Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chabaj nauczył robić pyrczankę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chabaj nauczył robić pyrczankę
31-05-2015 01:12   Janusz Ludwiczak
Jak robi się pyrczankę, czyli kiełbasę z ziemniakami i jak smakuje zupa korbolowa - tego można był się przekonać podczas warsztatów kuchni wielkopolskiej, które zorganizowała Akademia Umiejętności "Kulinarne Przygody".

Już wchodząc do kamienicy przy ul. Matejki 56 czuło się kuszący zapach zapomnianych przez lata regionalnych specjałów. Z okazji 26. Dni Łazarza Akademia Umiejętności "Kulinarne przygody" zorganizowała warsztaty kuchni wielkopolskiej, które prowadził prowdziwy chabaj (czyli rzeźnik w gwarze poznańskiej).

Na początek przyrządzona została pyrczanka, czyli kiełbasa z ziemniakami. Do jej sporządzenia potrzeba 2 kg ziemniaków, cienkie jelita wieprzowe, kiełbasę grodziską, pół kostki smalcu, jajko, cebulę, majeranek, sól i pieprz.

W trakcie warsztatów sporządzona została również zupa korbolowa z kaszą jaglaną. Na zakończenie chabaj przygotował pokaz robienia białej kichy (czyli kiełbasy).

W niedzielę ciąg dalszy warsztatów kuchni wielkopolskiej, podczas których przygotowany zostanie łazarski kapuśniak i pieróg. W poniedziałek najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Na Łazarzu jest pysznie".

Akademia Umiejętności "Kulinarne Przygody" planuje wydać książkę.

Podczas rozmów z mieszkańcami wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książką, która jest perełką. Jest to książka z przepisami z przełomu XIX i XX wieku, którą znalazł u siebie w domu p. Ryszard Balcerzak. Jedna z książek dosłownie rozsypała się w rękach, ale udało się ją zeskanować. To prawdziwy skarb, w dodatku książka została napisana gwarą poznańską. Chcielibyśmy wydać ją ponownie, ale podać przepisy zapomnianych potraw w języku współczesnym - powiedziała Jolanta Kaźmierczak z Akademii Umiejętności "Kulinarne Przygody".


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

11:00
ul. Dmowskiego - skwer między "deską" a Przedszkolem 44
"Sprzątamy Łazarz"

21

wrz

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

22

wrz

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Prawo spadkowe" - spotkanie z prawnikiem
- obowiązują zapisy w sekretariacie Klubu "Krąg" lub telefonicznie: 61 64 74 288

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: