Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wilda chce przystanku "ZCK", Stare Miasto proponuje "Dworzec Główny Galeria" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wilda chce przystanku "ZCK", Stare Miasto proponuje "Dworzec Główny Galeria"
16-08-2013 00:11   Janusz Ludwiczak
Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by przystanki tramwajowe przy wejściu zachodnim na Dworzec Główny na ul. Głogowskiej zmieniły nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska". Natomiast powstający przystanek tramwajowy na ul. Matyi miałby nazywać się "Dworzec Główny ZCK". Opinię w tej sprawie miały wydać Rady Osiedli: Wilda, Stare Miasto i Św. Łazarz.

Zarząd Transportu Miejskiego poprosił Rady Osiedli: Stare Miasto, Wilda i Św. Łazarz o opinie i propozycje nazw przystanków w rejonie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego i przedłużonej trasy szybkiego tramwaju. Urzędnicy z ZTM chcieliby, by istniejący przystanek "Dworzec Zachodni" zmienił nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska". Z kolei powstający przystanek tramwajowy na ul. Matyi miałby nazywać się "Dworzec Główny ZCK".

Zgadzamy się, by przystanek "Dworzec PKS" został przemianowany na "Wierzbięcice". Chcielibyśmy jednak by nowy przystanek na ulicy Matyi nosił tylko nazwę "ZCK", z tego względu, że mamy już przystanki z trzy literowymi skrótami jak "AWF" czy "HCP". Z resztą niedługo na ul. Rolnej przystanek autobusu linii 71 będzie nosił nazwę "IPN" - powiedział Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Uchwały jeszcze w tej sprawie nie podjęliśmy, sesję mamy dopiero we wrześniu. Moim zdaniem w nazwie przystanku nie powinien pojawić się skrót "ZCK", dla osób przyjezdnych będzie on nie zrozumiały. Proponuję nazwę "Dworzec Główny Galeria" z tego względu, że przystanek będzie mieścił się przy galerii handlowej. Przystanek ten mógłby nazywać się oczywiście "Dworzec Główny / Poznań City Center", ale to byłaby już zbyt długa nazwa. Przystanek na ulicy Głogowskiej "Dworzec Zachodni" powinien zachować swoją nazwę, ludzie do niej już się przyzwyczaili - uważa Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Swoje uwagi do projektu ma również Rada Osiedla Św. Łazarz, która nie chce przystanku o nazwie "Dworzec Zachodni Głogowska".

Chcielibyśmy, by została utrzymana nazwa przystanku "Dworzec Zachodni" na ulicy Głogowskiej. Dla rozróżnienia proponujemy, by nowy przystanek otrzymał nazwę "Dworzec Zachodni PST". Chcielibyśmy również, by przystanek na ul. Roosevelta nazywał się "Most Dworcowy/Targi" - wyjaśnia Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Nowe nazwy przystanków zaproponowane przez ZTM nie podobają się także członkom Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Przystanek przed starym budynkiem Dworca PKS nazwać nie Wierzbięcice, lecz Park Drwęskich. Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich jest słabo znany wśród poznaniaków, nie mówiąc o turystach. Niewątpliwie nazwa ta upowszechniłaby się w świadomości pasażerów komunikacji miejskiej. Dla nowo wybudowanych przystanków tramwajowych przy przejściu podziemnym do galerii i na dworce PKS i PKP, a także autobusowego 71 nazwać albo od imienia przylegającego ronda, które otrzyma niebawem imię, względnie po prostu "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (ZCK)", po co dodawać przedrostek "Dworzec Główny", by było "Dworzec Główny ZCK"? - wskazuje Mateusz Hurysz z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Źle się stało, że dla nowo wybudowanej trasy PST na byłym peronie 7 bez konsultacji społecznych przystanek nazwano "Dworzec Zachodni", tak jak przystanki tramwajowe oddalone kilkadziesiąt metrów, a dla obecnych dwóch przystanków tramwajowych przy wejściu zachodnim na dworzec kolejowy proponuje się "Dworzec Zachodni Głogowska". Lepiej zostawić nazwę przystanku przy wejściu zachodnim na "Dworzec Główny" przy ul. Głogowskiej jako "Dworzec Zachodni", a nie sztucznie "Dworzec Zachodni Głogowska" - do czego służy dodatek Głogowska? Natomiast dla nowo wybudowanej pętli tramwajowej PST oraz przystanku autobusowego linii 45 powinna być nazwa z poszanowaniem historii jako "Dworzec Łazarski” lub/i miejsca "Peron 7", czy nawet "Marszałka Ferdynanda Focha" - sądzi Mateusz Hurysz.

Oto propozycje ZTM:

  • "Wierzbięcice" dla obecnych przystanków „Dworzec PKS” przed starym budynkiem dworca PKS
  • "Dworzec Główny ZCK" dla nowo wybudowanych przystanków tramwajowych na ul. Matyi przy przejściu podziemnym do galerii i na dworce PKS i PKP, a także dla przystanku autobusowego linii 71
  • "Dworzec Zachodni" dla nowo wybudowanej pętli tramwajowej PST przy peronie 7 oraz przystanku autobusowego linii 45
  • "Dworzec Zachodni Głogowska" dla obecnych przystanków tramwajowych przy wejściu zachodnim na Dworzec Główny przy ul. Głogowskiej
  • "Most Dworcowy" (przystanki tramwajowe przy wejściu głównym do MTP) – bez zmian
  • "Dworzec Główny" (przystanek autobusowy przed starym budynkiem dworca kolejowego) – obecnie przystanek ma nazwę "Dworzec Główny PKP".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: