Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla uchwaliła budżet na 2016 r.: plac zabaw dla psów, remonty chodników i małe granty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla uchwaliła budżet na 2016 r.: plac zabaw dla psów, remonty chodników i małe granty
19-07-2015 01:20   Janusz Ludwiczak
Podczas środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz uchwaliła budżet na przyszły rok, który wyniesie 852 389 złotych. Wśród najważniejszych inwestycji łazarskiego samorządu pomocniczego w przyszłym roku będą remonty chodników na ul. Wojskowej i Dmowskiego, budowa placu zabaw dla psów w Parku Kasprowicza czy również przeznaczenie 70 tys. zł na "małe granty dla Łazarza". Rada Osiedla Św. Łazarz chce ubiegać się również o grant od miasta na budowę placów zabaw w pięciu przedszkolach.

Na początku piątej już sesji, która odbyła się w środę 15 lipca Rada Osiedla Św. Łazarz uchwaliła pozytywnie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych na 2016 roku. Rada Osiedla Św. Łazarz chce ubiegać się o grant na wybudowanie nowych placów zabaw na terenie pięciu przedszkoli: nr 39 przy ul. Limanowskiego, nr 44 przy ul. Dmowskiego, nr 48 przy ul. Łukaszewicza, nr 89 przy ul. Kasprzaka i nr 90 przy ul. Winklera. Na ten cel łazarscy radni zabezpieczyli 185 tys. zł. Dodatkowej 200 tys. zł Rada Osiedla Św. Łazarz może pozyskać z grantu od miasta.

Głównym punktem środowej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz było przyjęcie projektu budżetu na przyszły rok. Przypomnijmy. Budżet Osiedla Św. Łazarz na przyszły rok wyniesie 852 389 złotych. Na tą kwotę składają się środki z pogłównego (tzn. środki liczone na jednego mieszkańca) - 255 549 zł, a także 596 840 zł z tytułu 5% udziału w podatku od nieruchomości. Do wymienionej kwoty naliczone będą jeszcze środki na zadania celowe związane z oświatą, zielenią oraz remontami chodników.

Wśród najważniejszych inwestycji łazarskiego samorządu pomocniczego w przyszłym roku będą remonty chodników na ul. Wojskowej (na odcinku od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej po stronie zachodniej) oraz na ul. Dmowskiego (od Rynku Łazarskiego do Stablewskiego po stronie wschodniej). Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przekaże łącznie 200 tys. zł.

32 tys. zł będzie kosztować wykonanie placu zabaw dla psów w Parku Kasprowicza. W przyszłym roku rozbudowany zostanie również plac zabaw przy ul. Dmowskiego. Rada Osiedla Św. Łazarz planuje tam również wybudować siłownię na wolnym powietrzu. Na ten cel przekazano 30 tys. zł. Ponadto 9 tys. zł otrzyma Zarząd Zieleni Miejskiej na wykonanie projektu edukacyjnego placu zabaw w Parku Wilsona.

Łazarscy radni przekazali także 80 tys. zł na utrzymanie i zagospodarowanie małą architekturą i zielenią pasów drogowych m.in. na ul. Głogowskiej, Stablewskiego i Wyspiańskiego. Ponadto 8 tys. zł otrzyma ZDM na zakup 40 słupków zabezpieczających na ulicach.

Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczy również 77 400 złotych na zakup pomocy dydaktycznych do szkół i placówek oświatowych.

Mieliśmy duży dylemat jak rozdzielić te środki. Do wszystkich placówek oświatowych na Łazarzu: ośmiu przedszkoli, czterech szkół podstawowych i trzech gimnazjów chodzi łącznie 3 097 dzieci. By było sprawiedliwie na każde dziecko przypada 25 złotych – tłumaczyła Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Jednym z zadań w projekcie planu wydatków Osiedla na 2016 rok jest przeznaczenie przez łazarskich radnych 70 tys. zł na "małe granty dla Łazarza".

W ciągu roku zgłaszają się do nas różne osoby i podmioty o dotację. Chcielibyśmy przeznaczyć pewną pulę środków na różne przedsięwzięcia z zakresu kultury, spraw społecznych. Dlatego na wzór programu "Centrum Warte Poznania" chcielibyśmy przeznaczyć część środków na realizację tych zadań. Podejmowanych jest sporo inicjatyw w ramach Otwartej Strefy Kultury. Za chwilę powstanie inkubator kulturalny – powiedział Filip Olszak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jestem zaskoczony tak wysoką kwotą przeznaczoną na działania kulturalne. Powinniśmy zaspokajać różne potrzeby mieszkańców, również sportowe. Czy 70 tys. zł na imprezy kulturalne to nie jest zbyt wysoka kwota. Wydaje mi się, że priorytetem dla nas powinno być poprawienie stanu infrastruktury – stwierdził radny Wojciech Wośkowiak.

To będą działania dla społeczności lokalnej. W Parku Kasprowicza co niedzielę odbywają się zajęcia zumby, w soboty Kolektyw Kąpielisko będzie organizować kino letnie. To będą zadania dla mieszkańców – wyjaśnił radny Filip Olszak.

Grant będą mogły otrzymywać podmioty, które do tej pory wspieraliśmy, jak chociażby ostatnio Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury, które wspólnie z Klubem "Krąg" organizują zajęcia letnie dla dzieci w Parku Kasprowicza – dodała Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie jednogłośnie Rada Osiedla Św. Łazarz przyjęła projekt wydatków rzeczowo-finansowych. Szczegółowy budżet na 2016 rok prezentujemy poniżej.

Łazarscy radni wystosowali również swoje uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Infrastruktura techniczna nie powinna być umieszczona w miejscach, gdzie istnieje zieleń. Należy dopuścić możliwość budowy nowej pływalni krytej w sąsiedztwie pływalni letniej. Maksymalna powierzchnia zabudowy przeznaczona na pływalnię krytą powinna być większa niż proponowane 3000 m2. W przypadku budowy nowej krytej pływalni powstałaby ona kosztem budynków obecnie funkcjonującej pływalni letniej. Na ul. Reymonta zamiast drogi (ścieżki) rowerowej bardziej sensowne jest utworzenie pasu rowerowego, który można stworzyć kosztem jezdni. Wyznaczenie pasów będzie możliwe na całej długości ulicy, także tam, gdzie zlokalizowane są budynki po stronie Parku Kasprowicza – uzasadnia Rada Osiedla Św. Łazarz.

Na zakończenie sesji łazarscy radni omawiali projekt uchwały w sprawie przekazania terenów zielonych Parku Wilsona w administrację Zarządu Zieleni Miejskiej.

Uważam, że Palmiarnia dalej powinna administrować Parkiem Wilsona. Zarząd Zieleni Miejskiej nie do końca wywiązuje się ze swojej roli – powiedziała w trakcie sesji Lilianna Krantz-Domasłowska, mieszkanka ulicy Kolejowej.

Projekt uchwały poparło 10 radnych. Przeciw była radna Agnieszka Glapa, od głosu wstrzymał się radny Roman Modrzyński.

Szczegółowe projekty uchwał zamieszczamy w serwisie na stronie www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Uchwały i frekwencja » Sesja V (budżetowa) 15.07.2015

PLAN WYDATKÓW OSIEDLA ŚW. ŁAZARZ NA ROK 2016::

Dochody ogółem (Środki wolne, naliczone zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania) - 852 389,00 zł:
Środki wolne naliczone proporcjonalnie do liczby ludności i powierzchni Osiedla - 255 549,00 zł
Środki naliczone z tytułu udziału w podatku od nieruchomości - 596 840,00 zł

Zadania realizowane bezpośrednio przez Osiedle Św. Łazarz - 44 389,00 zł:

 • Konkurs "Zielony Poznań" - zakup nagród - 2 334,00 zł
 • Diety dla członków organów osiedlowych - 30 555,00 zł
 • Druk gazetki "Wieści Łazarskie" - 2 000,00 zł
 • Słupy/tablice ogłoszeniowe (3 szt.) - 9 500 zł

Wydatki na zadania realizowane przez jednostki organizacyjne (623 000,00 zł):

 • Zarząd Dróg Miejskich:
  • Przebudowa chodnika - ul. Dmowskiego (na odcinku Rynek Łazarski - Stablewskiego, strona wschodnia) - 150 000 zł
  • Przebudowa chodnika - ul. Wojskowa (na odcinku Marcelińska - Grunwaldzka, strona zachodnia) - 50 000 zł
  • Utrzymanie i zagospodarowanie małą architekturą i zielenią pasów drogowych na Osiedlu - 80 000 zł
  • Wykonanie słupków zabezpieczających na ulicach (40 szt.) - 8 000 zł
  • Wykonanie 3 progów zwalniających – 12 000 zł
 • Zarząd Zieleni Miejskiej:
  • Utrzymanie boiska, placu zabaw przy ul. Dmowskiego oraz Skweru im. Kazimierza Nowaka - 15 000 zł
  • Montaż stojaków rowerowych - 3 000 zł
  • Utrzymanie dystrybutorów na nieczystości po psach, zakup i uzupełnienie worków - 4 500 zł
  • Wykonanie placu zabaw dla psów w Parku Kasprowicza - 32 000 zł
  • Rozbudowa placu zabaw / siłownia przy ul. Dmowskiego - 30 000 zł
  • Rozbudowa placu zabaw / siłownia - Plac Nowakowskiego - 9 800 zł
  • Domki lęgowe dla ptaków - 1 000 zł
  • Wykonanie projektu edukacyjnego placu zabaw przy Parku Wilsona – 9 000 zł
 • Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa:
  • Zakup materiałów edukacyjnych dla Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej Nr 2 na organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci - 2 000 zł
  • Zakup gadżetów i materiałów edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa na potrzeby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Osiedla - 2 500 zł
  • Zakup gadżetów i materiałów edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa na potrzeby seniorów z terenu Osiedla - 2 500 zł
 • Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych:
  • Organizacja czasu wypoczynku letniego - letnie zajęcia integracyjne na terenie Parku Kasprowicza i pływalni - dla dzieci i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji życiowej przez podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych – 7 000 zł
  • Zapewnienie środowiskowego wsparcia dla osób starszych, emerytów, rencistów poprzez organizację spotkań okolicznościowych, integracyjnych w Parku Kasprowicza połączonych z reakreacją ruchową itp. przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych – 7 000 zł
  • Organizacja zajęć - spotkań okolicznościowych dla podopiecznych z Zespołu Dziennych Domów Pomocy, Filia nr 1 ul. Konopnickiej 18 – 5 000 zł
 • Wydział Sportu:
  Projekt "Edukacja sportowa - Szkolna Liga Piłki Ręcznej" w ramach Programu "Sportowy Poznań" - "Na Grunwaldzie małe szkraby grają w rękę dla zabawy" - 4 000,00 zł
 • Wydawnictwo Miejskie:
  Zakup materiałów promocyjnych na nagrody dla mieszkańców – 2 000 zł
 • Wydział Oświaty:
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 25 – 2 475 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 32 – 2 500 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 39 – 2 500 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 44 – 3 450 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 48 – 1 650 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 51 – 1 775 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 89 – 2 100 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Przedszkole nr 90 – 4 275 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Szkoła Podstawowa nr 9 ¬– 9 600 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Szkoła Podstawowa nr 26 – 9 425 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Szkoła Podstawowa nr 69 – 10 725 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Szkoła Podstawowa nr 77 – 11 025 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Gimnazjum nr 33 – 8 925 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Gimnazjum nr 51 – 3 775 zł
  • Zakup pomocy dydaktycznych: Gimnazjum nr 53 – 3 200 zł
  • Organizacja Olimpiady Przedszkolaka - zakup nagród – 1 000 zł
  • Hokejowy zawrót głowy - zakup nagród – 1 000 zł
  • Organizacja Turniejów: gier i zabaw, piłki nożnej, koszykówki, warcaby - zakup nagród – 1 100 zł
  • Organizacja Turnieju Unihokeja, siatkówki - zakup nagród – 2 200 zł
  • Organizacja konkursu Matematyka w praktyce, Wędrówki i spotkania, Łazarski Mądrala i wyścigu rzędów - zakup nagród – 1 000 zł
  • Organizacja Turnieju tenisa stołowego, konkursu wiedzy historycznej, literacki - zakup nagród – 900 zł
  • Orgnizacja konkursu papieskiego i Omnibusa Łazarskiego - zakup nagród – 2 200 zł
  • Organizacja "Biegu Arena", turnieju piłki siatkowej, piłka siatkowa mix, święto sportu - zakup nagród – 4 200 zł
  • Organizacja konkursu o Kazimierzu Nowaku - piosenki turystycznej – 500 zł
  • Organizacja konkursu plastycznego "Mój Łazarz", taniec disco - zakup nagród – 800 zł
  • Organizacja konkursu tańca - zakup nagród – 500 zł
  • Festiwal piosenki przedszkolnej - zakup nagród – 800 zł
  • Konkurs recytatorski - zakup nagród – 400 zł
  • Wykonanie WI-FI w Szkole Podstawowej nr 26 – 13 200 zł
 • Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji UM:
  • Małe granty dla Łazarza – 70 000 zł
  • Organizacja festynu dla mieszkańców – 10 000 zł

Wkład własny na zadania konkursowe "grantowe":
Budowa na Łazarzu 5 placów zabaw przy przedszkolach nr 39, 44, 48, 89 i 90 – 185 000 zł

BUDŻET 2016 - Projekt planu wydatków Osiedla Św. Łazarz na 2016 rok {POBIERZ PDF}


Komentarze (9)

29-01-2016 13:33:13
zainteresowana
nareszcie pomysłał ktoś o wybiegu dla psow. Mam nadzieję , że będzie to teren ogrodzony. Sama mam psa ale zgadzam sie z @emeryt , że niestety na Arenie i nie tylko , ludzie nie sprzataja po swoich pupilach. CZy tak ciężko się nachylić i uprzątnąć ? Mam juz dorosłe dzieci ale z pewnością poślizgnięcie się lub przewrócenie na psich odchodach ni należy do przyjemności. Taki wybieg ogrodzony dla naszych piesków powinien już dawno temu powstać bo nie każdy ma czas by codziennie jeżdzić lub iść na wybieg w lasku marcelińskim.. Liczę na to , że takowy plac rzeczywiście powstanie w 2016 roku tak jak zakłada ten plan. Dodam tylko , że w Parku Kasprowicza powinno być więcej koszy na śmieci a także specjalnych koszy na psie odchody a za nie posprzątanie po swoim psie powinny być nakładane bardzo wysokie mandaty. Będąc wilokrotnie na Arenie czy gdziekolwiek indziej idąć ze swom psem na spacer widziiałam jak właściciele psów odwracali głowę w drógą stronę gdy ich pupil załatwiał swoje potrzeby. Dodać jeszcze tylko należy to , że oprócz psich odchodów leżą zbite butelki po piwach lub innym alkoholu a na ławkach siedzą pijani ludzie w róznym wieku i to panu panie @emeryt również powinno bardzo przeszkadzać bo na szkle nie pobrudzi się pański wnuczek ale niestety się pokaleczy. Psie odchody to jedno a " bajzel " jaki jest w parkach - to drugie.
23-07-2015 10:54:14
mieszkaniec
@fgh: Ale to dotyczy 2016 roku!!!
23-07-2015 10:40:07
fgh
Jak duży będzie wybieg dla psów na Arenie? Czy jest dostępna jakaś mapka z planem/projektem?
20-07-2015 16:54:39
emeryt
Należy jak najszybciej wyznaczyć i ogrodzić teren dla psów na Arenie. Wszystkie trawniki są zabrudzone psimi odchodami. Ostatnio wnuczka biegając po trawniku wpadła w taką"minę."
20-07-2015 09:44:29
M
Zdecydowanie za mało pieniędzy przeznaczono na wyposażenie szkół. Dlaczego szkoła podstawowa na Jarochowskiego 62 nie ma normalnego placu zabaw? Pozostałe szkoły z rejonu maja już od paru lat: 9, 77, 26 a 10 doczekała się nawet sali gimnastycznej. Za to jedyna szkoła sportowa w tym rejonie, która do tego ma wyniki sportowe na skale międzynarodową trenuje w prowizorycznym namiocie??? Coś tu chyba jest jednak nie tak???
19-07-2015 23:40:04
Negatyw
Plac zabaw dla psów...? To jest już naprawdę przegięcie (!!!).
19-07-2015 15:30:37
Agi
:)
19-07-2015 12:50:55
Roman Modrzyński
Plac ,wybieg dla psów ma być ogrodzony
19-07-2015 09:26:51
Agi
Plac zabaw dla psów- super, ale nie ma nic na temat OGRODZONEGO wybiegu dla psów, na którym ten plac zabaw miałby się znajdować. Wydaje mi się, że ogrodzenie wybiegu jest ważniejsze niż postawienie na nich atrakcji szkoleniowych.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: