak to po co "3" ? bez sensu
12-09-2015 22:53:08
aga
ZGADZAM SIĘ,ŻE TRÓJKA MOGŁABY JECHAĆ CZĘŚCIEJ.OD LAT RADNI WALCZYLI O TO POŁĄCZENIE I PROSZĘ JEST.TYLKO JAK JEDEN KURS WYPADNIE TO TRZEBA CZEKAĆ 40 MIN I NA PEWNO SIĘ CZŁOWIEK DO PRACY SPÓŹNI.ZATEM POŁĄCZENIE JEST POTRZEBNE ,ALE CZĘSTOTLIWOŚĆ KURSÓW TRZEBA ZWIĘKSZYĆ!!!!!!!
11-09-2015 19:16:03
Iwona
Ja jeżdżę do pracy na szóstą rano i chętnie bym skorzystała z tej linii, bo nie musiałabym się przesiadać lub jechać naokoło i dochodzić pieszo spory kawałek. Ale cóż. Pierwszy tramwaj odjeżdża z przystanku Rynek Łazarski dopiero przed siódmą. Jeżdżę więc od maja samochodem, wygodniej (klimatyzacja) i bez przesiadek. Nawet jak czasem stoi się w korku, to i tak zdecydowanie lepiej. Lata całe jeździłam tramwajami, a wcześniej nawet i autobusami, ale mam już dość. Może gdyby ta trójka jeździła częściej i wcześniej, to może bym pozostała przy tramwajach. Ale taki rozkład to chyba kpina z mieszkańców Łazarza.
11-09-2015 14:52:18
Hania
20 lat minelo od wnioskowania o te polaczenie, przez 20 lat Lazarz sie wyludnil i to znacznie to teraz puste bimby jezdza i nie ma co sie dziwic. Jeszcze kolejne 20 lat to Lazarz bedzie pustkowiem. Tyle ile stoi pustych kamienic i do remontu na Lazarzu, i opuszczonych, i wyremontowanych i pustych bo drogie mieszkania okropnie to jest szok ! Kto ma jezdzic ? Ludzie starsi sa wywalani z mieszkan, ktore zajmowali przez dziesiatki lat metoda na podwyzszanie wynajmu, wiec ida gdzie indziej, gdzie taniej a niestety tanio przy Glogowskiej NIE JEST !!!
11-09-2015 13:58:40
jacek
jak nie potrzebne to jezdzi puste, proste, mówiłem ze nie ma tam takich potoków pasażerskich, ale nie bo szkoły jezdzą o multikina - bzdura!!!
11-09-2015 13:34:16
Magdusia
O tę linię walczono od lat . Teraz ,gdy została uruchomiona okazuje się być niepotrzebną? Jeśli mam na tramwaj czekać 20 min i więcej to wsiadam do pierwszego lepszego, aby dojechać na Most Dworcowy i się przesiąść. Dlaczego tak rzadko jeździ trójka? Na pewno miałaby większe powodzenie ,gdyby jeździła z większą częstotliwością
11-09-2015 12:45:47
Ewa
Jak jeździ tak rzadko to nic dziwnego, że jeździ praktycznie pusta.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: