Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pływalnia w Parku Kasprowicza zmniejszy się o 1600 m kw. Kolektyw Kąpielisko stworzy ogród społeczny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Pływalnia w Parku Kasprowicza zmniejszy się o 1600 m kw. Kolektyw Kąpielisko stworzy ogród społeczny
05-08-2014 06:45   Janusz Ludwiczak
Teren pływalni w Parku Kasprowicza zmniejszy się o 1600 metrów kwadratowych. Na wydzielonym obszarze organizacja Kolektyw Kąpielisko chce stworzyć ogród społeczny, w którym wysiane mają zostać m.in. kapusta, sałata, słoneczniki i inne rośliny. W miejscu tym ma znaleźć się również grill.

Jeszcze kilka lat temu teren pływalni letniej w Parku Kasprowicza miał ponad 4 hektary powierzchni. Niespełna połowę tego zabrano na lodowisko, które miało powstać wzdłuż ul. Reymonta. Kąpielisko przy Arenie znów się skurczy. Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko otrzyma w dzierżawę działkę o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Teren o długości 160 metrów i szerokości 10 metrów zostanie przeznaczony na ogród społeczny.

Będzie to wygrodzony teren z osobnym wejściem. Na tym terenie będziemy organizować warsztaty ogrodnicze. Będziemy chcieli zrobić małą architekturę, różnego rodzaju siedziska. Chcemy też zbudować grill. Teren ten mamy dostać od POSiR-u na rok. Mieliśmy ten teren dostać za symboliczną złotówkę, jednak ostatnio dowiedziałyśmy się że będzie to opłata 100 zł/mc - tłumaczy Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

Nasze działania rozpoczęliśmy, kiedy kąpielisko nie działało i miało zostać zlikwidowane. Chcieliśmy stworzyć coś w rodzaju ośrodka kultury. Ludzie w Parku Kasprowicza chodzą na spacery z dziećmi, biegają i jeżdżą na rowerze. Chcieliśmy stworzyć strefę rekreacyjno-wypoczynkową, teren gdzie można wspólnie działać, obejrzeć film lub spektakl teatralny przy grillu. W najbliższą sobotę zorganizujemy warsztaty planowania ogrodu. W pojemniczku będzie można zorganizować swój mały ogródek. Na mapce przyszłego ogrodu rozrysujemy co w danym miejscu powinno się znaleźć, zaplanujemy również rozplanować przestrzeń w trójwymiarze oraz posiać nasiona sałaty i kapusty - dodaje Klaudia Lewczuk, Kolektyw Kąpielisko.

Ogród społeczny Kolektywu Kąpielisko przy pływalni:

 • Cykl warsztatów Ogrodowe historie dla dzieci do 10 lat - cykl warsztatów realizowanych w oparciu o trzy główne zagadnienia: zmysły-kreatywność-przyroda, będący połączeniem zarówno działań artystycznych jak i ogrodniczych. Warsztaty realizowane będą w cyklicznych odstępach umożliwiając rodzicom zapisanie dzieci na całość projektu lub na poszczególne elementy. Na warsztatach będziemy starać się poruszać zagadnieniach z pogranicza różnych dziedzin wiedzy, korzystając z naszych dotychczasowych doświadczeń: biologii, chemii, ekologii, sztuki, techniki, ale przede wszystkim umożliwiać dzieciom edukację przez zabawę. Przewidziane są dla dzieci powyżej 3 roku życia oraz dla dzieci w wieku szkolnym. Dla młodszych dzieci, ciekawą propozycję edukacyjną stanowi sam ogród z roślinami jadalnymi, dostosowany nawet do możliwości dzieci raczkujących.
  1. Zmysłowe ogrody budujemy zmysłowe ogrody, oddziałujące poprzez kolor, smak, zapach, dotyk, ruch, dźwięk Tematyka: Zmysły
  2. Owadzie historie cz.1 – tworzymy labirynt dla owadów Tematyka: Rola zapylaczy, szkodniki czy brak równowagi, land art jako rodzaj sztuki, pojęcie skali
  3. Lniana historia – od ziarna do materiału Tematyka: Tradycyjne wykorzystanie lnu w włókiennictwie oraz sztuce kulinarnej
  4. Pszczela opowieść – w rolach głównych: kwiaty jadalne, zioła i miody Tematyka: Rola pszczół w mieście, życie pszczół, rośliny miododajne, rozróżnienie pszczół od innych owadów
  5. Ogrodowe wspomnienia – smak i zapach jako jeden z najsilniejszych bodźców aktywizujących nasze wspomnienia. Tematyka: Rozpoznawanie ziół po zapachu, smaku, rodzaje smaków, smaki/zapachy wiążące się z domem/ ogrodem/wakacjami4
 • Cykl warsztatów Zostań miejskim ogrodnikiem dla dzieci i młodzieży do 10 do 18 lat - warsztaty realizowane będą w cyklicznych odstępach umożliwiając dzieciom wykorzystanie całego cyklu lub poszczególnych części. Na warsztaty zaproszeni zostaną również specjaliści. Warsztaty realizowane będą w okresie od początku maja do końca maja do końca września. 1) Ogrody w zgodzie z naturą cz. 1 – ogrody naturalne, permakulturowe w każdej skali Tematyka: Ogrody naturalne Praca w grupach – zaprojektowanie ogrodu a następnie realizacja 2) Ogrody w zgodzie z naturą cz. 2 – naturalne środki i ekologiczne, komposty, jak zapobiegać pojawianiu się szkodników Tematyka: Ogrody naturalne Wykonanie nasadzeń 3) „Czarne złoto” czyli jak przetworzyć odpady organiczne w warunkach domowych Tematyka: metody kompostowania odpadków kuchennych możliwe do zastosowania w warunkach domowych, możliwości wykorzystania dżdżownic do zwiększania aktywności biologicznej ziemi, tworzenia kompostów, możliwości wykorzystania kompostów o hodowania roślin, w tym także jadalnych w warunkach balkonowych, na podwórzach czy ogrodach. Wykonanie pojemników na kompost na wynos o domu oraz o wykorzystania w społecznym Ogrodzie.
 • Warsztat Akupunktura Miejsca skierowany do seniorów (czas trwania 7 dni / 4 weekendy) Miejsce, będąc sceną życia publicznego nadaje tożsamość miastu. Rolą przestrzeni miejskiej jest integracja ludzi oraz zaszczepienie w nich poczucia współodpowiedzialności za jakość wnętrz urbanistycznych, z których codziennie korzystają. W tym kontekście pojawiła się idea aktywowania mikroprzestrzeni kąpieliska, poprzez nasze warsztaty. Pierwszym etapem będzie poszukanie wszystkich niewykorzystanych (a potencjalnie przydatnych) przedmiotów rozproszonych na terenie kąpieliska. Następnie te znalezione/niewykorzystane elementy staną się punktem wyjściowym tworzonych wspólnie nowych obiektów. Podczas siedmiodniowych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć we wszystkich etapach powstawania końcowego produktu: Począwszy od etapu projektowania/wymyślania pomysłu poprzez fazę prac przygotowawczych aż do momentu wykonania projektów. Wszystkie nowo powstałe obiekty wzbogacą i urozmaicą przestrzeń kąpieliska, stając się nowymi elementami małej architektury.
 • Warsztat Budujemy/ Murujemy skierowany do dzieci i młodzieży (7-16 lat) oraz ich rodziców i dziadków (czas trwania 1 dzień) W kontekście wspólnie spędzanego czasu i cieszenia się wspólnymi posiłkami na świeżym powietrzu proponujemy zaprosić ludzi do wspólnego budowania grilla/pieca/ kuchni plenerowej. Warsztat rozpocznie się od wspólnego planowania bryły oraz wyglądu obiektu. Następnie wspólnymi siłami zbudujemy piec/grill/bazę kuchni plenerowej, a następnego dnia spotkamy się, aby wspólnie zjeść upieczone w nim potrawy. Dzięki temu uczestnicy warsztatu będą mieli okazję nie tylko wykonać piec/grill osobiście, ale także wykorzystywać go później to wspólnych integrujących spotkań piknikowych, z towarzyszącą im oprawa kulinarną.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: