Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zielony fyrtel z ogrodem społecznym i strefą piknikową w miejscu niezrealizowanego lodowska - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zielony fyrtel z ogrodem społecznym i strefą piknikową w miejscu niezrealizowanego lodowska
04-08-2014 07:23   Janusz Ludwiczak
"Zielony Fyrtel przy Arenie" to kolejny projekt zgłoszony do programu Poznański Budżet Obywatelski 2015. Kolektyw Kąpielisko chce przywrócić mieszkańcom Łazarza i całego Poznania zapomniany teren, który pierwotnie przeznaczony był na lodowisko oraz włączyć go w rekreacyjną przestrzeń Parku Kasprowicza.

Wracamy do propozycji projektów zgłoszonych do programu Poznański Budżet Obywatelski 2015. Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko zgłosiło projekt "Zielony Fyrtel przy Arenie".

Na terenie Parku Kasprowicza, nieco na uboczu, za terenem letniej pływalni, znajduje teren, na którym niegdyś planowano zlokalizować lodowisko. To zapomniane miejsce pozostaje od lat zaniedbane, zarośnięte, najeżone zbrojonymi betonowymi słupami, stanowiącymi niebezpieczeństwo dla bawiących się tam okolicznych dzieci. Chcemy ten nieużywany teren przywrócić mieszkańcom, odkryć jego potencjał poprzez dołączenie go do rekreacyjnej przestrzeni Parku Kasprowicza. Niewykorzystane do tej pory miejsce, po uporządkowaniu, mogłoby stać się obszarem aktywności podzielonym na przenikające się strefy: ogród społeczny w części centralnej, wokół niego strefa piknikowa, strefa aktywnej rekreacji i strefa zabaw. Od strony parkingu utrzymany zostanie pas wysokiej zieleni, stanowiący naturalny ekran akustyczny dla całego parku. W lokalnych debatach pojawia się problem braku terenów zielonych i dostępu do miejsc aktywnej rekreacji dla rodzin. Tłumnie odwiedzany Targ Śniadaniowy i dotychczasowe działania Kolektywu Kąpielisko pokazały, że wśród mieszkańców dzielnicy jest potrzeba spotkań i wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Sprzeciw społeczny przeciwko zamknięciu letniej pływalni przy Arenie świadczy o tym, że Park Kasprowicza to miejsce ważne dla mieszkańców Łazarza. Rozbudowanie jego infrastruktury (ogród społeczny, pole piknikowe, naturalistyczny plac zabaw) pozwoli uatrakcyjnić tą przestrzeń i przybliżyć ją wszystkim poznaniakom - argumentuje Aleksandra Dolczewska z Kolektywu Kąpielisko.

Projekt zakłada stworzenie na terenie lodowiska, którego nie udało się wybudować "Zielonego Fyrtla przy Arenie", który składać będzie się z ogrodu społecznego, strefy piknikowej, strefy zabaw oraz aktywnej rekreacji.

W strefie piknikowej będzie można zorganizować piknik i grilla ze znajomymi albo rodziną, znajdą się tam siedziska, stoliki i grille.
Ogród społeczny, gdzie można będzie wspólnie z innymi sadzić w skrzyniach warzywa, zioła i kwiaty. Strefa aktywnej rekreacji to miejsce na warsztaty i zajęcia ruchowe (joga, zumba).
No i strefa zabawy, gdzie będzie można pograć w bule, a w zimie poślizgać się na ślizgawce (to w nawiązaniu do pierwotnej funkcji terenu). Chcemy tam też stworzyć miejsce zabaw jakiego jeszcze w Poznaniu nie ma - naturalistyczny plac zabaw, zbudowany z roślin i naturalnych materiałów, umożliwiający kreatywną i swobodną zabawę, intymny kontakt dziecka z przyrodą, a także nieograniczoną zabawę rodzica i dziecka
- tłumaczy Aleksandra Dolczewska, Kolektyw Kąpielisko.

Koszt projektu szacowany jest na prawie 1,7 mln zł (1 691 000 zł), z czego 260 000 zł na prace przygotowawcze, na wykonanie przyłącza energetycznego i wodociągowego - 35 000 zł; budowę infrastruktury pod ogród społeczny - 40 000 zł; budowę infrastruktury pod pole piknikowe - 104 000 zł; plac do gry w bule -60 000 zł; budowa infrastruktury pod naturalistyczny plac zabaw z elementami wodnymi - 60 000 zł, wykonanie ścieżek - 700 000 zł oraz posianie trawy - 432 000 zł.

Projekt jest jak najbardziej możliwy do realizacji i wierzymy, że uda się go przeprowadzić, przywrócić mieszkańcom zaniedbaną część miasta i dzięki temu poszerzyć rekreacyjną ofertę Parku Kasprowicza. Projektowana przez nas przestrzeń będzie służyła na co dzień zapewne głównie mieszkańcom Łazarza, ale dzięki zaproponowanym innowacyjnym rozwiązaniom jak naturalistyczny plac zabaw - ma szansę stać się atrakcją przyciągającą również mieszkańców pozostałych dzielnic. Dzięki temu możemy konkurować z innymi pomysłami zgłoszonymi do budżetu, a nasza propozycja może zainteresować mieszkańców całego miasta - sądzi Aleksandra Dolczewska.

Co ciekawe projekt uzyskał rekomendację nie tylko Rady Osiedla Św. Łazarz, ale również samego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.


Komentarze (3)

13-08-2014 23:57:36
Ola - KK
Dziękujemy za info o naszym projekcie! Dla uściślenia rekomendację Prezydenta ma inicjatywa Kolektyw Kąpielisko, a nie projekt złożony do budżetu obywatelskiego. Odpowiadając Tomi - szacunkowy kosztorys wykonali członkowie Kolektywu.
04-08-2014 17:46:10
jatoja
Tak se myślę. Ostał się zbyt mały "nieużytek" bo zbyt drogo z podłączeniem mediów? A i zagrabienie sąsiedniej działki z Pływalnią nie wypaliło bo wredni Łazarzanie na złość chodzom sie bachać i ta menda (pływcia znaczy dla niequmnych) na złość przynosi DOCHODY.
04-08-2014 10:15:53
TOMI
Kto tworzył ten kosztorys ?
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: