Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za nieodśnieżenie posesji można dostać 500 złotowy mandat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za nieodśnieżenie posesji można dostać 500 złotowy mandat
23-01-2013 00:28   redakcja, Straż Miejska
Nasilające się opady śniegu skłaniają do przypomnienia o podstawowych obowiązkach zarządców nieruchomości.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazuje, iż właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Oznacza to, że właściciel nieruchomości, której granica oddzielona jest od chodnika pasem gruntu nie ma obowiązku go sprzątać (położenie granicy nieruchomości w stosunku do chodnika jest naniesione na mapach katastru miejskiego). W takich przypadkach obowiązek utrzymania chodnika w czystości spoczywa na gminie. Ale to nie jest jedyny przypadek wyłączający właściciela nieruchomości z obowiązku sprzątania chodnika. Również chodniki, na których jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, utrzymuje w czystości gmina.

Sprzątanie chodników to nie jedyne obowiązki właścicieli nieruchomości, które wiążą się z okresem zimowym. Należą do nich także:

  • uprzątanie błota, śniegu, lodu...zalegającego na terenie podwórzy, przejść i bram będących w jej granicach;
  • usuwanie sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynków niezwłocznie po ich pojawieniu się (zaniechanie tego obowiązku jest wykroczeniem, za które grozi mandat do 500 zł. Jeżeli jednak, w skutek zaniechania obowiązku spadający sopel bądź zlodowaciały nawis śnieżny ugodzi człowieka a to w konsekwencji spowoduje uszczerbek na zdrowiu (w przypadkach szczególnych śmierć), to czyn taki będzie zakwalifikowany jako przestępstwo;
  • usuwanie śniegu z dachów budynków i budowli (kontrola tego obowiązku pozostaje w uprawnieniach PINB)

Za opisane czyny, za wyjątkiem przestępstwa i kar stosowanych przez PINB, strażnik może karać mandatami, pouczać lub kierować do Sądu wnioski o ukaranie.

Wysokość mandatu jest różna, zależnie od podmiotu, który popełnił wykroczenie:

  • 100 zł - dla osób zobowiązanych do wykonywania określonych czynności (właściciel nieruchomości, administrator, dozorca. Wysokość kary określa taryfikator)
  • 20 - 500 zł - pozostali, których obowiązki nie wynikają z praw do zarządu nieruchomością. W grupie tej są firmy, które sprzątają chodniki, ulice, przystanki itp. na zlecenie miasta. Należy pamiętać o tym, że zakres zleconych prac określa umowa zawarta pomiędzy zleceniodawcą a firmą, która wygrała przetarg. W przypadku rażących zaniedbań strażnicy informują o tym zleceniodawcę (najczęściej ZDM) w celu wyegzekwowania zobowiązań i ewentualne naliczenie kar umownych.


Komentarze (1)

23-01-2013 13:05:07
morlock
1.Miasto podobno wydaje ( z pamięci cytuję) 30 tys. z mojego portfela za utrzymanie chodnika przy Perełce (narożnik Matejkiego i Niegolewskich ) w trosce o przechodniów bo NCIS,PO,MO,ONZ i CiA nie potrafią zlokalizować aktualnego właściciela kamienicy. Czy za dzisiejsze nieodśnieżenie przyzna sobie Miasto mandat? 2.Nagminnie ( czyt. od wielu lat ) odcinek na Głogowskiego (ktoś kto do "Zagroniczej" na ciacho włazi lub do "Makaroniarza" ten wie). Bankuf jak mrufkuf a sprzątać, ( a dziś porządnie odśnieżyć) nima kto. 3.Bramy NIE są odśnieżane bo Dozorcy skupiają się na roznoszeniu nowych papierków z kolejnymi podwyżkami (za pokwitowaniem!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: