Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W szkole przy Berwińskiego debatowano, czy warto mieszkać w śródmieściu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W szkole przy Berwińskiego debatowano, czy warto mieszkać w śródmieściu
12-05-2012 00:23   Janusz Ludwiczak
Spotkanie dotyczące polityki mieszkaniowej miasta odbyło się w ramach debaty publicznej na temat rozwoju i odnowy śródmieścia Poznania w czwartek w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji głównych założeń projektu Polityki Mieszkaniowej Miasta Poznania na lata 2012-2022 w odniesieniu do obszaru śródmieścia wygłoszonej przez Aleksandrę Konieczną, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.

Dyrektor Aleksandra Konieczna przypomniała też, że do wtorku, 15 maja, przedłużony został termin konsultacji społecznych dotyczących przyjęcia programu Polityki mieszkaniowej Miasta Poznania na lata 2012-2022.

Program przedstawia cele strategiczne i kierunki działań w zakresie rozwoju sektora mieszkaniowego do 2022 roku, uwzględniając różne formy inwestowania na terenie miasta. Projekt adresowany jest do mieszkańców, a także zarządców zasobów mieszkaniowych, deweloperów, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, a także inwestorów indywidualnych.

Dlaczego warto mieszkać w śródmieściu? - takim pytaniem rozpoczął wprowadzenie do dyskusji dr Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki UAM .

Koszty paliwa i kłopoty komunikacyjne powodują, że mieszkanie na przedmieściach staje się uciążliwe. Matki muszą dowieźć dzieci do szkoły. Tymczasem w śródmieściu wszystko jest na miejscu. Śródmieście oferuje pełen komplet usług. Gdy wieczorem będziemy mieli ochotę obejrzeć premierę filmu za 15 minut będziemy już w kinie - wyjaśniał dr Piotr Korduba.

Dyskusja skupiła się przede wszystkim wokół mieszkań komunalnych.

Jeżeli chcemy zatrzymać ludzi w centrum to zaoferujmy im ulgi. Miasto powinno też stworzyć ofertę mieszkaniową dla ludzi o średnich zarobkach - stwierdziła Hanna Brendel ze Stowarzyszenia Piękne Jeżyce i Stowarzyszenia My Poznaniacy.

Nie ma też żadnej propozycji dla osób kończących studia i zaczynających pracę w Poznaniu. Na kupno mieszkania ich jeszcze nie stać. Czy nie można stworzyć programu mieszkań dla absolwentów? - pytał z kolei jeden z mieszkańców.

Z argumentami nie zgadza się Jacek Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Podczas tej debaty problem był z metodologią dyskusji. Część z pomysłów jest do zrealizowania, lecz nie ma pewności, czy to polepszy w czymś sytuację w śródmieściu - twierdzy Jacek Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Nie zgodzę się, że takie pojedyncze aspekty rozwiążą nam problem. Musimy pomyśleć jaki cel chcemy osiągnąć, a dopiero potem dobierać rozwiązania, które nas do tego doprowadzą. Nie możemy myśleć, że pojedyncze działanie rozwiąże całość problemów. Ta dyskusja jest o tyle trudna, ponieważ wiem, że niektóre rozwiązania są nie możliwe do zrealizowania gdyż przepisy na to nie pozwalają - dodaje dyrektor Jacek Pucek.

W przyszłym tygodniu odbędą się przedostatnie spotkania w ramach debaty o rozwoju Śródmieścia. Będą one poświęcone przyszłości starego koryta Warty oraz zagospodarowania dawnego stadionu im. E. Szyca na Wildzie.

Mamy przed sobą jeszcze cztery spotkania, które poświęcone są tematom, jakie zgłaszali nam sami mieszkańcy. Chcemy, żeby postulaty, które zbieramy sukcesywnie znalazły się w programie rozwoju Śródmieścia - powiedział Mariusz Wiśniewski, Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Debata o rozwoju i odnowie Śródmieścia zakończy się 29 maja.

Następnie rozpocznie się opracowywanie wniosków przez zespół roboczy koordynujący debatę, w skład którego zasiedli Radni Miasta Poznania z Komisji Rewitalizacji, przedstawiciele Urzędu Miasta i rad osiedlowych (w tym Rady Osiedla Św. Łazarz), a także paneliści i naukowcy. Zakończenie opracowywania wniosków nastąpi na przełomie września i października, po czym przygotowana zostanie uchwała do Rady Miasta o założeniach i kierunkach celem jej przyjęcia.

Końcowym efektem debaty będzie opracowanie do jesieni 2013 roku zintegrowanego programu operacyjnego dla rozwoju i odnowy śródmieścia.


Komentarze (4)

12-05-2012 18:03:34
s
to niby czym są dokumenty jak strategia rozwoju poznania, studium zagospodarowania, polityki wszelakie, które płodzą urzędnicy? Pucek czytał kartę Lipską może, czy będziemy odkrywać amerykę od nowa w trakcie takiego pieprzenia na spotkaniach? "Strategie[edytuj] tworzenie i zapewnianie przestrzeni publicznej wysokiej jakości, poprzez dobry standard budownictwa (niem. Baukultur). Jest to szczególnie ważne dla zachowania dziedzictwa architektonicznego. Budynki historyczne, przestrzenie publiczne oraz ich wartość miejska muszą koniecznie zostać zachowane. Przyciąga to inwestorów, siłę roboczą, turystów i umacnia jedność oraz tożsamość mieszkańców, modernizacja sieci infrastruktury i poprawa wydajności energetycznej. Zakłada się tworzenie lub rozwijanie zrównoważnonego, dostępnego i niezbyt kosztownego transportu miejskiego, posiadającego skoordynowane połączenia z sieciami transportu regionalnego. Należy łączyć (integrować) różne rodzaje transportu, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Instalacje wodne, oczyszczalnie ścieków i inne sieci winny być ulepszane w jak najwcześniejszym stadium. Kluczowymi warunkami zrównoważonych usług komunalnych są wydajność energetyczna i oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi (np. zwiększanie wydajności energetycznej budynków, zwłaszcza starych lub wielkopłytowych). Podstawą miast winna być zwarta struktura zasiedlenia (w przeciwieństwie do rozlanych suburbiów), co usprawnia komunikację i wpływa na integrację (lub reintegrację) społeczną. Można to uzyskać m.in. poprzez kontrolę dostępności gruntu i spektakularne inwestycje budowlane (np. Muzeum Guggenheima w Bilbao). Nowe technologie informatyczne winny być szeroko dostępne dla użytkowników, a jednocześnie szeroko stosowane w zarządzaniu miastem. Ograniczenie komunikacji indywidualnej wpłynie także na ograniczenie emisji szkodliwych związków lotnych w miastach, miasta są ośrodkami tworzenia i przekazywania dużych zasobów wiedzy. Należy więc podnosić jakość sieci edukacyjnych od przedszkoli do uniwersytetów. Zintegrowany rozwój miast i wysoka samoświadomość ich mieszkańców wspiera dialog społeczny i międzykulturowy."
12-05-2012 15:00:11
w
J.Pucek rację ma - bez całościowej wizji skończymy w Poznaniu jak cała IIIRP: z milionem zagmatwanych dyrektyw, ustaw, przepisów, przepisików, ulg, podatków, procedur, urzędników, urzędasków, z których każdy przypisany jest do jednej sprawy i każdy tworzy serię nowych problemów i spraw, do których w pocie czoła ustawodawca tworzy nowe przepisiki i nowe urzędnicze etaty; a wszystko razem przesłania cele, przewyższa wagą Konstytucję i tłamsi realne działania.
12-05-2012 13:41:48
JS
Uczestnicy spotkania mogli wejść do budynku od strony podwórza, na którym uczniowie spędzają czas i którędy wchodzą do szkoły (tak, w tej szkole jest idiotyczny zwyczaj zamykania głównego wejścia). Gdyby wchodzili tak jak uczniowie to większość z uczestniczek spotkania połamałaby sobie obcasy. Podwórze w tej szkole to obraz nędzy i rozpaczy - typowy dla Łazarza. Niebezpiecznie pozrywane siatki ochronne, sterczące druty, chodnik, przy którym ten z Grottgera to lotnisko. A p. dyrektor siedzi w swoim gabinecie odcięta od rzeczywistego świata - mało który uczeń miał możliwość poznać ją osobiście. Rodzice też znają ją tylko z opowiadań :) A szkolne podwórze stanie się tematem dnia dopiero jak stanie się tragedia...
12-05-2012 09:03:05
pieszy
Szedłem wczoraj na arenę, wąchając zapach moczu i kału, potykając się na nierównych chodnikach, czekając na zielone gdzieś z 3 minuty na 10 minut spaceru, zatrzymywałem się co jakiś czas by przepuścić ludzi znad przeciwka bo auta zajmowały chodnik. Podziwiałem ruiny budynków. Niegolewskich to wprost krzyczy zamieszkaj na mnie...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: