Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Republika Łazarz" - Łazarz 2025 według Marcina Kostaszuka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Republika Łazarz" - Łazarz 2025 według Marcina Kostaszuka
20-08-2015 07:32   Redakcja
Zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku? Jako pierwszy swoją wizję zaprezentuje Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, który pół swojego życia spędził na Matejki.

Mija 10 lat od założenia portalu Łazarz.pl. Janusz Ludwiczak poprosił mnie z tej okazji o tekst na... 20-lecie - o tym jaki będzie Łazarz A.D. 2025. No to niech będzie taki, co jako chłopak z Matejki prorokuję śmiertelnie niepoważnie.


Witam Państwa serdecznie na terytorium Republiki Łazarskiej. Zakładam, że skoro zdecydowaliście się na tę wycieczkę, to znacie chociażby pobieżnie historię powstania Republiki. Pozwolę sobie zatem jedynie przypomnieć, że proklamacja Republiki nastąpiła w wyniku porozumienia artystycznych partyzantek Poznania, Kopenhagi i Berlina oraz zgody rządów Polski, Danii i Niemiec na eksterytorialny korytarz powietrzny dronów osobowych Christiania-Kreuzberg-Łazarz.

Obywatelstwo Republiki otrzymuje każdy, kto przedstawi wiarygodny dowód działalności twórczej, przedstawiając go na żywo w dawnej hali Arena (dziś znanej jako LuxArena) pełniącej poza wydarzeniami kulturalnymi także funkcję lokalnego parlamentu. O przyznaniu obywatelstwa decyduje większość głosów mieszkańców, dopuszczalne są jedna poprawka i jeden egzamin komisyjny - ostatnio zdał go niejaki Chris Martin, znany kiedyś jako lider grupy Coldplay.

Samowystarczalność Republiki ma genezę w ubiegłej dekadzie, gdy w wyniku zagospodarowania tzw. Wolnych Torów połączono w jedną ówczesne dzielnice Wilda i Św. Łazarz. W toku prac ziemnych odkryto ogromne złoża złota i platyny, których dziesiąta część co roku zasila budżet Republiki. Pozwala to na uwolnienie jej obywateli od obowiązku podatkowego oraz wypłatę każdemu z nich miesięcznej pensji (a właściwie stypendium artystycznego) w wysokości 1000 euro.

Zapraszam zatem na zwiedzanie - m.in. siedmiopiętrowego Centrum Kultury Hortex, parków Kasprowicza i Wilsona (połączonych tunelem im. Bonusa BGC), LuxAreny oraz do siedziby koncernu mediowego Mercury.com (powstałego z połączenia Radia Merkury i Łazarz.pl), w którym wspomniany już Chris Martin pracuje właśnie nad reakcją swej słynnej kiedyś grupy. Przyjmijcie Państwo też życzenia udanej wizyty od Prezydentki Republiki Agnes Schablikovskiej i jej premiera Johna Hellera.
— w Łazarz.

Maciej Kostaszuk


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Już 10 lat jesteśmy dla Was

Komentarze (1)

20-08-2015 15:45:01
Brunok K.
Podoba mnie sie to :)
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: