Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wirtualny Łazarz" stał się realny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wirtualny Łazarz" stał się realny
29-05-2015 09:10   Janusz Ludwiczak
Jak jeszcze kilka lat temu wyglądał Łazarz można się przekonać na wystawie zdjęć "Wirtualny Łazarz - ludzie, miasto tradycja". Część fotografii udostępnili sami mieszkańcy.

Wystawa jest częścią projektu, którego celem jest ocalenie pamięci o tradycjach i ludziach dzielnicy św. Łazarz. Obok prezentacji zdjęć, w ramach wydarzenia odbędą się warsztaty kulinarne, gdzie odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił przy potrawach przygotowywanych wg starych poznańskich przepisów. Będzie można zobaczyć również jak prawdziwy "habaj" przygotowuje kiełbasę i poznańską "pyrczankę". Zagra również kapela Swoja Wiara, która przypomni szlagiery z dawnych lat rozbrzmiewające kiedyś na łazarskich podwórkach. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny "Na Łazarzu jest pysznie".

Projekt Wirtualny Łazarz jest jednym z laureatów i beneficjentem konkursu "Centrum Warte Poznania". Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania w kwocie 8 250 zł. Prezentowane fotografie zostały udostępnione na wystawę przez mieszkańców Łazarza, jak również Archiwum B Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Palmiarnię.

Na czwartkowym wernisażu zostały zaprezentowane również prace fotografa Macieja Krajewskiego, czyli Łazęgi poznańskiej.

Fotografie udało nam się pozyskać od osób prywatnych, ale również od Międzynarodowych Targów Poznańskich i Palmiarni Poznańskiej. Zdjęcia, które są prezentowane na wystawie pojawią się niedługo w internecie - tłumaczy Roman Modrzyński, pomysłodawca "Wirtulnego Łazarza".

Projekt "Wirtualny Łazarz" ma na celu pielęgnowanie pamięci o historii dzielnicy, w której żyjemy, pamięci o naszych korzeniach, przekazanie jej naszym dzieciom, by nigdy nie zapomniały, skąd pochodzą i były z tego dumne. Historia Św. Łazarza podana w atrakcyjnej formie, tak by zainteresowała młode pokolenie, a także gości odwiedzających dzielnicę.

Koncepcja "Wirtualny Łazarz" to nie tylko "prezentacja" fotografii, lecz również aktywizacja lokalnej społeczności. Poprzez pokazy kulinarne przywracana będzie pamięć tradycyjnych smaków i zapachów - w większości zapomnianych przez mieszkańców i mało znanych młodzieży. Tak, jak historię można zobaczyć w starych fotografiach, tak i można ją przedstawić przygotowując zdrowe tradycyjne dania według starych sprawdzonych przepisów. Dlatego, obok zdjęć, odwiedzający ekspozycję będą mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych i warsztatach, na których będą przygotowywane tradycyjne poznańskie i łazarskie potrawy, posłuchać muzyki, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Na Łazarzu jest pysznie", gdzie przedstawią swoje wizje łazarskiej książki kucharskiej.

W sobotę przygotujemy pokaz jak się robi się tradycyjną kichę, czyli białą kiełbasę, ale również pokażemy jak przygotowuje się pyrczankę. W niedzielę zrobimy piróg łazarski i zupę korbolową. Podczas rozmów z mieszkańcami wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książką, która jest perełką. Jest to książka z przepisami z przełomu XIX i XX wieku. Chcielibyśmy wydać ją ponownie, ale podać przepisy zapomnianych potraw w języku współczesnym - powiedziała Jolanta Kaźmierczak, "Kulinarne Przygody".

Projekt Wirtualny Łazarz nie kończy się z zakończeniem Dni Łazarza - fotografie będą dalej eksponowane i zbierane, a dziedzictwo kulinarne zebrane i opublikowane w książce kucharskiej z potrawami prababć.

W dalszym ciągu będę chciał zbierać zdjęcia. Dobrze byłoby zebrać fotografie z kronik szkolnych. Myślę również o zrobieniu wystawy pamiątek - podsumowuje Roman Modrzyński.


Fot: Janusz Ludwiczak


[serwis informacyjny]              [program 26.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: