Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"93" skrócą do Ogrodów, a "18" dojedziemy na Sołacz? "Jedynka" dowiedzie nas na Franowo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"93" skrócą do Ogrodów, a "18" dojedziemy na Sołacz? "Jedynka" dowiedzie nas na Franowo
24-02-2012 02:09   Janusz Ludwiczak
Na przełomie kwietnia i maja zakończy się część remontów, a niektóre bimby wrócą na swoje stałe trasy, m.in. do Junikowa. Równocześnie uruchomiona ma zostać nowa trasa tramwajowa na Franowo. Do Ikei i centrum M1 będziemy mogli dojechać z Łazarza linią nr 1, natomiast "osiemnastka" ma kursować do pętli Piątkowska. To nie koniec zmian.

Do końca kwietnia powinien zakończyć się remont ulicy Grunwaldzkiej i przebudowa Ronda Jeziorańskiego. Wtedy do Budziszyńskiej i Junikowa znów będą dojeżdżać tramwaje linii nr 6, 13 i 15, a po półrocznej przerwie na tory powróci "jedynka".

Zakończy się też budowa nowego wiaduktu w ciągu ulicy Chartowo. Przywrócone zostanie kursowanie "piątki", która nie jeździ od września zeszłego roku, a linia nr 17 zniknie z ulicy Głogowskiej i Górczyna. Odetchną również mieszkańcy Górnego Tarasu Rataj i Polanki, którzy muszą korzystać teraz z tramwajów wahadłowych nr 25 i 27.

Równocześnie uruchomiona ma zostać nowa trasa tramwajowa na Franowo. Wiadomo, że do Ikei i centrum handlowego M1 będą dojeżdżać tramwaje linii nr 1, 11 i 16.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal lazarz.pl ZTM planuje również zmienić przebieg trasy linii tramwajowej nr 18. "Osiemnastka" nie ma już dojeżdżać do Ogrodów, lecz przez Pułaskiego, Wielkopolską kursowałaby na Sołacz. W zamian "jedenastka" miałaby nie dojeżdżać na Piątkowską lecz pojechać na Ogrody.

Rozważamy różne warianty. Natomiast nic nie przybrało jeszcze formy decyzji. Propozycje i optymalizacje przebiegów linii zgłaszane są przez pojedyncze osoby, ale również przez rady osiedli czy grupy studenckie - powiedział Rafał Kupś, p. o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W przyszłym tygodniu będziemy rozsyłać informacje odnośnie zmian dotyczących trasy na Franowo i całej komunikacji w tym rejonie do poszczególnych rad osiedli z prośbą o opinie i o uwagi - dodaje Rafał Kupś.

Jak się dowiedzieliśmy jest rozważany również wariant skrócenia trasy autobusów linii nr 93 do Ogrodów. Dlaczego tak miałoby się stać? Ponoć z "93" na Piątkowo nie korzysta dużo pasażerów. Autobusy te notują spore opóźnienia, z względu na korki w ciągu ul. Niestachowskiej i Przybyszewskiego. Gdyby linia 93 miała kursować z Górczyna na Ogrody w praktyce mogłaby oznaczać jej likwidację w przyszłości, gdyż od Arciszewskiego do pętli przy zbiegu ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego prowadzi trasa linii tramwajowej nr 7.

Pewne jest, że latem przez kilka dni m.in. "czternastką" nie dojedziemy na Piątkowo. Nowa trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego podłączana będzie na wysokości Mostu Teatralnego do obecnej trasy PeSTki. Pasażerowie będą musieli znów przesiąść się do "wahadeł".

W wakacje remontowana będzie też ulica Głogowska, gdzie nowe torowisko wydłużonej trasy PST do Dworca Zachodniego będzie łączone z istniejącym. Przez miesiąc główną ulicą Łazarza zamiast tramwajów będą jeździły autobusy zastępcze lub tramwaj wahadłowy.

Pod koniec roku pasażerów komunikacji miejskiej będą czekać kolejne zmiany po uruchomieniu przedłużonej trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej. Dzięki tej inwestycji ma skrócić się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta na Łazarz. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy.

W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26. Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na Deptak, a to dlatego, że "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę. To jednak będzie miało miejsce najprędzej pod koniec grudnia.


Komentarze (4)

06-03-2012 22:23:35
heh
93 jeździ mało osób na Piątkowo? Chyba nie wiedzą, o czym piszą...
25-02-2012 18:03:20
...
Bardzo głupi pomysł. Zostawienie aktualnego rozkładu linii 18 spowoduje to, że na Sołacz pojedzie jedna linia (9) co 30 minut w święta do 10! Komunikacja ma być dla ludzi, a nie ma być rentowna. To optymalizacja na siłę i marginalizacja komunikacji miejskiej. Druga sprawa: z Ogrodów na wschód Poznania pojedzie 7, planowana 11 i 17, a z Piątkowskiej co? Ten ochłap w postaci linii 18. Do tego 17 z Ogrodów jeździ na Lecha! Po co jeszcze 11?
24-02-2012 16:24:05
sqrwol
@green: A autobus 64 Tobie nie pasuje? Jedzie chyba krótszą trasą niż tramwaj. Nie mniej, pomysł całkiem dobry.
24-02-2012 10:26:37
green
Nie głupi pomysł z tą 18 na Sołacz, mógłbym dojeżdżać bezpośrednio na zajęcia na Uniwerku Przyrodniczym/
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: