Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W lokalu po greckiej restauracji Pireus powstanie inkubator kulturalny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W lokalu po greckiej restauracji Pireus powstanie inkubator kulturalny
07-07-2015 08:15   Janusz Ludwiczak
W miejskim lokalu przy ul. Głogowskiej 35, gdzie mieściła się restauracja grecka Pireus powstanie inkubator kulturalny - miejsce centrum inicjatyw, w którym mają odbywać się szkolenia, warsztaty i konsultacje. Lokal, który wyremontuje miasto służyć ma przede wszystkim środowiskom kulturalnym.

Inkubator kulturalny będzie miejscem do dyspozycji mieszkańców. Będą mogły odbywać się w nim różnego rodzaju wydarzenia i spotkania organizowane dla mieszkańców. Udostępnimy lokal bezpłatnie. Podobny projekt realizowany był na Śródce, zapewne sprawdzi się na Łazarzu w ramach Otwartej Strefy Kultury – powiedział portalowi lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Inkubator kulturalny ma mieścić się w lokalu, w którym przez kilka lat mieściła się grecka restauracja Pireus. Lokal ten stoi pusty od połowy 2011 roku. Kilkukrotnie próbował go wynająć Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, jednak chętni musieli najpierw wpłacić wadium w kwocie 10 tys. zł. Chętnych jednak nie było.

W poniedziałek lokal, którego powierzchnia wynosi 293,20 m kw. (do tego piwnica o powierzchni 93,70 m2) oglądali przedstawiciele Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Rady Osiedla Św. Łazarz oraz inicjatorzy Otwartej Strefy Kultury.

Miasto będzie ponosić koszty ogrzewania, w razie problemów przez jeden sezon jesteśmy wstanie włączyć ogrzewanie elektryczne. Lokal ma działać na takiej samej zasadzie jak podobny inkubator na Śródce – mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Według wstępnych propozycji lokal wyremontuje miasto. Inkubator kulturalny miałby rozpocząć działalność jesienią.

Lokal ten ma potencjał, ale wymaga dużego remontu. Centrum inicjatyw kulturalnych byłoby miejscem szkoleń i edukacji, nowych inicjatyw. Tutaj można byłoby dowiedzieć się jak rozpocząć działalność, pozyskać granty, jak wypełnić wnioski. Inkubator działałby na podobnych zasadach jak Centrum Bukowska – powiedziała Agnieszka Szablikowska, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury.

Z inicjatywy zadowolona jest również Rada Osiedla Św. Łazarz. Jak wskazują łazarscy radni mogłoby to być miejsce np. do przeprowadzania konsultacji społecznych.


R E K L A M A

Komentarze (18)

08-07-2015 15:59:15
M.
Haniu, kwota na remont pochodziła ze sprzedaży samochodów służbowych byłego prezydenta. Po drugie, to nie był zakup jednej czy dwóch szaf, ale pełnego wyposażenia gabinetu, sekretariatu + saloniku dla gości. Spójrz na jakieś stare fotografie gabinetu Grobelnego, na niektórych z nich widać, że pomieszczenia były dogrzewane farelką. Kwota 80 tys. nie jest mała, ale w tym przypadku potrafię zrozumieść celowość jej poniesienia. PS. Na kucie w ścianach obiektów wpisanych do rejestru zabytków (np. żeby położyć nowe kable) wymagane jest pozwolenie, podłóg też nie można potraktować dowolnie, o oknach nie wspominając. To, że większość społeczeństwa do przepisów się nie stosuje, to inna bajka, ale UM nie wypada łamać przepisów. PS2. Jeszcze jedna zagadka - kilka lat temu miasto wyremontowało gabinet przewodnicżącego Rady Miasta. Czy uważasz, że remont był tańszy?
08-07-2015 13:37:31
Hania
@"M", ponizej pasa jest suma pieniedzy jaka poszla na remont gabinetu pana Jaskowiaka, odmalowanie, nowe meble, lampy, zapewne odnowienie podlogi i remoncik prywatnej lazienki. Takie zabiegi odswiezajace nie wymagaja zadnej zgody konserwatora zabytkow bez przesady. Glosowalam na niego ale niestety po tym fakcie poczulam wielka niechec do jego osoby. Poznan nie jest bogatym miastem i 80 tysiecy jest ponizej pasa i poza granica zwyklej ludzkiej przyzwoitosci. Jeszcze pan Jaskowiak wtedy nic nie zrobil dla Poznania ale juz strzelil sobie nowy gabinecik, nie tak powinno byc. Pokaz najpierw co potrafisz, zarob swoja praca i celnymi decyzjami, zarzadzaj dobrze miastem pokaz, ze jestes wart takiego gabinetu a nie od razu tak kosztowne zmiany. Bardzo zle to wyglada w oczach wielu mieszkancow nie tylko moich.
08-07-2015 12:34:18
M.
Wyciąganie remontu trochę poniżej pasa. Prezydent miasta też ma prawo do pracy w czystym gabinecie i przy wygodnym biurku. Kwota jak na remont jest wysoka, ale w dużej mierze wynika ona ze specyfiki budynku - w przestrzeniach zabytkowych lista wymagań konserwatora zabytków jest bardzo długa i w konsekwencji koszty są ponadprzeciętnie wysokie. Bardziej patologiczny jest przykład toalety w naszej dzielnicy za jedyne 850 tys. A wracając do meritum czyli do idei przekształcenia Łazarza w dzielnicę kultury. Jakoś nikt nie precyzuje co ma się kryć pod tym hasłem (a może czegoś nie doczytałam). Mam nadzieję, że pomysł nie ma jedynie polegać na subwencjonowaniu "artystów" wszelakich, którzy będą tworzyli byle co, ważne że otrzymają wsparcie miasta. Tworzenie kolejnego systemu grantowego nie doprowadzi do niczego dobrego. Mamy już doświadczenie akademickie, kiedy naukowcy mogą otrzymać bardzo przyzwoite pieniądze na konkretne cele naukowe. Teoretycznie miało to doprowadzić do inowacyjności, a skończyło się tym, że jedynym celem wykonania pracy naukowej jest wypełnienie pliku dokumentów pokazujących, że praca została wykonana i przesłanie rachunku odpowiedniej instytucji.
08-07-2015 08:52:46
Hania
@MM Przykro, ze mi nie mogles znalezc na Lazarzu pomieszczenia na swoje studio ale ciesze sie, ze znalazles odpowiednie w DK na Ratajach. Pieniadze sa tylko jest zla gospodarka zasobami finansowymi /80 tys na nowy gabinet dla Jaskowiaka/. Miejsce na koncerty jest, chocby nasza muszla koncertowa w Parku Wilsona, mozna takze latem urzadzac koncerty pod chmurka, na trawniku w obu parkach lub na dziedzincu szkolnym czy pod slawetna wierzna na ul.Potockiej. W miesiace chlodne np. w DK "Krag" czy nawet w sali gimnastycznej szkol przy Wyspianskiego i Jarochowskiego a takze w kosciolach /muzyka powazna czy gitarowa, czy wystepy solistow/, to kwestia dogadania sie. Jesli chodzi o ostatnia kwestie, o ktorej piszesz to wydaje mi sie, ze na kazdego rodzaju muzyke JEST zapotrzebowanie na Lazarzu, kazdy ma inny gust a wiec mozna organizowac koncerty muzyki wszelkiego gatunku aby zadowolic wszystkich, no bo jeden lubi Chopina a inny disco-polo a jeszcze inny Eminem, ja lubie wszystko w zaleznosci od nastroju :) i takich odbiorcow jest tez bardzo duzo.
08-07-2015 01:37:24
MM
Mieszkam tu juz niemal 49 lat, jestem zawodowym muzykiem, grającym w wielu konstelacjach muzycznych, a także twórcą ambitnej muzyki.Powiem szczerze, że nie ufam tej całej inicjatywie ożywienia kulturalnego dzielnicy. Co kulturą maja wspólnego szkolenia, na co ma iść miejska czyli nasza kasa? Na pewno nie na honoraria dla artystów, niezależnie w jakiej materii kultury tworzą. Plastycy, muzycy, fotograficy itd wykonują swoją prace tworząc dobra kultury, a więc maja prawo do stosownego honorarium,a tu widzę kasa ma iść na jakieś pseudoszkolenia i warsztaty. A na swej studio łatwiej mi było znaleźć miejsce w DK na Ratajach, gdzie uczę dzieci grać, koncertuję, mam próby itd. Dla mnie, twórcy z Łazarza, udostępnienie lokalu na pracownię muzyczną i male studio było niemożliwe. Pieniędzy na koncerty nie ma, miejsc na takowe też nie. Inna kwestią jest pytanie czy mieszkańcy Łazarza naprawdę oczekują ambitnej kultury, czy wystarczyłby im poziom disco polo i jarmarcznych krotochwil spędzanych w ciepłe dni na skwerkach i placach...
07-07-2015 22:07:06
morlock
@jar. Przyznam Ci się do nałogu (jednego z wielu z resztą ;-)). Jestem nałogowym "czytaczem". Do tego stopnia że byłem per - ty z obsługą wszystkich obu łazarskich księgarń. Prócz cen z kosmosu które drastycznie ograniczyły liczbę czytelników głównym powodem likwidacji były pierdylionowe podwyżki czynszów. Idąc Twoim tokiem myślenia moglibyśmy (w podatkach) partycypować w hodowli nieparzystokopytnych w pustostanach głogowskich, łazarskich. Przecież i tak stoją puste. I uprzedzając niezadane pytanie, nie mam lekarstwa na ożywienie dzielnicy. Moim zdaniem wszystkie sztuczne próby gdy zło już się stało są z góry skazane na niepowodzenie więc po co przepłacać? Częściowo to też wina zmian w mentalności społeczeństwa któremu odchamianie na siłę zakładając kolejną galerię nie pomoże. A już na pewno nie ożywi Głogowskiej. Takie czasy. Obym był fałszywym prorokiem.
07-07-2015 19:56:01
M.
@jar Też mnie cieszy, że w tym miejscu będzie cokolwiek. Wiem, że to "cokolwiek" może brzmieć głupio. Ale kolejny pusty sklep nie tylko nie zachęci, ale wręcz odstraszy potencjalnych najemców lokali. Być może też miasto powinno rozważyć przyjęcie rozwiązań znanych np. w Niemczech - jeżeli sieć X chce wynająć dużą powierzchnię w centrum handlowym, to jest też zobowiązana do otworzenia swojego sklepu przy jednej ze wskazanych ulic.
07-07-2015 16:57:56
jar
@morlock - Czynsz 2x niższy niż na Jeżycach za takie przybytki a i tak żaden bank nie wziął. Z tego co pamieta, ok 5000 zł. Na Głogowskiej lokal na lokalu pusty więc niech robią bo przecież ulica już prawie zupełnie martwa. Na Łazarzu jak i na Wildzie potrzebny jest długoletni plan przywrócenia tych dzielnic miastu. Po co krytykować próby zrobienia czegokolwiek. Pytanie co powinno powstawać w lokalach po lokalnych sklepikach jeżeli cały handel przejmują sieciówki i centra handlowe. To jest problem miasta i nasz.
07-07-2015 16:31:41
morlock
@Hania. Podobnie jak z nie wykorzystaną Zieloną Perełką ale - za głosem Wlkp "...Toalety prezydenckie zostaną wyremontowane. W dodatkowym pomieszczeniu powstanie toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na razie nie wiadomo ile będą kosztować prace budowlane. Koszt projektu to 17,9 tys. zł..." No ludzie! Za 18k to z pocałowaniem ręki i ze złotymi klamkami srracze można poprojektować i zmontować. Bez zawyżonych złodziejskich stawek za "projekty" gotowców. Toż to się mieści w kompetencjach każdego technika od budowlanki i elektryki. Dla dwu takich to po 8k na łeb wypada. A odpieprzą (bez materiału) takie toy-toye że kustosze z Ermitażu i Luwru przyjadą srać do Poznania. POwska gosPOdarność. Aż płakać się chce.
07-07-2015 15:25:02
Hania
Byloby jeszcze lepiej gdyby miasto przejelo Soltysowke i wyremontowalo ten zabytkowy budynek dla potrzeb kultury na Lazarzu, pomiesciloby sie tam sporo roznych pracowni artystycznych dla roznych grup wiekowych, moze jakas dzielnicowa biblioteka plus izba historii Lazarza. To takie moje marzenia bo Soltysowka jeszcze troche i sie rozpadnie w drobny mak. Przy okazji mozna byc sie pozbyc tych porno sklepow i sex shopow, zagospodarowac caly ten teren Soltysowki dla potrzeb mieszkancow bo jakos zaczyna mnie przechodzic dreszcz po plecach, ze niedlugo przejdzie to w rece tych od budowy biurowcow i bedzie po ptokach.
07-07-2015 14:37:07
morlock
Tym "inicjaty-WOM" na os.Św. Łazarza jak i w całym Poznaniu przyświetla jeden cel. Wyciągnąć kasę od mieszkańców i właścicieli posesji. Jak widać, ja też potrafię pisać "do nikogo". Reasumując - do Hortexu, lokalu w Magnolii po sklepie wędkarskim dojdzie jeszcze kolejne niewiadomoco. Roboty to,to nam nie da ale pozwoli pieczeniarzom na autopromocję.
07-07-2015 14:23:30
Malgorzata
zgadzam sie z morlockiem.co panie Modrzynski zrobiles dobrego oprocz lansu?grupy lazarskiej na facebook juz sie nie da czytac...
07-07-2015 13:39:32
Roman Modrzynskimorlock
Tak się dzieje ze od początku kibicuje ja i inni powstającym inicjatywą na Łazarzu. Nie zamierzam opuszczać takim inicjatywom. Zobaczymy za jakiś czas kto miał rację
07-07-2015 12:31:48
morlock
@ roman modrzynski Odpuść se człowieczku te pierdoły. Przylepiłeś się do "projektu" jak mucha do odchodów a tymczasem na wynajęcie lokalu przy Głogowskiej stać jeno banki i to nie wszystkie. Zamilcz proszę. Ty i ta Twoja demagogia razem.
07-07-2015 11:47:05
Roman Modrzynski
Bardzo dobra wiadomość. Jest to kolejny sposób na ożywienie naszej dzielnicy. Jeśli są inne pomysły można zawsze przedstawić. Łazarz może stać się dzielnicą kultury. Może tędy jest droga na przyciągnięcie ludzi na Łazarz
07-07-2015 11:08:22
morlock
Zapłacimy. A co! Najłatwiej rządzi się cudzymi pieniędzmi. Stare powiedzenie "zastaw się a postaw się" nabiera nowego znaczenia. Kto inny się POstawia a kto inny zastawia. Niech zgadnę skąd sianko, - dodatkowa podwyżka (prócz corocznej) "gruntowego" na poczet "kultury"? Ile czynsz kosztuje skoro żaden bank się tam nie zagnieździł? ZKZL pewno wie ale nie POwie. To moda jakaś czy co - wyciąganie pieniędzy z budżetu Poznania? Z mojej kieszeni.
07-07-2015 10:26:44
ms
Jak widać, ośrodek kultury bardzo potrzebny... Świetny pomysł!
07-07-2015 08:53:20
as
Znowu jakieś barachło lewackie się tam zalegnie?!?!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: