Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowe obwody podzieliły radnych osiedlowych z Łazarza, Grunwaldu i Górczyna - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowe obwody podzieliły radnych osiedlowych z Łazarza, Grunwaldu i Górczyna
28-03-2012 11:29   Janusz Ludwiczak
Radni osiedlowi z Łazarza skonfliktowali się ze swoimi kolegami z Rad Osiedli Górczyn i Grunwald Południe. Spór dotyczy nowych obwodów gimnazjów. Górczyn z Łazarzem spierał się w sprawie obwodu gimnazjów nr 50 i 53, w końcu ustalono, że granicą szkół będzie granica obu rad osiedli, przebiegająca wzdłuż ulicy Palacza. Rada Osiedla Święty Łazarz pozytywnie zaopiniowała również obwód gimnazjum nr 33, która miałaby sięgać aż do skrzyżowania ulic Grochowskiej i Grunwaldzkiej, a także do ulicy Marcelińskiej i Ostroroga oraz Bukowskiej i Zwierzynieckiej. Oznacza to, że uczniowie mieszkający np. na ulicy Polnej zamiast uczęszczać do rejonowego gimnazjum przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego musieliby uczęszczać na zajęcia aż pod Arenę.

W lutym prezydent Ryszard Grobelny spotkał się z przedstawicielami rad osiedli. Lokalni działacze mieli miesiąc na wydanie opinii w sprawie obwodów szkół gimnazjalnych.

W tej sprawie nie ma istotniejszego organu niż rada osiedla, bo to temat bardzo lokalny. Ocena rady powinna być główną opinią w kwestii obwodów - mówił w trakcie lutowego spotkania z radami osiedli Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Niektóre konsultacje powinny się zmienić. Doskonałym przykładem są obwody gimnazjów. Przy wyborze dyrektorów szkół sam mam problem czy powinny to opiniować rady z danego obwodu szkoły czy radni z terenu, skąd jest najwięcej dzieci w danej szkole - mówił z kolei prezydent Poznania w trakcie marcowego spotkania z przedstawicielami Porozumienia Osiedli.

Tymczasem radni osiedlowi z Łazarza pokłócili się z sąsiednią Radą Osiedla Górczyn w sprawie granicy obwodu gimnazjum nr 53 (przy ul. Winklera) oraz nr 50 (przy ul. Ściegiennego). Chodzi o bloki zlokalizowane po południowej stronie ulicy Palacza oraz przy ul. Kuźniczej.

W ramach proponowanego obwodu dla gimnazjum nr 53 wnioskujemy o przyłączenie terenu ograniczonego ulicami: Arciszewskiego, Palacza, Głogowska - zgodnie z przebiegiem granic działania Rad Osiedli Górczyn i Św. Łazarz, z uwagi że dojście do gimnazjum nr 50 jest bezpieczne i nie wymaga przechodzenia przez bardzo ruchliwe ulice jak: Palacza i Głogowska - czytamy w uchwale Rady Osiedla Górczyn.

Z Wojciechem Wośkowiakiem, Przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz ani z Marią Łazarz, Przewodniczącą Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz nie udało nam się skontaktować.

"To jest brzydka walka o przetrwanie. Każdy chce teraz na siłę zwiększać obwody swoich szkół, żeby je ratować. A ratunkiem dla gimnazjów powinna być dobra oferta i atmosfera, a nie sztuczne wydzieranie ulic innym gimnazjom" - powiedziała dla poznańskiej "Gazety Wyborczej" Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podobny problem jest pomiędzy Łazarzem, a dawnym Osiedlem Kopernika-Raszyn (obecnie Grunwald Południe). Radni spierają się o granice Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego) oraz Gimnazjum nr 54 (przy ul. Newtona).

Według projektu Wydziału Oświaty granicę obu szkół stanowić będzie obszar położony w rejonie ulicy Grochowskiej i Grunwaldzkiej. Rada Osiedla Grunwald Południe wnioskuje o przyłączenie terenów w obrębie ulic Grunwaldzkiej, Grochowskiej i Promienistej do obwodu Gimnazjum nr 54 (na os. Kopernika), zamiast do obwodu Gimnazjum nr 33 (przy Arenie).

We wtorek granice nowych obwodów gimnazjów były poruszane na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.

Wszystkie uwagi Rady Osiedla Grunwald Południe (dawniej Kopernika-Raszyn) oraz Górczyn zostały przedstawione na spotkaniu konsultacyjnym w Wydziale Oświaty w lutym. Wczoraj, na posiedzeniu Komisji Oświaty przewodnicząca Rady Osiedla Święty Łazarz stwierdziła, że nic o tych stanowiskach nie wie. To wywołało to daleko idący niesmak w sąsiednich radach osiedli. Zawarty został jednak mały kompromis, czyli przegłosowano postulat Rady Osiedla Górczyn, by granica Gimnazjum nr 50 i 53 przebiegała ulicami Arciszewskiego, Palacza, Głogowska jak i również wniosek Rady Osiedla Łazarz by granicę gimnazjum poszerzyć do Krauthofera. Granicą gimnazjów będzie granica rad osiedli. W imię dobrej współpracy koledzy z Osiedla Grunwald Południe postanowili, by granica gimnazjów nr 54 i 33 przebiegała na ulicy Grochowskiej - tłumaczy Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania z Komisji Oświaty i Wychowania.

Sporo emocji budzi również znaczne poszerzenie obwodu Gimnazjum nr 33, które znajduje się w pobliżu Areny, przy ul. Wyspiańskiego 27.

Obecnie rejon Gimnazjum nr 33 stanowi obszar w granicach ulic: Głogowskiej - Roosevelta - Bukowska - Grunwaldzka - Grochowska - Chociszewskiego - Jarochowskiego - Morawskiego - Głogowska.

Po zmianach obszar Gimnazjum nr 33 zostałby poszerzony na znaczną część likwidowanego Gimnazjum nr 57, które mieści się przy ul. Sierakowskiej. Według założeń granica obwodu "trzydziestki trójki" miałaby sięgać aż do ulicy Marcelińskiej, Ostroroga, Grunwaldzkiej i Grochowskiej. Oznacza to, że uczniowie musieliby uczęszczać aż pod Arenę. Gimnazjaliści na lekcje musieliby dojeżdżać kilka przystanków tramwajem.

Obwód Gimnazjum nr 33 miałby sięgać również do ulic: Bukowska, Kraszewskiego, Zwierzyniecka, Rondo Kaponiera, Roosevelta. Oznacza to, że uczniowie mieszkający np. przy ulicy Polnej zamiast uczęszczać do rejonowego Gimnazjum nr 60 przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego musieliby uczęszczać na zajęcia aż pod Arenę. Dzieci miałyby nawet 1,5 kilometra drogi, bo do szkoły musiałyby iść ulicą Polną i Wojskową, pokonując ruchliwą ulicę Grunwaldzką.

W nowym obwodzie Gimnazjum nr 33 dostaliśmy tereny, które należą do Jeżyc. Jest to niefortunny pomysł. Nie chcemy wkraczać na inną dzielnicę. Na pewno będzie opór mieszkańców, którzy z okien widzą Gimnazjum 60 - mówiła w trakcie lutowego spotkania w Wydziale Oświaty Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz.

Tymczasem Rada Osiedla Święty Łazarz w trakcie sesji, która miała miejsce 7 marca pozytywnie zaakceptowała zmiany w granicach obwodów szkół gimnazjalnych, zaproponowane przez Wydział Oświaty.

Głos w tej sprawie zabrała również dyrekcja Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

ZOBACZ TAKŻE: Pismo dyrekcji Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych do Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania

ZOBACZ TAKŻE: Uchwała Rady Osiedla Górczyn

ZOBACZ TAKŻE: Uchwała Rady Osiedla Święty Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: Uchwała Rady Osiedla Stary Grunwald

O ostatecznym kształcie obwodów gimnazjów zadecyduje Rada Miasta Poznania podczas nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się w czwartek.


Komentarze (10)

25-09-2012 20:06:59
40
Sądzę że na chociszewskiego nie powinno być gimnazjum ponieważ moja córka nie może prze to chodzić do gimnazjum z koleżankami leśli ma zł a średniom. ") Komentarze zachowaj dla siebie!
28-03-2012 23:47:41
Łukasz Prymas
Pani Stokrotko, p. M. Łazarz myślę że odpowiedziała na Pani pytanie. Jeśli są dodatkowe pytania zapraszam na dyżur radnych lub osobiste spotkanie w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. pozdrawiam
28-03-2012 21:54:59
M.Ł.
od początku tygodnia jest czynny.
28-03-2012 21:48:55
Slawek
To ten adres jest czynny czy nie?
28-03-2012 20:59:32
M.Łazarz
Jeżeli pan Ludwiczak myśli że takimi nierzetelnymi artykułami poprawi swój nadwątlony wizerunek to jest w olbrzymim błędzie.Szkoda że nie pofatygował się pan na wczorajszą Komisję Oświaty a szczególnie dzisiejszą.Bardzo się pan zdziwi co dzisiaj ustalono.Zapomniał pan dodać że gimnazjum nr 50 /osiedle Górczyn/ chciało zabrać do swego obwodu duży fragment obszaru Łazarza od Krauthofera do Hetmańskiej,ale nie udało się to . Obszar po Gim 57 jaki planowanyj est dla Gim.33 to tereny Szpitala przy ul.Przybyszewskiego ,pozostałe tereny podzielą w przyszłości między siebie pozostałe grunwaldzkie gimnazja.Jeżeli nasz teren kończy się na Reymonta idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy wnioskować o zmianę obwodu SP 90 / od Reymonta do Głogowskiej./ ponieważt o teren Łazarza.Ku pana rozczarowaniu nie jesteśmy skonfliktowani i plotki z magla tego nie zmienią.Prowadzimy dyskusje i dochodzimy do porozumienia.Jeżelichciałby pan uzyskaćinformacje polecamy kontakt na dyżurze Radylub email na adres sw_lazarz@um.poznan.pl
28-03-2012 19:03:53
stokrotka
@Łukasz Prymas: Może pan radny mi odpowie, dlaczego rada osiedla podejmuje decyzje nie ze swojego obszaru osiedla?
28-03-2012 15:06:42
Łukasz Prymas
Ale demagogia z Państwa strony. Nawet szkoda komentować tego typu artykuł i tego typu opinie. Najpierw co niektóre osoby lepiej by się zastanowiły niż wypisywały głupoty.
28-03-2012 14:04:00
poznaniak
Radnym z Łazarza chyba się pokręciło, że ich teren kończy się na Reymonta. Jakim prawem decydują o obwodzie gimnazjum, sięgającym po za ich granice? O gimnazjum 33 na Grochowskiej niech decyduje os. Kopernika, o Marcelińskiej os. Stary Grunwald, a o Zwierzynieckiej os. Jeżyce. A przepraszam, chyba, że pan Wośkowiak chce, by Łazarz był już na Kopernika, Ostroroga i Jeżycach. Miejmy nadzieję, że jutro radni nie zgodza się zrealizować chorych ambicji radnych osiedlowych i dyrektora gim33 lecha Sadowskiego.
28-03-2012 11:56:25
w
dzieciaki z Ostroroga się przynajmniej życia nauczą, jak przyjdzie im chodzic do klasy z Łazarską ekipą ;)
28-03-2012 11:41:22
sasiad
No cóz ostatnio jest ciekawie!Gim 33 na obszar po Gim 57 i to nie jest ok Co ma ul. Ostroroga z wspólnego Łazarzem!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: