Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

50-letnie tory na Towarowej w fatalnym stanie. Będziemy jeździć do centrum naokoło przez Strzelecką? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
50-letnie tory na Towarowej w fatalnym stanie. Będziemy jeździć do centrum naokoło przez Strzelecką?
22-02-2012 01:52   Janusz Ludwiczak
Czy podróż tramwajem do centrum, na Piątkowo i Ogrody będzie dwukrotnie dłuższa niż do tej pory? Jest to możliwe. Z powodu działania mrozów i wody oraz skoków temperatur doszło do zapadnięcia się torowiska i wypiętrzenia kostki brukowej w ciągu ulicy Towarowej. Jeśli spełni się najgorszy scenariusz tramwaje będą musiały jeździć objazdem przez Królowej Jadwigi, Strzelecką i al. Marcinkowskiego, a to oznacza wydłużenie czasu przejazdu o przynajmniej 12 minut.

Obecnie ulicą Towarową kursuje pięć linii tramwajowych (nr 8, 10, 12, 14 i 18), które objeżdżają przebudowywaną od września zeszłego roku ulicę Roosevelta (w ramach I etapu przebudowy węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera). Tramwaje na Towarowej przejeżdżają średnio co 2 minuty, choć na samym początku wprowadzonych zmian kursowały tędy jeszcze częściej (przypomnijmy od 8 września do 4 listopada jeździły Towarową jeszcze "trzynastka" i "jedenastka").

Torowisko na ulicy Towarowej nie było remontowane od samego początku istnienia. W ciągu 50 lat udało się jedynie dobudować skręt z ulicy Towarowej na Most Dworcowy. Sama trasa tramwajowa na Towarowej powstała w 1962 roku, kiedy to ruszyła trwająca do 1 czerwca 1963 r. przebudowa Mostu Dworcowego. Docelowo po zakończeniu prac trasa ta miała być zlikwidowana. Jednak aż do dziś służy jako trasa objazdowa. Ostatni raz Towarowa intensywnie była wykorzystywana na przełomie 2006 i 2007 roku podczas budowy nowej trasy tramwajowej w ciągu ulicy Podgórnej. Rok później ze względu na zamknięcie pętli na Górczynie i przebudowę wiaduktu Kosynierów Górczyńskich na Towarowej zawracała "ósemka" oraz tramwaj linii wahadłowej nr 28.

Obecnie stan ulicy Towarowej jest fatalny. Z powodu działania mrozów i wody oraz skoków temperatur doszło do zapadnięcia się torowiska i wypiętrzenia kostki brukowej w ciągu ulicy Towarowej. Od poniedziałku ulica Towarowa została całkowicie zamknięta dla samochodów, natomiast tramwaje mają tam ograniczenie do 15 km/h (czyli podobnie jak miało to miejsce na Winogradach jeszcze kilka lat temu).

Stan torowiska na Towarowej istotnie jest kiepski. Przez cały czas monitorujemy sytuację. Nasi ludzie są na miejscu, jesteśmy w pogotowiu. Na pewno nie będziemy ryzykować bezpieczeństwa pasażerów. W ramach planu awaryjnego będziemy wyciągać kostki brukowe i zasypywać torowisko tłuczniem - powiedziała Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Wierzymy, że to torowisko wytrzyma. Do tej pory stan pogody był naszym sojusznikiem. Mrozy pozwalały na utrzymanie stabilności podłoża. Wpatrujemy się w termometry. Zmiany temperatur są najbardziej niebezpieczne. Problemem jest to, że torowisko było zawsze traktowane jako alternatywne na wypadek jakiejś awarii np. na Moście Dworcowym. Nigdy nie było normalnie eksploatowane, a nagle pojawiło się tam pięć linii tramwajowych - dodaje Iwona Gajdzińska z MPK.

Tramwaje ulicą Towarową mają kursować przynajmniej do końca maja, kiedy to zakończy się przebudowa ulicy Roosevelta.

Torowisko będzie remontowane jeszcze przed Euro. Rozmawiamy z MPK. Cała wymiana torowiska nie wchodzi w grę. Mamy przewidziane scenariusze na różne zdarzenia - powiedział Rafał Kupś, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM).

Jeśli Towarowa będzie musiała zostać zamknięta dla tramwajów, wtedy mogą nas czekać podróże do centrum, na Piątkowo i Ogrody trasą okrężną przez Królowej Jadwigi, Strzelecką i al. Marcinkowskiego. Czas podróży wydłuży się o 12 minut. Z przystanku Głogowska/Hetmańska do Ronda Kaponiera zamiast 13 minut jechalibyśmy 25 minut. Innej możliwości nie byłoby, gdyż rozkopane jest Rondo Jeziorańskiego i ulica Grunwaldzka, chyba, że wcześniej niż to jest planowane (koniec kwietnia) oddane do użytku zostanie torowisko na Reymonta i Przybyszewskiego.

W sierpniu ma rozpocząć się II etap przebudowy Kaponiery. Nie wiadomo jak poprowadzone zostaną objazdy, gdyż całe rondo zostanie zamknięte dla ruchu tramwajowego. Remont ulicy Towarowej byłby więc niezbędny, dodatkowo musiałby powstać skręt w prawo w ulicę Św. Marcin.

Ten skręt z Towarowej w Św. Marcin byłaby to niezmiernie kosztowana sprawa ze względu na układ tego toru. Proszę zauważyć, że on nie biegnie pod kątem 90 stopni do Św. Marcina. Profilowanie tego torowiska musiałoby się zacząć dużo, dużo wcześniej, żeby ten prawoskręt uzyskać - twierdzi Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.


R E K L A M A

Komentarze (3)

23-02-2012 13:12:00
ktoś w tym mieście myśli???
Jak mogli oni puścić tak duży ruch po torowisku, z którym od 1962 roku nie zrobiono nic. Może jak pękną tam szyny, to wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy! Ale niestety w ztm i gabinecie kruszyńskiego nie ma takich osób.
22-02-2012 15:04:08
pyruś
Szybciej będzie przejść pieszo z Mostu Dworcowego na Kaponierę pieszo.
22-02-2012 11:19:48
kaśka
Suuuper, ale się najeżdzimy tramwajami. Do dziś nie rozumiem, dlaczego 14 i 16 jadą z Sobieskiego na Górczyn tylko, 16 strasznie okrężną trasą. Czy oni naprawde nie wiedzieli, że Towarowa przejmie rolę Roosevelta???? Skoro znalazły się pieniądze na remont Grunwaldzkiej, niech Kruszyński znajdzie kasę na remont Towarowej, bo zaczynam się bać już tamtędy jeździć.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

11:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik Wikingów
- wioska wikingów: pokaz i warsztat lepienia podpłomyków,pokaz i warsztat ubijania masła w drewnianej maselnicy,pokaz i warsztat śpiewu białego,warsztaty lepienia w glinie,pokaz wa

20

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: