Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dzielnica dla wszystkich, z której nikt nie ucieka" - Łazarz 2025 według Łukasza Mikuły - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dzielnica dla wszystkich, z której nikt nie ucieka" - Łazarz 2025 według Łukasza Mikuły
21-08-2015 07:49   Janusz Ludwiczak
"Łazarz w roku 2025 jest dzielnicą dla wszystkich. Ani biedną i podupadłą ani szczególnie bogatą. Być może nie jest to najbardziej modny adres w mieście, ale z pewnością nie jest to także dzielnica, z której ktokolwiek ucieka. To Łazarz, na którym dobrze się czują zarówno seniorzy, jak i młode rodziny z dziećmi. Dzielnica przyjazna zarówno dla tych, co mieszkają tu od kilku pokoleń, jak i tych którzy odkryli ja niedawno" – zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku? Jako drugi swoją wizję zaprezentuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Radny Miasta Poznania wybrany z okręgu Ogrody-Jeżyce-Łazarz-Stary Grunwald.

Co sprawia, że poznaniacy chcą mieszkać w 2025 r. na Łazarzu? W dużej mierze wszystko to, co wydarzyło się przez poprzednie 10 lat. Przespacerujmy się więc trochę po dzielnicy. Wbrew wszystkim zwolennikom jej wyburzenia, gruntownie zmodernizowana Arena nadal stanowi główny punkt Parku Kasprowicza. Zmieniło się natomiast jej otoczenie. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu udało się zagospodarować na cele sportowe i rekreacyjne cały pas wzdłuż ulicy Reymonta, w tym także dawny stadion Energetyka. Zamiast proponowanych kilka lat wcześniej wieżowców z mieszkaniami, mamy tam teraz zatopione w zieleni obiekty sportowe: klub fitness, kręgielnię, krytą pływalnię, a przy okazji mogą już nieco odetchnąć mieszkańcy okolicznych ulic. Udało się bowiem wygospodarować tam nowe miejsca parkingowe dla imprez w Arenie.

Mieszkańców na Łazarzu przybywa, coraz więcej poznaniaków chce mieszkać w okolicy łazarskiej „perły” – Parku Wilsona. Nowe inwestycje na terenie dawnego parkingu MTP między Ułańską a Matejki oraz na dużej działce pomiędzy ulicą Śniadeckich, Głogowską a Parkiem należą do najbardziej atrakcyjnych w mieście. Ale na Łazarzu są też nowe miejsca pracy. Zmiana planów inwestora centrum handlowego Metropolis przy Hetmańskiej okazała się strzałem w dziesiątkę. Zamiast kolejnego wielkiego klocka galerii zakupowej, powstał park biurowy, zespół swobodnie rozmieszczonych budynków, w którym pracę znajdują setki absolwentów poznańskich uczelni. Po drugiej stronie Hetmańskiej, część dawnych ogródków działkowych, zlikwidowanych przez prywatnych właścicieli jeszcze przed 2015 r., została już przejęta przez miasto i zagospodarowana na tereny rekreacyjne. Na pozostałej części nadal gospodarują działkowcy, ale cały zielony kompleks ma już charakter znacznie bardziej uporządkowany, bezpieczny i dostępny niż kiedyś.

Łazarz w 2025 roku to oczywiście nie tylko nowe inwestycje, lecz nadal przede wszystkim zabytkowe kamienice i budynki z lat powojennych, które są areną wszechstronnej i kompleksowej rewitalizacji. Bliskość rozbudowującej się nowej dzielnicy Poznania - Wolnych Torów - sprawia, że zwiększyło się zainteresowanie także dolnym Łazarzem. Objęcie dzielnicy programem rewitalizacji i wykorzystanie nowych mechanizmów prawnych i finansowych pozwoliło ucywilizować ten proces i pogodzić interesy prywatnych właścicieli kamienic oraz lokatorów. Dla osób, u których pojawiły się nowe potrzeby mieszkaniowe, istnieje spora oferta mieszkań komunalnych i TBS-owskich pozwalających uniknąć wyprowadzki na przedmieścia i pozostać w dzielnicy. Udało się także częściowo rozwiązać problemy parkingowe. Po długich konsultacjach mieszkańcy Łazarza dostrzegli potrzebę objęcia dzielnicy Strefą Płatnego Parkowania, wynegocjowali jednak przy tym bardzo korzystne warunki. Przy okazji wprowadzenia Strefy wyremontowano wiele ulic i chodników, dużo zainwestowano w zieleń przyuliczną, a mechanizm finansowania samorządów pomocniczych został tak zmodyfikowany, że większość zysków miasta ze Strefy na Łazarzu powraca do rady osiedla na remonty i inwestycje drogowe.

Zagospodarowanie Wolnych Torów wkroczyło w 2025 r. już w taki etap, że niezbędne jest stworzenie nowego łącznika między Łazarzem a Wildą. Trwa właśnie budowa tunelu pod torami PKP i niezbędnego układu drogowego ulicy Dolnej Głogowskiej, ale dla pieszych i rowerzystów powstaje równolegle zielona kładka nad torami. W 2025 roku toczą się więc ożywione dyskusje o najważniejszej osi Łazarza – ulicy Głogowskiej. Przesunięcie głównego ruchu międzydzielnicowego na nową trasę wzdłuż torów kolejowych daje nowe możliwości dla tradycyjnej głównej arterii Łazarza. Sporów jest co nie miara, najbardziej radykalni dyskutanci chcieliby na Głogowskiej deptaka z tramwajem, ale większość mieszkańców jest za pozostawieniem jednego pasa ruchu samochodowego w każdą stronę. Różnice są w szczegółach, dwie najsilniejsze grupy to zwolennicy poszerzenia chodników, zasadzenia nowych drzew i wytyczenia pasów rowerowych oraz druga opcja, wskazująca na konieczność zagospodarowania uwolnionego pasa jezdni pod cele parkingowe. Być może skończy się to jakimś lokalnym referendum.

A co poza tym w 2025 r.? Z pewnością redaktor Janusz Ludwiczak z okazji 20 urodzin portalu lazarz.pl zaprosi kilka osób do przedstawienia swoich pomysłów na to, jak będzie wyglądać Łazarz za kolejne 20 lat ;-) I tu zaczynają się schody, bowiem wizja dzielnicy w 2045 r. wymaga już naprawdę dużej wyobraźni. Czy to będzie jeszcze w ogóle ten sam Poznań i ten sam Łazarz?

Łukasz Mikuła


R E K L A M A

Komentarze (4)

26-08-2015 23:58:32
dzigon
to nie prawda że łazarz jest przyjaznom dzielnicom poznania mieszkałem tam 40 lat to dzielnica cudów i apsurdów dzisiaj mieszkam 30 kl od poznania nie żałuje tego nigdy bym nie wrócił na ulicę małeckiego tam gdzie mieszkałem
21-08-2015 23:49:41
REDAKCJA
@cenzura. Jak w regulaminie:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Pozdrawiam.
21-08-2015 22:23:22
cenzura
szkoda, że cenzura Redakcji nie zezawala mówic prawdy ===pozdrawiam
21-08-2015 20:21:05
Łazarzanka
Podoba mi się ta wizja!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: