Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zapanuje moda na Łazarz" - Łazarz 2025 według prezesa MTP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zapanuje moda na Łazarz" - Łazarz 2025 według prezesa MTP
22-08-2015 08:47   Redakcja
"Łazarz w 2025 roku to będzie bardzo prestiżowa lokalizacja łącząca historyczne piękno architektury z nowoczesnością. Z jednej strony dzielnica będzie kojarzyła się z biznesem" - sądzi Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku.

Blasku będą dodawały jej nowatorskie bryły budynków biznesowych takich jak Bałtyk Tower, Centrum Targowe MTP czy biurowce zlokalizowane przy torach kolejowych. Z drugiej strony będzie to dzielnica dobra do życia - z odrestaurowanymi kamienicami i willami miejskimi, położona blisko centrum i świetnie z nim skomunikowana.

Zapanuje moda na Łazarz i powstanie tu mnóstwo kawiarni, lokalnych restauracji, pracowni artystycznych czy warsztatów rzemieślniczych. Zostaną zbudowane parkingi podziemne m.in. pod Rynkiem Łazarskim, parking pod Parkiem Kasprowicza oraz parking wielopoziomowy na MTP. Dzięki temu część miejsc postojowych na ulicach zostanie zlikwidowana, a zamiast nich powstaną zielone skwery obsadzone drzewami, z ławkami, na których będzie można odpocząć.

Magistralą komunikacyjną będzie ul. Głogowska ale już na mniejszych uliczkach pierwszeństwo będzie należało do pieszych i rowerzystów. Ulica Wyspiańskiego na odcinku od Areny do ul. Matejki stanie się deptakiem. Będzie to naturalny szlak spacerowy pomiędzy Parkiem Wilsona oraz Parkiem Kasprowicza. Powstanie też nowy park, który będzie się rozciągał przy torach kolejowych i kładka pieszo-rowerowa łącząca go z Wildą. Przy Arenie zostanie stworzony tor wrotkarski a odkryty basen przejdzie gruntowną renowację i stanie się letnim aquaparkiem.

Międzynarodowe Targi Poznańskie jeszcze szerzej otworzą swoje bramy. Od strony ul. Roosevelta powstanie Muzeum Historii Targowego Poznania i otwarta codziennie kawiarnia z wejściem przez Hol Wschodni, obsadzony zieloną roślinnością. Na dachach pawilonów targowych powstaną zielone ogrody, które będą pełniły funkcję rekreacyjną ale także użytkową. Łazarscy ogrodnicy będą mogli tu sadzić warzywa i zioła. Na dachach znajdzie się też specjalne miejsce na ule dla pszczół. Targi zmienią swój sposób zasilania na całkowicie energooszczędny. Na dachach zostaną zainstalowane baterie słoneczne, a ogrody będą zasilane wodą z deszczówki. Budynek Centrum Targowego przejdzie gruntowny remont i będzie stanowił brakujący element architektoniczny pomiędzy szklanym Holem Wschodnim a powstałym w latach dwudziestych XX wieku Gmachem Administracyjnym. W budynku będzie się znajdowało tak zwane zielone piętro z przestrzeniami relaksacyjnymi dla pracowników, tarasem widokowym i ogrodem.

Gmach Administracyjny będzie spełniał funkcję hotelową. Powstanie tu hotel kapsułowy, w którym zamiast pokojów są kapsuły sypialne. Będą z niego korzystali goście targowi ale także podróżni czekający na dalszą podróż pociągiem czy autokarem. W pawilonie Centrum Kongresowego będzie restauracja z tarasem widokowym, w której wieczorami będą się odbywały kameralne koncerty i dancingi.

Przemysław Trawa
Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich


R E K L A M A

Komentarze (6)

24-08-2015 21:56:50
Też Baba
@morlock Mógłbyś rozwinąć swoją myśl o ortografii?
23-08-2015 08:47:59
Hania
@pyra: Czytac umiem, nie martw sie, wiem, ze chodzi o pomysly i wizje, ktore tutaj krytykuje bo mi wolno, mamy wolnosc slowa podobno. A wiec jeszcze raz dla zrozumienia. Niestety bez naprawienia tego co jest do naprawienia na Lazarzu nie widze zadnej z powyzszych wizji ktora moze sie urealnic. Zawezilam sie do napisania o paru sprawach a jest ich multum. Moja wizja i pomysly zwiazane sa najpierw z rzeczywistoscia i terazniejszoscia. Znajac tempo dzialania wladz miejskich itp., to te 10 lat bedzie na rozwiazywanie obecnych problemow /moje pobozne zyczenie/ a wiec moja wizja jest taka: niech bedzie wszystko co musi byc zrobione na Lazarzu zrobione do 2025 roku. Marzycieli pozdrawiam :)
22-08-2015 23:38:07
pyra
@Hania: A czytasz umiesz i czy tylko zrzędzisz? To jest przedstawienie swojej wizji, a nie konkretne deklaracje: Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku.
22-08-2015 23:04:46
Hania
Moze tak najpierw ponaprawiac co jest do naprawienia na Lazarzu, chocby, sprawa Soltysowki, Zielonej Perly /miasto moze prawnie przejac ten budynek/ i kamienicy na ul.Matejki nieopodal Wyspianskiego, niedokonczonej budowy przy Jarochowskiego i Potworowskiego, zaniedbanych/nieuzywanych boisk sportowych przy Parku Kasprowicza i wielu innych takich miejsc zanim podejmie sie jakiekolwiek kroki o jakich napisano wyzej. Co za glupi pomysl zrobienia z odcinka ulicy Wyspianskiego deptaku ! Nie ma tutaj ani interesujacych sklepow ani punktow zaczepienia dla spacerujacych ludzi, jedna kafejka Przymiarka to wszystko. Spacerowicze radza sobie swietnie od poczatku powstania Parku Kasprowicza z przejsciem z jednego parku do drugiego bez robienia deptaku. Obecnie w naszej bramie jest nasikane czesto, no przeciez nie przez mieszkancow tylko przechodniow, przy utworzeniu deptaku nasikane bedzie codziennie kilka razy. Idiotyczny pomysl. Istnieje takze wiele innych problemow zwiazanych z ewentualnym stworzeniem deptaku na tym odcinku Wyspianskiego, z ktorych to chyba pomyslodawcy wogole nie zdaja sobie sprawy. Bede napewno przeciwna temu deptakowi. Wrocmy do rzeczywistosci i zajmijmy sie tym co potrzeba na Lazarzu teraz, zaraz a nie w przyszlosci.
22-08-2015 12:22:47
morlock
@BabaNaRowerze. Na razie z Twojego wpisu wiem tylko tyle żeś uczona w tajemnej sztuce ORTOGRAFII j,polskiego. Gdybyś jeszcze opatrzyła swój wpis adekwatnym emotem to bym wiedział przynajmniej czy mam śmiać się czy płakać. Na temat "Głogowskiego" każde z nas ma swój pomysł (łącznie z naszą "władzą") więc trollowanie w tak prestiżowym temacie byłoby nie na miejscu.
22-08-2015 10:42:48
BabaNaRowerze
A mi marzy się zwężenie Głogowskiej do jednego pasa w każdą stronę i wydzielenia drogi rowerowej. Dałoby się?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

03

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Kantaty Włoskie
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: