Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gimnazjum 51 zostanie zlikwidowane? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Gimnazjum 51 zostanie zlikwidowane?
19-11-2012 14:50   Janusz Ludwiczak
Wydział Oświaty przedstawił analizę wyników restrukturyzacji gimnazjów w roku szkolnym 2011/2012. Gimnazjum nr 51 przy ul. Potockiej znalazło się w kategorii najsłabszych z punktu widzenia przyjętych kryteriów - spadła m.in. liczba oddziałów. Rozważana jest likwidacja tej szkoły.

Na początku ubiegłego tygodnia Wydział Oświaty przedstawił analizę wyników restrukturyzacji gimnazjów w roku szkolnym 2011/2012, efekty dotychczasowych zmian i kolejne plany dotyczące szkół, w tym rozważaną likwidację dwóch szkół ponadpodstawowych w Poznaniu, wśród nich jest Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Klaudyny Potockiej. Temat ten był również omawiany wśród Radnych Miasta Poznania na czwartkowym posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania.

Zgodnie z zaleceniami wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego co rocznie będziemy przedstawiać takie analizy i dokonywać oceny wszystkich placówek funkcjonujących w mieście. Nie przedstawiamy konkretnych rozwiązań. Pokazujemy pewien stan - mówił w trakcie posiedzenia Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Debatę o przyszłości szkół rozpoczynamy wcześniej, żeby uniknąć tej nerwowości jaka miała miejsce w zeszłym roku. Przedstawimy różne warianty. Będziemy rozmawiać z danymi placówkami, radami osiedli i radnymi. Jesteśmy otwarci na różne rozwiązania i propozycje - uspokajał Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty.

W podobnej sytuacji w zeszłym roku było Gimnazjum nr 50 na Górczynie i Gimnazjum nr 54 na os. Kopernika. Szkoły te jednak nie zostały zlikwidowane.

Gimnazjum nr 50 i 54 były przedmiotem bardzo dużego zainteresowania i dyskusji. Dzięki zaangażowaniu dyrektorów i grona pedagogicznego w szkołach tych zwiększył się nabór - wyjaśnia Przemysław Foligowski.

Wydział Oświaty wytypował Gimnazjum nr 51 do szkół, które znalazły się w kategorii najsłabszych z punktu widzenia przyjętych kryteriów - spadła m.in. liczba oddziałów. Rozważana jest likwidacja tej szkoły.

24 marca zmieniono obwody szkół. Dlaczego obwody wszystkich moich sąsiednich szkół zostały powiększone, a mój pomniejszony? Miało to zdecydowany wpływ na nabór. Dostałam listę uczniów okrojonych o ten rejon, którzy chodzą teraz do Gimnazjum nr 53 - mówiła w trakcie posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania Kamila Hnatyk dyrektor Gimnazjum nr 51.

W poniedziałek rano zostaliśmy zaproszeni wraz z dyrekcją Gimnazjum nr 6 na spotkanie z dyrektorem Wydziału Oświaty. Poinformowano nas, że w rankingach wypadamy najgorzej. W wynikach egzaminów zewnętrznych co roku mamy uczniów, którzy piszą egzamin zdobywając maksymalną liczbę punktów. Nasz obwód jest rzeczywiście mały. Nie wiemy dlaczego nasz obwód został w marcu pomniejszony o wieżowce znajdujące się przy ulicy Hetmańskiej - powiedziała portalowi lazarz.pl Kamila Hnatyk, dyrektor Gimnazjum nr 51.

Dyrektor Wydziału Oświaty powiedział, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Jest zbyt mało danych, żeby podejmować taką decyzję. Pod uwagę brana jest tylko ilość klas z naboru i ilość dzieci. Nie wiemy nic o kosztach utrzymania budynków w różnych innych szkołach. Wiemy, że został zmniejszony okręg, który obejmuje tą szkołę. Z pewnością to była przyczyna tego, że mniej dzieci zostało przyjętych do Gimnazjum nr 51. Jestem przeciwna likwidacji. Uważam, że zlikwidowanie dwóch gimnazjów w Poznaniu [Gimnazjum nr 6 i 51 - przyp. red.] nie uratuje oświaty - uważa Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Gimnazjum 51 znajduje się w dolnej granicy szkół gimnazjalnych. Musimy podejść do tego w sposób niezwykle merytoryczny i rozważny, ponieważ mamy doświadczenia z ubiegłorocznej dyskusji jeżeli chodzi o kwestie gimnazjalne. W wielu przypadkach wdrażany program naprawczy przyniósł efekty, czego najlepszym przykładem może być sytuacja jaka miała miejsce w Gimnazjum nr 50 i Gimnazjum nr 54. Gimnazja te wyciągnęły wnioski. Pojawiły się działania, które zachęciły młodzież, by przyszły do tych placówek. Mam nadzieję, że w wyniku tej dyskusji taka możliwość pojawi się również w przypadku Gimnazjum 51 - sądzi Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania.

Będziemy również jako rada osiedla podejmować dyskusje z dyrekcją i nauczycielami, tak aby wypracować najlepsze rozwiązania, które będą wstanie odwrócić tą niekorzystną dla gimnazjum sytuację. Jako rada osiedla aktywnie wspieramy doposażenie tej placówki. Najlepszym przykładem jest chociażby sfinansowana przez nas budowa bieżni lekkoatletycznej, na co młodzież wybierając przyszłą szkołę zwraca uwagę - dodaje Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.


R E K L A M A

Komentarze (4)

25-11-2012 13:17:25
absolwentka
Nie rozumiem dlaczego jednym z kryteriów decydujących o zamknięciu szkoły mają być rankingi wyników testów. Szkoła faktycznie gromadzi uczniów ,,słabszych", ale w mojej ocenie o pracy szkoły przesądzającym powinno być jak radzi sobie z takim zespołem. Czy uczniowie otrzymują dostateczną pomoc, zarówno w nauczaniu, jak i pedagogiczną czy psychologiczną. Z tego co wiem, wielu uczniów otrzymało silne wsparcie z ramienia pedagoga oraz nauczycieli. Nie można jednak mówić, iż szkoła składa się jedynie z uczniów problemowych!!! Sama skończyłam Gimnazjum nr 51 odbywając indywidualny tok nauczania, brałam udział w konkursach. Nie wspominając o rozwoju artystycznym, jaki możliwy jest w tym gimnazjum. To przykre, iż starania tak wielu mądrych ludzi, praca dla innych, mają być rozbite przez kalkulację finansową nie zważającą na założenia edukacji.
23-11-2012 10:22:44
Uczennica
Jestem absolwentką Gimnazjum Nr 51 im.Jana Pawła II w Poznaniu. Wspominam to miejsce z ogromnym sentymentem. Do dnia dzisiejszego utrzymuję kontakt z nauczycielami, którzy nawet teraz bezinteresownie pomagają mi w nauce. Gdybym miała dokonać wyboru szkoły na poziomie gimnazjum, napewno wybrałabym Gimnazjum Nr 51.Może koleżance szkoła się nie podobała, ponieważ trzeba było się uczyć.
20-11-2012 21:07:20
uczeń
Wcale się nie dziwię.. Chodziłam do tej szkoły i powiedzmy sobie szczerze nie jest to najlepsza szkoła, żałowałam przez te lata że się nie przeniosłam gdzieś indziej. Żal mi tylko tam niektórych nauczycieli których sobie naprawdę ceniłam w tej szkole. Ale jest ich niewiele.
19-11-2012 16:00:36
m
Jest to najsłabsze Gimnazjum na Grunwaldzie. Obwód ma bardzo duży większy od G53 - cały Dolny Łazarz czyliu SP 77 i SP 9 - niestety dzieci z łazarza omijają ta szkołę wielkim łukiem i nic to nie zmieni nawet Pani dyrektor, która przez ostatnie lata mogła zrobić więcej!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: