Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Basen, o którym marzyliśmy od lat: latem jak Termy, zimą lodowisko" - Łazarz 2025 wg Lidii Dudziak - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Basen, o którym marzyliśmy od lat: latem jak Termy, zimą lodowisko" - Łazarz 2025 wg Lidii Dudziak
24-08-2015 11:06   Janusz Ludwiczak
"W Parku Kasprowicza możemy przysiąść w kawiarence i miło porozmawiać z koleżanką przy lodach. Kawałek dalej widzimy wyłaniający się zza drzew basen osiedlowy, o którym my łazarzanie marzyliśmy od lat. Basen ma też funkcje zewnętrzna w czasie lata, tak jak Termy Maltańskie. Zimą można tam zorganizować lodowisko, aby dzieci miały frajdę i nie musiały jeździć na drugi koniec miasta, aby w czasie ferii poślizgać się na lodzie. Latem ten teren żyje, organizowane są na nim róże imprezy społeczne, dziecięce, rozrywkowe organizowane przez społeczników" - uważa Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania. Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku.

Mija 10 lat od założenia portalu Łazarz.pl. Janusz Ludwiczak poprosił mnie z tej okazji o tekst na... 20-lecie - o tym jaki będzie Łazarz A.D. 2025. Jaki będzie Łazarz oczami łazarzanki od urodzenia?

Zaczynam spacer od Dworca Zachodniego, którego budynek został pięknie wyremontowany i zachował swój historyczny wygląd.

Nieopodal Międzynarodowe Targi Poznańskie, będą w 100% własnością Miasta Poznania, będą dalej się rozwijały i przyciągały różne imprezy międzynarodowe, będą miejscem, na różne ważne konferencje międzynarodowe, a tym samym miasto będzie odwiedzało coraz więcej gości, to spowoduje dalszy rozwój Poznania.
W wolnym czasie teren MTP będzie wykorzystany na różnego rodzaju imprezy sportowe, naukowe, a także będzie dostępny dla zwykłych mieszkańców np. w czasie letnim strefy zabaw dla dzieci, być może dla seniorów.

Ulica Głogowska będzie bardziej przystępna dla pieszych, będą na niej posadzone drzewa, które swoim widokiem sprawią, że ulica będzie przyjazna ludziom, będą mogli przysiąść na ławeczkach lub wypić kawę, poczytać gazetę, w coraz częściej zakładanych kawiarenkach.

Ruch zostanie tak zorganizowany, aby był przystosowany również dla rowerzystów, którzy będą mogli bezpiecznie poruszać się po niej. Będzie nazwana ulicą Strefy Kultury, będą na niej liczne galerie sztuki, będą odbywały się wystawy, warsztaty, cały Poznań będzie wiedział co jest na Łazarzu, na ulicy Głogowskiej. Wszyscy artyści będą obowiązkowo odwiedzali nasz fyrtel.

Idąc dalej w kierunku Górczyna mijamy Park Wilsona, piękny park zbudowany w stylu trochę angielskim, o którym swego czasu dyrektor Palmiarni mówił, że jest zabytkowy i dlatego nie można , za w nim ingerować, oraz za dużo go udostępnić mieszkańcom, z czym ja się absolutnie nie zgadzam. Ten park został stworzony dla ludzi, aby cieszyli się pięknym widokiem , oprócz tego mieszkańcy muszą czerpać przyjemność w wykorzystaniu przestrzeni parku na np. ławeczki, na których przysiądą, odnowiona fontanna ma cieszyć oczy wyrzucając wodę dla ochłody odnowiona kultowa już Muszla Koncertowa, na deskach której będą częściej organizowanie różnego rodzaju występy.

Nasze pociechy też musza mieć co w tym parku robić, a więc przyjazne place zabaw dla nich, ale i dla ich opiekunów, seniorów. To wszystko wpisuje się w istotę parku jako miejsca do wypoczynku i miłego spędzenia czasu. Wychodząc z Parku Wilsona rzucamy oko na nasza piękną Palmiarnię, która jest istna perełka w tym parku.

Teraz kierujemy się na naszą łazarską „Arenę”, mijając po drodze pięknie wyremontowane secesyjne kamienice na sąsiadujących ulicach.

Na parterach w tych kamienicach spotykamy kafejki, gdzie możemy wypić kawę i zjeść domowe ciasto. Idziemy dalej, mijamy nasze szkoły przy Berwińskiego i Wyspiańskiego, szkoły które są tutaj od zawsze, nasi rodzice do nich chodzili, pięknie odnowione stare elewacje przykuwają widok mieszkańców.

Jesteśmy na „Arenie” , a właściwie w Parku Kasprowicza. Jest to teren szczególny dla Łazarza, jest tam pięknie urządzona zieleń, alejki są pięknie wyremontowane, przy nich stoją ławeczki. Nieopodal jest plac zabaw dla dzieci i siłownia zewnętrzna dla seniorów.

Możemy przebywać razem z dziećmi, bacznie im się przyglądając. Sam budynek – hala Arena przeszedł modernizację i wygląda pięknie odnowiony. Mogą w nim odbywać się różnego rodzaju imprezy sportowe, które mogą pomieścić więcej ludzi niż teraz. Miło patrzeć na teren, na którym jeszcze nie tak dawno, komuś z władz marzyły się wieżowce na Arenie, na terenie po stadionie sportowym. Dzisiaj patrzymy na ten teren i cieszymy oczy widząc obiekty sportowe, które służą społeczności łazarskie ale i nie tylko. W Parku Kasprowicza możemy przysiąść w kawiarence i miło porozmawiać z koleżanką przy lodach. Kawałek dalej widzimy wyłaniający się zza drzew basen osiedlowy, o którym my łazarzanie marzyliśmy od lat.

Basen ma też funkcje zewnętrzna w czasie lata, tak jak Termy Maltańskie. Zimą można tam zorganizować lodowisko, aby dzieci miały frajdę i nie musiały jeździć na drugi koniec miasta, aby w czasie ferii poślizgać się na lodzie. Latem ten teren żyje, organizowane są na nim róże imprezy społeczne, dziecięce, rozrywkowe organizowane przez społeczników.

Teren jest pięknie uporządkowany, zieleń pięknie zorganizowane, a i dla zmotoryzowanych nowe miejsca postojowe wzdłuż ulicy Jarochowskiego. Nasi milusińscy - pieski mają coś dla siebie. Nasz łazarski wybieg dla piesków, na którym biegają beztrosko i pokonują tor przeszkód specjalnie dla nich zorganizowany.

Każdy kawałek wolnej przestrzeni powinien być zagospodarowany z myślą o wygodzie mieszkańców, więcej placów zabaw dla maluchów i zieleni.

Swoją funkcje zachowują tereny dzisiejszych ogródków działkowych na Hetmańskiej i Reymonta. Jako mieszkańcy potrzebujemy tej funkcji to nasze oazy zieleni, których na Łazarzu nie mamy za dużo.

Teren na ul. Hetmańskiej po dawnych ogródkach, park biurowy zamiast klocka kolejnej galerii handlowej, zespół swobodnie rozmieszczonych budynków, w którym pracę znajdują setki młodych ludzi, absolwentów poznańskich uczelni.

Ulica Reymonta i Przybyszewskiego przylegające do Łazarza wyposażone w nowe chodniki, ale i ścieżkę rowerową dla rowerzystów.

Idziemy w kierunku Rynku Łazarskiego i widzimy pięknie wyremontowany Rynek Łazarski zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, na którym panuje ład i porządek jest też miejsce, na którym stoją ławeczki, aby starsi ludzie mogli przysiąść i odpocząć idąc ze spaceru np. z Parku Wilsona na ul. Kolejową, która pięknie wyremontowana pokazała swój blask.

Jeszcze tzw. Wolne Tory będące na granicy Łazarza i Wildy, dobrze, mądrze zagospodarowane z kładka pieszo–rowerową, łączącą Łazarz z Wildą.

Kamienice na Łazarzu wyglądają coraz piękniej, ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, wspólnoty remontują pięknie elewacje i wewnątrz, podwórka świecą czystością i miłym zagospodarowaniem, chętnie spotykają się na nich sąsiedzi, tak jak to było przed laty. Chodniki na Łazarzu wyglądają coraz ładniej, są bezpieczne dla mieszkańców. Jeśli była by strefa płatnego parkowania, to tylko wówczas, kiedy wszystkie chodniki w strefie będą odpowiednio wyremontowane, i przygotowanie dla pieszych. Będzie coraz więcej zieleni i kwiatów.

No i najważniejsza rzecz na Łazarzu, to bezpieczeństwo i porządek. Pięknie zrewitalizowana dzielnica spowoduje, że zaczniemy bardziej o nią dbać i utożsamiać się z nią. Będzie naszą dumą, dlatego sami będziemy zwracali uwagę na wszelkie nieprawidłowości, przy pełnej współpracy z odpowiednimi służbami. Jako sąsiedzi zaczniemy się rozpoznawać, jak to było kiedyś, a przez lata zostało zagubione i staliśmy się anonimowi. Na Łazarzu dobrze czują się i rodzice, i dzieci, seniorzy i goście przybywający do nas, dla każdego znajdziesz coś miłego.

Mieszkam tutaj od urodzenia i nigdy nie opuszczę tego miejsca. Kocham nasz fyrtel. Nasz Łazarz będzie po prostu piękną częścią naszego kochanego miasta Poznania.

Z okazji 10-lecia istnienia portalu Łazarz pl. Panu Januszowi Ludwiczakowi autorowi tego przedsięwzięcia podziękowania, za dotychczasowa pracę na rzecz naszego Łazarza, z życzeniami dalszych sukcesów, pomyślności i zadowolenia z prowadzenia portalu Łazarz pl.

Lidia Dudziak
Radna Miasta Poznania


R E K L A M A

Komentarze (7)

25-08-2015 19:44:50
emeryt
Obiecanki w stylu pis a życie swoje.
24-08-2015 22:58:25
Kasia
Pani Dudziak oprócz sprawy z osiołkami jeszcze co chwila się udziela którą to ulicę zmienić na Kaczyńskiego. Tak sobie wyobraża swoje miasto, jakoś w tych swoich wizjach o tym nie wspomniała?
24-08-2015 22:49:26
jacek
czasami to krew mnie zalewa jak patrzę na ludzi zarządzających miastem, daleki jestem od krytykowania wszystkich i wszystkiego, ale skoro jest Pani radą od wielu lat to dlaczego nie dba Pani o harmonijną i przemyślaną politykę rozwoju miasta? Może zamiast zajmować się, przepraszam za słowo, blubraniem o łąweczkach, pięknych elewacjach i lodowiskach trzeba pilnować inwestycji miejskich i nie dopuszczać do takich bubli jak dworzec pkp gdzie trzeba wchodzić od strony przystanku tramwajowego przez galerię handlową jednymi jedynymi ruchomymi schodami albo budowie od trzech lat Ronda Kaponiera, ktore zamiast być po tylu latach perełką miasta staje się co stwierdzam z ubolewaniem betonową pustynią gdzie wycięto wszystkie drzewa i zlikwidowano trawniki w ciągu od Kaponiery do M. Teatralnego, może trzeba by zapytać dlaczego podczas remontu ul Dąbrowskiego wycięto wszystkie drzewa? Dlaczego nie ma osób odpowiedzialnych za umycie kładek nad przystankami nad trasą na Franowo, zbudowano coś za grube miliony a teraz nie ma osoby którą zainterweniowała by z sprawie zachowania tam porządku! Może zamiast podglądania osiołków w Zoo i bzdurnymi wojenkami PO PiS , zresztą na dość niskim poziomie, trzeba by zająć się ważnymi sprawami miasta, a nie wypisywać populistyczne listy. Bardzo to słabe...
24-08-2015 21:56:23
Kasia
Ta chora baba niech tutaj swoich chorych wizji nie wprowadza.
24-08-2015 19:15:57
maciej
a jak tam osiołek?
24-08-2015 16:19:46
mm
tak, tak na naszym kochanym "fortlu" .... mamy takich radnych.
24-08-2015 14:01:43
poznaniAnka
Ciekawa wizja, no to Pani Radna ma teraz co robić. Trzymamy za słowo
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

03

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Kantaty Włoskie
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: